Pralka w kuchni – jaki model wybrać?

Małe łazienki w naszych blokach i kamienicach potrafią przysporzyć wielu problemów. W wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie umieścić w nich wszystkiego, co jest niezbędne. Często decydujemy się na wyeksmitowanie pralki do kuchni... Gdy uznamy, że w naszej łazience nie ma miejsca dla pralki i zdecydujemy o ulokowaniu jej kuchni, gdyż nie mamy innego wyjścia, musimy dokonać wyboru odpowiedniej do tego miejsca pralki. Jaki model powinniśmy wybrać, by dobrze wkomponował się w wystrój naszej kuchni? Na co należy zwrócić uwagę przy montażu?
Pralka BEKO

Jaka pralka nadaje się do kuchni?


Do wyboru mamy zarówno pralki wolnostojące, jak i te do zabudowy. Niezależnie od tego, który rodzaj wybierzemy, ważne jest, aby urządzenie było ładowane od przodu. Pralka ładowana od góry raczej się w kuchni nie sprawdzi, gdyż nie uda się jej zakryć jej blatem oraz wykorzystać jej pokrywy jako blatu.

Pralka wolnostojąca

Jeśli zdecydujemy się na pralkę wolnostojącą, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej pod blatem kuchennym. Jeśli wybierzemy model o ciekawym wyglądzie, który dobrze wkomponuje się w aranżację kuchni, będzie on stanowił doskonałe uzupełnienie pozostałych sprzętów kuchennych.

Pralka do zabudowy

Pralki do zabudowy są tak zbudowane, by uzupełniały ciąg szafek łazienkowych lub też właśnie kuchennych. Umieszcza się je pod blatem zabudowy i ukrywa za otwieraną maskownicą w formie frontu meblowego. Pralka jest więc niewidoczna po zamontowaniu, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że zepsuje kuchenną aranżację. Który z tych dwóch rodzajów wybierzemy, to zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Najczęściej jednak polecane są do kuchni pralki pod zabudowę.

Gdy zdecydujemy się na pralkę do zabudowy


W przypadku pralek do zabudowy został ustalony standard wymiarowy, który ma na celu ułatwienie doboru urządzenia. W rezultacie wymiary wszystkich modeli dostosowane są do rozmiarów szafek kuchennych: szerokość wynosi 60 cm, głębokość – 55 cm, a wysokość od 83 cm do 85 cm. Pralki do zabudowy są trochę niższe od wolnostojących, by starczyło miejsca na podbudowę oraz montaż blatu nad pralką. Ponadto, pralki przeznaczone pod zabudowę posiadają zwykle małe wycięcie u dołu frontu, które ma ułatwić zamontowanie maskownicy.

Zanim zabudujemy pralkę


Przed zabudowaniem pralki powinniśmy także sprawdzić, czy jej maskownica oraz drzwi swobodnie i bez oporu się otwierają. Jest to bardzo ważne, gdyż późniejsza korekta może okazać się bardzo trudna, a nawet wręcz niemożliwa. Jeśli po zabudowaniu maskownica będzie sprawiała problemy przy otwieraniu i zamykaniu, będzie tylko powodować naszą frustrację. A jeśli konieczna będzie naprawa sprzętu, problem z otwarciem może ją przeciągnąć w czasie lub nawet uniemożliwić. Dlatego tak ważny jest profesjonalny montaż oraz sprawdzenie wszystkiego na początku.

Wirująca pralka za meblowym frontem


Każdy z nas wie, że pralka, która wiruje, zaczyna wibrować. Nie może przez to bezpośrednio stykać się ze ścianami, a także innymi sprzętami, gdyż może w ten sposób doprowadzić do ich uszkodzenia. Pralka powinna być dobrze wypoziomowana. Należy też zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni za pralką oraz koło 2 cm po bokach.

Dostęp do gniazdka elektrycznego


Kluczowe znaczenie ma także dostęp do najbliższego gniazdka elektrycznego. Średnia długość przewodu od pralki wynosi 1,5 m, dlatego też odległość gniazdka od urządzenia nie powinna być od niej większa. Trzeba też pamiętać, że do podłączania pralki nie należy używać przedłużaczy. Nie powinno się także podłączać pralki wraz z innymi urządzeniami do tego samego gniazdka, gdyż może wtedy dojść do przeciążenia.

Podłączenie do instalacji wodnej


Również przed podłączeniem pralki do instalacji wodnej trzeba sprawdzić kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest wielkość gwintu przy zaworze. Jeśli zawory są dwa, trzeba podłączyć je właściwie – jeden do wody ciepłej, drugi do zimnej. Pamiętajmy, aby postępować zgodnie z instrukcją, która powinna rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości. Musimy upewnić się także, czy pralka posiada filtr siatkowy. Ważne jest również zamocowanie węża odprowadzającego na maksymalnej wysokości 1 m od podłogi. Pamiętajmy, aby zamocować wąż solidnie, by woda trafiła do kanalizacji, a nie na podłogę kuchni. Pralkę podłączamy do instalacji wodnej o ciśnieniu wynoszącym 30 kPa – 1000 kPa. W przypadku wyższego ciśnienia w instalacji trzeba będzie użyć specjalnego reduktora, który je obniży.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Poza wspomnianymi wyżej kwestiami, przy wyborze pralki pod zabudowę należy kierować się także własnymi preferencjami co do jej pojemności, zwrócić uwagę na jej klasę ekonomiczną, a także na tryby prania przystosowane do różnych materiałów (pranie butów, odzieży sportowej, czy też pieluch i ubranek dla niemowląt).

Wady i zalety obecności pralki w kuchni


Do wad umiejscowienia pralki w kuchni możemy zaliczyć kłopot, jaki może wyniknąć chociażby z konieczności wygospodarowania miejsca na proszki do prania, brak możliwości ustawienia w kuchni kosza na brudną odzież czy też suszarki na pranie. Jeśli jednak sytuacja zmusza nas do takiego ulokowania pralki, spróbujmy skoncentrować się na zaletach tego rozwiązania. Jedną z nich jest możliwość kontrolowania procesu prania podczas różnych czynności kuchennych, jak gotowanie, zmywanie czy sprzątanie kuchni. Będziemy mogli lepiej urządzić łazienkę, natomiast dobrze dobrana i ukryta pralka nie zaburzy aranżacji kuchni.

powrót