Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

Nie ma wątpliwości, że suszenie mokrych ubrań, zwłaszcza jesienią, to duży problem. Jakie jest rozwiązanie? Pralko-suszarka czy suszarka oraz pralka jako osobne urządzenia? Obie opcje mają swoich zwolenników. Wybór jednego urządzenia uniwersalnego, które pierze i suszy, lub osobny zakup pralki i suszarki do prania mają swoje mocne i słabe strony. W tym artykule analizujemy, co jest lepsze – pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno – oraz polecamy najlepsze modele z danej kategorii.

Każdy chciałby wyciągać z bębna pranie, które jest już suche. W ten sposób nie trzeba się martwić o to, czy ubrania już wyschły, a suszarka pokojowa nie zajmuje miejsca w domu ani nie psuje estetyki wnętrza. Latem nie ma to aż takiego dużego znaczenia, bo odzież może schnąć szybko na balkonie, zwłaszcza w słoneczny dzień, niemniej w zimniejszych miesiącach robi się to już kłopotliwe. Zwłaszcza że wilgoć w mieszkaniu powstała w wyniku parowania może być szkodliwa – w końcu w wilgotnym środowisku rozwijają się grzyby, pleśnie i bakterie. Z tego powodu dużą popularność zyskały elektroniczne suszarki bębnowe do prania. Dostępne są także pralki z funkcją suszenia – tak zwane pralko-suszarki.


Suszarka do prania czy pralko-suszarka?


Suszarka czy pralko-suszarka? Co lepiej wybrać?


W tym miejscu przyjrzymy się wadom i zaletom obu rozwiązań.


Pralko-suszarka to dobre rozwiązanie, ponieważ:

  • kupujemy jedno uniwersalne urządzenie, więc koszt jest znacznie mniejszy niż przy zakupie dwóch urządzeń osobno,
  • zajmuje niewiele miejsca w łazience – zazwyczaj tyle samo co zwykła pralka.


Mając na uwadze zalety, trzeba jednak mieć świadomość pewnych ograniczeń. W związku z tym, że pralki i suszarki mają nieco inną konstrukcję bębna, powinniśmy pamiętać, że pralko-suszarka jest to pewien kompromis między dwoma urządzeniami. Dlatego jako uniwersalny sprzęt często pracuje z trochę mniejszą wydajnością, a przy tym cechuje się niższą klasą energetyczną. Oprócz tego trzeba pamiętać, że maksymalna pojemność przy praniu i suszeniu się różni. W związku z tym w specyfikacji maksymalny wsad określony jest za pomocą dwóch liczb – jedna dotyczy prania, druga suszenia. Zatem nie należy się dziwić, że gdy upierzemy pełny bęben, nie uda się od razu wysuszyć wszystkich ubrań, a jedynie ich część.


Pralka i suszarka do prania, jako osobne urządzenia, to uzasadniony wybór, gdy:

  • chcemy mieć sprzęt najwyższej jakości i możemy sobie pozwolić na większy wydatek,
  • zależy nam na tym, żeby pranie i suszenie odbywało się jednocześnie,
  • mamy dużą łazienkę.


Osobne sprzęty to większa niezależność. Suszarka umożliwia suszenie prania, podczas gdy kolejna partia już pierze się w pralce. Ze względu na tego rodzaju wygodę inwestycja naprawdę może się opłacić. Jak napisaliśmy wcześniej, pralka i suszarka osobno generuje mniejsze koszty związane ze zużyciem wody i energii elektrycznej – im więcej cyklów prania, tym większa różnica w rachunkach.

A co w sytuacji, gdy chcielibyśmy wybrać takie rozwiązanie, ale nie mamy wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, żeby sprzęty stały obok siebie? Nie ma problemu. Urządzenia mogą stać jedno na drugim – pod warunkiem że połączymy je specjalnym łącznikiem. Przykładowo, łącznik pralka-suszarka marki Samsung można kupić za niecałe 300 zł.

Pralka czy pralko suszarka? Jeśli dalej nie znasz odpowiedzi na to pytanie, warto przyjrzeć się konkretnym modelom i wziąć to pod uwagę przy ostatecznej decyzji.Polecane pralko-suszarki


Pralko-suszarka Samsung WD80K52E0ZX

Zmieścimy w niej 8 kg odzieży do prania lub 5 kg do suszenia. Podczas prania generuje hałas na poziomie maksymalnie 56dB, a przy suszeniu – nie więcej niż 62 dB. Ogromną zaletą tego modelu są dodatkowe drzwi AddWash, które umożliwiają dorzucenie dodatkowych ubrań już po uruchomieniu prania, ale bez zatrzymywania aktualnego programu. Podczas prania ten model potrafi także wykorzystywać inną nowoczesną funkcję – EcoBubble. Największą zaletą są jednak gabaryty. Zaledwie 45 cm głębokości sprawia, że ten kompaktowy model może z powodzeniem stać nawet w bardzo małej łazience. Do dyspozycji jest 14 programów do prania – w tym programy parowe. Najszybszy program, który w jednym cyklu pierze i suszy ubrania, trwa zaledwie 59 minut. Sprzęt cechuje się klasą energetyczną B.


Pralko-suszarka SAMSUNG WD80K5A10OW/EO

To pralko-suszarka o bardziej standardowych wymiarach, z klasą energetyczną A. Na uwagę zasługuje opcja dodatkowej aktywnej piany Bubble Soak, która pozwoli pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Zanim pralka uruchomi wybrany program, Bubble Soak zmiękczy plamy, aby łatwiej było je usunąć. Pralka jest cicha, niezawodna i wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii. Można uruchomić program automatycznego czyszczenia bębna, a także zarządzać praniem i suszeniem z poziomu smartfona, za pomocą aplikacji. Ciekawa jest także funkcja Airwash – to pranie za pomocą gorącego powietrza, które ma za zadanie pozbycie się najbardziej uporczywych zapachów – na przykład dymu z ogniska albo papierosów.


Pralko-suszarka BOSCH WVH28420PL

To urządzenie wypierze 7 kg prania lub wysuszy 4 kg. Wiruje z maksymalną prędkością 1400 obrotów na minutę. Klasa energetyczna oraz klasa jakości prania została oceniona na A. Do dyspozycji mamy program prania przeznaczony dla alergików, pranie delikatne, pranie z ochroną przed zagnieceniami, a także super szybki 15-minutowy program.


Polecane suszarki do prania


Suszarka BEKO DF7434RXA

Sprzęt o klasie energetycznej A++. Może suszyć w niskiej temperaturze i zużywać mniej prądu dzięki zastosowaniu pompy ciepła. Maksymalna pojemność bębna to 7 kg. Ze względu na wymiary mieści się w kategorii „slim” – głębokość to zaledwie 46 cm. Z myślą o suszeniu ubranek dla dzieci stworzono specjalny program Baby Protect. Inne zalety to oświetlenie bębna oraz automatyczny czujnik, dostosowujący temperaturę suszenia do poziomu wilgotności ubrań. Bęben obraca się w dwóch kierunkach, co sprawia, że wysuszone ubrania nie są pogniecione tak jak w innej suszarce. Z pewnością docenią to posiadacze licznych koszul!


Suszarka BOSCH WTR87TW0PL

Suszarka o pojemności 8 kg z klasą energetyczną A+++. Roczne zużycie energii, przy założeniu 160 cykli suszenia, szacuje się dla tego modelu na 176 kWh. Wysoko oceniana jest także klasa kondensacji – wskaźnik typowy dla suszarek kondensacyjnych – sprzęt może się pochwalić klasą A (najwyższa wydajność). Urządzenie jest w pełni bezpieczne i łatwe w konserwacji. W razie potrzeby uruchamia się alarm konieczności wyczyszczenia filtra kondensatora. albo alarm wypełnienia zbiornika na wodę. Dostępne są specjalne funkcje do suszenia wełny, ręczników, pierza, a także program chroniący przed zagnieceniami.


Suszarka SAMSUNG DV90N62632W/EO

Następna energooszczędna suszarka z pompą ciepła. Można obsługiwać ją za pomocą aplikacji. Rekordowo szybki program potrafi wysuszyć do 3 kg ubrań w 81 minut. Neutralizacją nieprzyjemnych zapachów zajmie się natomiast funkcja AirWash. Maksymalny załadunek to aż 9 kilogramów. Suszarka Samsung ma funkcję opóźnionego startu, dzięki czemu może się uruchomić o wyznaczonej godzinie (rozpoczęcie programu można ustawić z 24 godzinnym wyprzedzeniem). Możliwe jest także zdalne sterowanie suszarką za pomocą smartfona.


Pralko suszarka czy osobno pralka i suszarka – to powinna być rozsądna decyzja, ponieważ taki sprzęt kupuje się na wiele lat. Warto przemyśleć wybór, mając na uwadze miejsce zamieszkania oraz swoje przyzwyczajenia i styl życia. Jeśli zdecydujesz się na osobną pralkę, np. pod blatem, zajrzyj do naszego poradnika – tak samo w przypadku osobnej suszarki. A osobom, które wybrały pralko-suszarkę, polecamy nasz artykuł na temat tego, dlaczego takie urządzenie zużywa dużo wody.


Zobacz więcej

Silnik inwerterowy w pralce – co to jest i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Wady i zalety

Silnik inwerterowy w pralce – co to jest i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Wady i zalety

Jeśli chcemy mieć czyste i świeże ubrania, a do tego nie lubimy hałasu, na pewno może nam pomóc silnik inwerterowy w pralce. 
Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów

Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów

W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzają się wąskie pralki ładowane od przodu. Ranking tych urządzeń, które prezentujemy w artykule, z pewnością ułatwi wybór najlepszego modelu do Twojego domu.
Jaką pralko-suszarkę wybrać? Ranking produktów

Jaką pralko-suszarkę wybrać? Ranking produktów

Potrzebna Ci pralko-suszarka? Ranking 2020 to najbardziej aktualne zestawienie sprawdzonych urządzeń z tej kategorii. Pomożemy wybrać sprzęt o najlepszych parametrach.
Nowoczesne funkcjonalności w pralkach od Samsunga. Co oferuje nam producent?

Nowoczesne funkcjonalności w pralkach od Samsunga. Co oferuje nam producent?

Na jakie cechy pralki warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy nowy sprzęt? Sprawdź nowości od Samsunga.
Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

W tym artykule analizujemy, co jest lepsze – pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno – oraz polecamy najlepsze modele z danej kategorii.
Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki co jakiś czas jest bardzo potrzebne. Robiąc to regularnie, nie tylko pozbędziemy się różnych zabrudzeń, ale także nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób wyczyścić pralkę, żeby jej wnętrze było czyste i świeże? Można zdecydować się na specjalne detergenty lub skorzystać produktów do czyszczenia dostępnych na co dzień w każdym domu.
Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Oto przegląd technologii, na które warto zwracać uwagę, kupując nowoczesną pralkę.
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Jak działa pralko-suszarka? I dlaczego pralko-suszarka zużywa dużo wody?

Jak działa pralko-suszarka? I dlaczego pralko-suszarka zużywa dużo wody?

Pralko-suszarka to obecnie bardzo popularne urządzenie w polskich domach. Wiele osób jednak zastanawia się, dlczego pralko-suszarka zużywa dużo wody? Odpowiadamy!
Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jakie triki będą pomocne, gdy plama nie chce zejść? Poniżej przegląd sprawdzonych metod.

powrót