Procesory i karty graficzne AMD

Firma AMD jest amerykańskim producentem sprzętu komputerowego, który rozwija i produkuje między innymi procesory do komputerów stacjonarnych i notebooków oraz karty graficzne. Jest ona największym konkurentem lidera rynku Intel w zakresie procesorów. W segmencie kart graficznych firma AMD od kilku lat walczy z firmą Nvidia o tytuł najszybszego procesora graficznego.

Od czasu przejęcia kanadyjskiego producenta ATI w 2006 r. firma AMD jest obok firmy Nvidia najważniejszym konstruktorem kart graficznych. W sprzęt graficzny firmy AMD są ponadto wyposażone konsole Nintendo Wii i Xbox 360.

Najszybsze procesory firmy AMD są wolniejsze od najszybszych procesorów firmy Intel (stan na luty 2012 r.). Ze względu na dobry stosunek ceny do osiągów procesory firmy AMD stanowią jednak całkiem niezłą alternatywę dla procesorów firmy Intel, szczególnie w przypadku komputerów stacjonarnych. 
 
procesor_amd
 
Procesory do komputerów stacjonarnych
 
Firma AMD oferuje obecnie cztery serie procesorów do komputerów stacjonarnych: Sempron, Athlon II, Phenom II i AMD FX. Procesory Athlon II są przy tej samej prędkości zegara trochę wolniejsze od procesorów Phenom II, ponieważ nie zostały wyposażone w tak zwaną pamięć podręczną L3, która w bardzo szybki sposób udostępnia dane procesorowi. W praktyce ta różnica jest jednak prawie niezauważalna. Procesory Sempron są znacznie wolniejsze i są stosowane wyłącznie w podstawowych komputerach PC. Seria FX obejmuje najszybsze procesory firmy AMD do komputerów stacjonarnych. Najwyższy model AMD FX-8150 ma osiem rdzeni.
 
Dwa, trzy, cztery, sześć lub osiem rdzeni
 
Oprócz prędkości zegara, moc obliczeniowa procesorów FX, Athlon II i Phenom zależy przede wszystkim od liczby rdzeni. Procesory Athlon II i Phenom II są dostępne w wariantach z dwoma, trzeba lub czterema rdzeniami. Wersja sześciordzeniowa jest na razie zarezerwowana wyłącznie dla serii Phenom II. Dodatkowe dwa rdzenie zawierają najwyższe modele high-endowej serii FX, oferując w sumie osiem rdzeni.
 
W przypadku procesorów Athlon II i Phenom II klient może rozpoznać liczbę rdzeni po liczbie umieszczonej po literze „X” w nazwie produktu. Oznacza to, że procesor Athlon X4 645 firmy AMD zawiera cztery rdzenie. W przypadku procesorów FX pierwsza liczba po literach „FX” również wskazuje na liczbę rdzeni. Procesor FX-6100 ma więc sześć rdzeni.  
 
Im więcej rdzeni, tym więcej zadań procesor może przetwarzać jednocześnie, co sprawia, że komputer PC działa szybciej. Obecne systemy operacyjne, jak Windows 7, wraz z bieżącym oprogramowaniem są coraz silniej optymalizowane pod kątem procesorów wielordzeniowych. Niektóre gry komputerowe wykorzystują już teraz cztery rdzenie. 
 
AMD Fusion
 
Firma AMD scaliła CPU i GPU w jednym rdzeniu jednostki centralnej o nazwie kodowej AMD Fusion. Tego rodzaju połączenie CPU z GPU firma AMD nazywa APU (Accelerated Processing Unit). Pierwsze układy SOC (System On a Chip) pojawią się na rynku w 2011 r. Serie A, C i E układów APU Fusion są wykorzystywane w komputerach stacjonarnych, notebookach i netbookach. 
 
Procesory do notebooków
 
Odpowiedzią firmy AMD na nowe procesory do notebooków Core i3, i5 i i7 firmy Intel są modele Athlon X2, Turion X2, Turion X2 Ultra i Phenom II. Wszystkie modele z wyjątkiem serii Phenom II są wyposażone w dwa rdzenie. Procesory do notebooków z serii Phenom II są również dostępne z trzema lub czterema rdzeniami. 
 
Nawet najszybszy procesor do notebooków firmy AMD (Phenom II) jest wolniejszy od procesorów z najszybszej serii firmy Intel (Core i7) – jego moc obliczeniowa jest porównywalna z procesorami średniej klasy firmy Intel (Core i5). Zaletą procesorów firmy AMD jest dobra integracja procesora graficznego. Wbudowane karty graficzne firmy AMD bez własnej pamięci są wydajniejsze od odpowiedników firmy Intel. 
 
Athlon Neo i Turion X2 Neo
 
Oferta firmy AMD obejmuje procesory z oznakowaniem „Neo” do szczególnie małych i energooszczędnych notebooków. Te procesory zużywają mniej energii i wydzielają znacznie mniej ciepła niż standardowe procesory do notebooków. Są dostępne w wersji z jednym rdzeniem (Athlon Neo) i dwoma rdzeniami (Turion X2 Neo). Producenci wykorzystują procesory Neo w minikomputerach przenośnych i netbookach. 
 
Karty graficzne firmy AMD
 
Oprócz firmy Nvidia, firma AMD jest najważniejszym konstruktorem kart graficznych o dużej wydajności. Karty graficzne firmy AMD są stosowane zarówno w komputerach stacjonarnych jak i notebookach.  Wszystkie aktualne karty graficzne firmy AMD obsługują interfejs graficzny DirectX 11, seria 7000 obsługuje również DirectX 11.1. Ponadto procesor jest odciążany podczas odtwarzania filmów wideo. W nomenklaturze firmy AMD ta technologia nazywa się Unified Video Decoder (UVD). Umożliwia ona płynne odtwarzanie filmów wideo w rozdzielczości Full HD również na netbookach i komputerach ze stosunkowo wolnym procesorem. 
 
Chaos w nazewnictwie
 
Od lat firma AMD stosuje schemat nazw produktów, który tylko na pierwszy rzut oka jest mało przejrzysty. Pierwsza cyfra nazwy, na przykład „6” w przypadku karty graficznej Radeon HD 6850, oznacza serię. Wszystkie procesory graficzne danej serii mają te same podstawowe cechy techniczne, jak obsługa określonej wersji DirectX i przyspieszania wideo. 
 
Im większa jest druga i trzecia cyfra, tym szybsza jest karta graficzna. Druga liczba jest jednak ważniejsza od trzeciej. To oznacza, że karta Radeon HD 5770 jest wolniejsza od karty Radeon HD 5850.

Stan na luty 2012 r.