Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Projektor zamiast telewizora? Zobacz za i przeciw

Ceny telewizorów potrafią być naprawdę bardzo wygórowane. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę modele o dużej przekątnej ekranu oraz wysokiej rozdzielczości. Stąd pokusa, żeby poszukać innego sprzętu zdolnego do wyświetlania obrazu. W końcu projektor multimedialny potrafi znacznie więcej, niż tylko wyświetlać prezentacje na spotkaniach! Zamiana telewizora na projektor to odważna decyzja, która rodzi wiele konsekwencji. W artykule omawiamy największe wady i zalety takiego rozwiązania.


Projektor zamiast telewizora - dlaczego tak?


  • niska cena


Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za projektorem, jest niska cena. Projektor możemy mieć już za 1200-1300 zł. Szukając w tej cenie telewizora, znajdziemy tylko niewielkie modele, rozmiarem nie różniące się od zwykłych monitorów komputerowych, natomiast jeśli mowa o nowoczesnym telewizorze 4K - trzeba się przygotować na wydatek blisko 3-4 razy większy.  • kompaktowe rozmiary


Projektor zajmuje mało miejsca i dzięki temu zmieści się w każdym domu. W razie potrzeby, można przenieść go do innego pomieszczenia, a nawet zabrać w podróż. Jeśli wyjechaliśmy na urlop z myślą o nadrobieniu zaległości w kilku grach na konsoli, nie ma problemu - zabieramy do plecaka PS4 i projektor LED - i można grać w dowolnym miejscu, wystarczy tylko mieć źródło prądu. Często się przeprowadzasz i nie chcesz dźwigać ciężkiego sprzętu? Nie ma problemu - projektor mieści się przecież w małej, wygodnej walizce.


  • elastyczność


Decydując się na kupno telewizora, musimy wybrać wielkość ekranu dopasowaną nie tylko do swoich wymagań i możliwości finansowych, ale także umeblowania. Przekątna ekranu, dopasowana do aktualnych możliwości aranżacyjnych, to często decyzja na lata, a co jak zmienimy zdanie? W przypadku projektora - nie ma problemu. Można umieścić go w dowolnym miejscu i wielokrotnie zmieniać jego położenie. Im dalej będzie od ściany, tym większy ekran będzie można wyświetlić.Dlaczego nie?


  • krótka żywotność lampy


Projektory nie są urządzeniami stworzonymi do długiej pracy. Jeśli kilka razy w tygodniu chcemy obejrzeć film albo odcinek serialu, to projektor ma szansę dobrze się sprawdzić. Natomiast chcąc oglądać telewizję cały tydzień przez kilka godzin dziennie, musimy liczyć się z tym, że szybko dojdzie do awarii. Tak intensywnie wykorzystywany projektor może bardzo szybko wymagać wymiany kosztownej żarówki. Żywotność tej części to czasem 5000, a czasem 20 000 godzin – wbrew pozorom bardzo niewiele!


  • niska rozdzielczość


Decydując się na zakup urządzenia za 1300 złotych, takiego jak na przykład projektor ACER C205, otrzymamy obraz w rozdzielczości zaledwie 854x480. Tak, to mniej niż w większości smartfonów o przekątnej 5 cali, nie mówiąc już o każdym nowoczesnym telewizorze. Cóż z tego, że możemy stworzyć dowolnie duży ekran, skoro obraz nie będzie wystarczająco wyraźny, żeby dostrzec szczegóły? Oczywiście, ten rzutnik doskonale sprawdzi się podczas prezentacji na spotkaniach, ale jako zastępca telewizora - już mniej. Natomiast jeśli szukamy obrazu Full HD z wyraźnymi żywymi kolorami i dobrym kontrastem, wówczas trzeba szykować się na wydatek około 3000 zł. W tym przedziale cenowym mieści się na przykład projektor  EPSON EB-U04.


  • konieczność posiadania odpowiedniego pomieszczenia


W przypadku posiadania telewizora, wystarczy odpowiednie miejsce do jego umieszczenia – zazwyczaj szafka pod TV albo miejsce w meblościance do tego przeznaczone. Może być to także odpowiednia powierzchnia do powieszania na ścianie. W przypadku projektora, mamy dwie opcje – albo specjalny ekran projekcyjny albo rzucenie obrazu na ścianę. W tym drugim przypadku, ściana powinna być biała albo przynajmniej jasna. Chcąc natomiast wygenerować bardzo duży obraz (o powierzchni 50 czy nawet 100 cali) -  potrzebujemy, żeby projektor był umieszczony odpowiednio daleko od ściany. W ciasnym mieszkaniu, często i tak nie mamy do tego odpowiednich warunków. Trzeba mieć także świadomość, że projektor to urządzenie przeznaczone raczej do pracy w zaciemnionych pomieszczeniach, dlatego jeśli do mieszkania wpada dużo słońca, trzeba się liczyć także z koniecznością posiadania rolet, gdy planujemy seanse filmowe o różnych porach dnia.  • kultura pracy


Korzystanie z projektora może nie okazać się tak przyjemne jak włączenie TV. Przede wszystkim, jest to sprzęt, który podczas projekcji generuje charakterystyczny hałas o natężeniu około 30 dB. Poza tym, stosunkowo szybko się nagrzewa i wymaga schłodzenia zanim schowamy go do walizki i przeniesiemy gdzie indziej.


Pozornie, zastąpienie telewizora projektorem, to prosty sposób na oszczędność i wyróżnienie się spośród innych. Jednak, jeśli głębiej się nad tym zastanowić, taka decyzja narzuca jednak dużo ograniczeń i niedogodności. Ten pomysł może się sprawdzić, ale wyłącznie w odniesieniu do wąskiej grupy odbiorców o nietypowych potrzebach. Dla większości z nas jednak lepszy będzie smart TV.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]