Pralka z suszarką – jak wybrać najlepszą? Poradnik

Pralko-suszarka to idealny wybór dla tych, którym zależy na oszczędności miejsca oraz czasu. Urządzenie 2w1 pozwala zrezygnować z rozkładanych suszarek na ubrania oraz wieszaków do suszenia nad wanną. Z kolei czas, poświęcany dotychczas na rozwieszanie prania i jego składanie, można spożytkować w przyjemniejszy sposób.  Zastanawiasz się, jakie funkcje może oferować pralka z suszarką? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i przekonaj się, że korzyści z posiadania takiego urządzenia są nieocenione.Podstawowe informacje


Pralko-suszarki poleca się osobom, które piorą dużo i często. Najnowocześniejsze modele umożliwiają wysuszenie mokrego prania w przeciągu nawet jednej godziny. Producenci oferują pralko-suszarki kondensacyjne (które nie wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej) w dwóch wersjach - wolnostojące i do zabudowy. Modele w obu wariantach są ładowane od frontu. Najtańszy, wolnostojący sprzęt tego typu można kupić za kwotę ok. 1500 zł. Urządzenia z opcją do zabudowy pod blatem są droższe – trzeba zapłacić za nie powyżej 2500 zł.

Pralki z funkcją suszenia zajmują dokładnie tyle samo miejsca, co tradycyjna pralka. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju urządzenia są pojemnościowo mniejsze oraz nie posiadają tak wielu zaawansowanych funkcji, jak osobne pralki oraz suszarki bębnowe. Przed zakupem dobrze mieć na uwadze, że pralko-suszarka zużywa dość sporo prądu. Podczas korzystania z funkcji prania, pobór energii jest zbliżony do tradycyjnej pralki. Jednak w przypadku korzystania z opcji suszenia, urządzenie może pobierać nawet 5-krotnie więcej prądu.


Programy suszenia


Tradycyjne suszarki są wyposażane w kilka programów suszenia:

- kompletnego - tzw. do szafy - ubrania nie wymagają prasowania;

- skróconego - do prasowania - ubrania są lekko wilgotne i wymagają prasowania;

Bardzo przydatną funkcją jest także autosuszenie, dzięki któremu urządzenie dopasowuje odpowiedni program suszenia, w zależności od rodzaju tkaniny oraz stopnia jej wilgotności. Nie mniej praktycznym udogodnieniem jest funkcja pary, która ułatwia prasowanie (czasem pozwala zupełnie zrezygnować z wykonywania tej czynności), a także usuwa nieprzyjemne zapachy oraz odświeża odzież.


Czy pralko-suszarka niszczy ubrania?


Użytkowanie pralko-suszarki jest wskazane dla prania i suszenia tekstyliów, które są oznaczone przed producenta na etykiecie konserwacyjnej, jako nadające się do suszenia maszynowego. Z tego powodu, w pralko-suszarkach lepiej nie suszyć delikatnych, koronkowych tkanin, wełny jedwabiu, pończoch, tekstyliów o dużych wymiarach (kołder, koców, śpiworów, kurtek itp.), a także materiałów, które zawierają gąbkę.


Środki ostrożności


Z uwagi na zagrożenie pożarowe, w pralko-suszarce nie wolno suszyć tekstyliów, które są niewystarczająco uprane, są zabrudzone środkami łatwopalnymi lub innymi chemikaliami oraz w przeważającej części składają się ze spienionej gumy lub materiałów gumopodobnych.


Podstawowe parametry


Przy wyborze pralki z funkcją suszenia, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, trwałość oraz wysokie parametry eksploatacyjne, takie jak:

- ładowność bębna (pranie) - od 5 do 10 kg;
- ładowność bębna (suszenie) - od 2,5 do 6 kg;
- klasa energetyczna - od A do G. Określa ilość zużytej energii w porównaniu ze standardowymi urządzeniami, których zużycie jest określone przepisami;
- klasa efektywności prania - od A do G - podaje stopień skuteczności usuwania brudu;
- klasa efektywności wirowania - od A do G - jest wskaźnikiem wydajności odwirowania prania;
- prędkość wirowania - do 1600 obr./min. - liczba obrotów bębna na minutę (przy korzystaniu z funkcji suszenia pranie powinno być odwirowane z prędkością minimum 800 obr./min.);
- pobór wody - w przypadku pralko-suszarek zużycie wody jest prawie dwukrotnie większe niż w przypadku standardowych pralek. Aby pranie i suszenie było przyjazne dla środowiska oraz zużywało jak najmniej energii i wody, należy maksymalnie wykorzystywać wielkość ładunku dla każdego z programów pralko-suszarki;
- poziom hałasu - w trakcie prania natężenie dźwięku wynosi zazwyczaj ok. 50dB, podczas wirowania 70 dB. Im lepszy model, tym niższy poziom emitowanego hałasu i bardziej komfortowa praca urządzenia;
- wymiary - zbliżone to standardowych pralek (wysokość 85-97cm, szerokość 59-65cm, głębokość 44-80cm). Przy wybieraniu miejsca na urządzenie należy pamiętać o dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwi.


Liczba programów


Producenci pralek z suszarką wyposażają poszczególne modele w różną liczbę programów do prania. Do podstawowych należą: pranie 60°C do tkanin bawełnianych i mocno zabrudzonych, 40°C do tkanin syntetycznych, średnio i lekko zabrudzonych oraz 30°C do tkanin wełnianych. Niektóre modele mają dodatkowo program prania bąbelkowego, które umożliwia efektywne pranie w niskiej temperaturze (redukcja tarcia mechanicznego ubrań i mechacenia) oraz parowego, dzięki któremu ubrania po wyjęciu z pralki nie są tak wygniecione, jak w przypadku prania tradycyjnego.


Dodatkowe funkcje


Bardzo przydatną funkcją jest opóźniony start, który umożliwia rozpoczęcie pracy danego programu o ustalonej godzinie. Dodatkowymi udogodnieniami są: automatyczne czyszczenie szufladki na detergenty, kontrola ilości piany, automatyka wagowa, czy wyważanie wsadu. Modele z wyżej półki są wyposażane w warstwę antybakteryjną z jonów srebra, która wykazuje działanie bakteriobójcze. Funkcja ta sprawia, że ubrania są sterylnie czyste oraz mniej podatne na zapachy z otoczenia. Pralko-suszarki mają również różnego rodzaju zabezpieczenia - przed dziećmi, poparzeniem lub zalaniem.


Podsumowanie


Przed zakupem konkretnego modelu dobrze jest zastanowić się, jaki rodzaj pralko suszarki będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Urządzenia wolnostojące można bez problemu przemieszczać, dlatego poleca się je tym, którzy mają już urządzone mieszkanie. Te do zabudowy, będą odpowiednie dla osób, które są w trakcie remontu lub wyposażania pod wymiar kuchni, czy łazienki. Podsumowując, do zalet pralko-suszarek zaliczyć można połączenie dwóch funkcji w jednym urządzeniu, oszczędność miejsca oraz przyspieszony proces schnięcia ubrań. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju sprzęt jest droższy od tradycyjnej pralki oraz zużywa więcej energii oraz wody.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel