Projektor czy telewizor? Zobacz za i przeciw wyboru tej pierwszej opcji
Co wybrać, gdy mamy ograniczone fundusze: projektor czy telewizor? Ceny tych drugich potrafią być naprawdę bardzo wygórowane. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę modele o dużej przekątnej ekranu oraz wysokiej rozdzielczości. Stąd pokusa, żeby poszukać innego sprzętu zdolnego do wyświetlania obrazu. W końcu projektor multimedialny potrafi znacznie więcej, niż tylko wyświetlać prezentacje na spotkaniach! Zamiana telewizora na projektor to odważna decyzja, która rodzi wiele konsekwencji. W artykule omawiamy największe wady i zalety takiego rozwiązania, podpowiadamy, czy wybrać telewizor, czy projektor, oraz w jakich sytuacjach sprawdzi się każda z tych opcji.
Projektor zamiast telewizora - dlaczego tak?
- niska cena
Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za projektorem, jest niska cena. Projektor możemy mieć już za 1200-1300 zł. Szukając w tej cenie telewizora, znajdziemy tylko niewielkie modele, rozmiarem nie różniące się od zwykłych monitorów komputerowych, natomiast jeśli mowa o nowoczesnym telewizorze 4K - trzeba się przygotować na wydatek blisko 3-4 razy większy.
- kompaktowe rozmiary
Co zajmuje mniej miejsca: projektor czy TV? Odpowiedź jest oczywista – rzutnik zmieści się w każdym domu. W razie potrzeby, można przenieść go do innego pomieszczenia, a nawet zabrać w podróż. Jeśli wyjechaliśmy na urlop z myślą o nadrobieniu zaległości w kilku grach na konsoli, nie ma problemu - zabieramy do plecaka PS4 i projektor LED - i można grać w dowolnym miejscu, wystarczy tylko mieć źródło prądu. Często się przeprowadzasz i nie chcesz dźwigać ciężkiego sprzętu? Nie ma problemu - projektor mieści się przecież w małej, wygodnej walizce.
- elastyczność
Decydując się na kupno telewizora, musimy wybrać wielkość ekranu dopasowaną nie tylko do swoich wymagań i możliwości finansowych, ale także umeblowania. Przekątna ekranu, dopasowana do aktualnych możliwości aranżacyjnych, to często decyzja na lata, a co jak zmienimy zdanie? W przypadku projektora - nie ma problemu. Można umieścić go w dowolnym miejscu i wielokrotnie zmieniać jego położenie. Im dalej będzie od ściany, tym większy ekran będzie można wyświetlić.
Dlaczego nie?
- krótka żywotność lampy
Projektory nie są urządzeniami stworzonymi do długiej pracy. Jeśli kilka razy w tygodniu chcemy obejrzeć film albo odcinek serialu, to projektor ma szansę dobrze się sprawdzić. Natomiast chcąc oglądać telewizję cały tydzień przez kilka godzin dziennie, musimy liczyć się z tym, że dość szybko może dojdzie do awarii związanej z wymianą żarówki. Żywotność tej części to czasem 5000, a czasem 20 000 godzin – wbrew pozorom to niewiele!
- niska rozdzielczość
Decydując się na zakup urządzenia za 1300 złotych otrzymamy obraz w rozdzielczości zaledwie 854x480. Tak, to mniej niż w większości smartfonów o przekątnej 5 cali, nie mówiąc już o każdym nowoczesnym telewizorze. Cóż z tego, że możemy stworzyć dowolnie duży ekran, skoro obraz nie będzie wystarczająco wyraźny, żeby dostrzec szczegóły? Oczywiście, ten rzutnik doskonale sprawdzi się podczas prezentacji na spotkaniach, ale jako zastępca telewizora - już mniej. Natomiast jeśli szukamy obrazu Full HD z wyraźnymi żywymi kolorami i dobrym kontrastem, wówczas trzeba szykować się na wydatek około 3000 zł.
- konieczność posiadania odpowiedniego pomieszczenia
Wybór rzutnika czy telewizora zależy także od pokoju, w jakim planujemy zasiadać do seansów. W przypadku posiadania telewizora, wystarczy odpowiednie miejsce do jego umieszczenia – zazwyczaj szafka pod TV albo miejsce w meblościance do tego przeznaczone. Może być to także odpowiednia powierzchnia do powieszania na ścianie. W przypadku projektora, mamy dwie opcje – albo specjalny ekran projekcyjny albo rzucenie obrazu na ścianę. W tym drugim przypadku, ściana powinna być biała albo przynajmniej jasna. Chcąc natomiast wygenerować bardzo duży obraz (o powierzchni 50 czy nawet 100 cali) - potrzebujemy, żeby projektor był umieszczony odpowiednio daleko od ściany. W ciasnym mieszkaniu, często i tak nie mamy do tego odpowiednich warunków. Trzeba mieć także świadomość, że projektor to urządzenie przeznaczone raczej do pracy w zaciemnionych pomieszczeniach, dlatego jeśli do mieszkania wpada dużo słońca, trzeba się liczyć także z koniecznością posiadania rolet, gdy planujemy seanse filmowe o różnych porach dnia.
- kultura pracy
Korzystanie z projektora może nie okazać się tak przyjemne jak włączenie TV. Przede wszystkim, jest to sprzęt, który podczas projekcji generuje charakterystyczny hałas o natężeniu około 30 dB. Poza tym, stosunkowo szybko się nagrzewa i wymaga schłodzenia zanim schowamy go do walizki i przeniesiemy gdzie indziej.
Co w takim razie zrobić? Wybrać projektor czy telewizor? Pozornie, zastąpienie telewizora projektorem, to prosty sposób na oszczędność i wyróżnienie się spośród innych. Jednak, jeśli głębiej się nad tym zastanowić, taka decyzja narzuca jednak dużo ograniczeń i niedogodności. Ten pomysł może się sprawdzić, ale wyłącznie w odniesieniu do wąskiej grupy odbiorców o nietypowych potrzebach. Dla większości z nas jednak lepszy będzie smart TV.
Przeczytaj więcej

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking