Przegląd lodówek side by side

Do tej pory najczęstszym standardem w polskim domu było posiadanie osobno lodówki i zamrażarki. Coraz większą popularność zyskują jednak lodówki side by side, które łączą funkcje chłodziarki i zamrażarki, mają znacznie większą pojemność niż przeciętna, bardziej wygodną ekspozycję produktów i dodatkowe udogodnienia. W lodówce side by side mamy znacznie więcej możliwości rozmieszczenia różnych produktów oraz ich lepszą widoczność. Łatwiej przechowywać napoje czy korzystać z takich elementów, które najczęściej nie zmieszczą się w zwykłej lodówce, jak kostkarka do lodu czy dystrybutor zimnej wody. Inny jest także wygląd lodówki i sposób jej otwierania. Mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo szerokiem, ale przede wszystkim - wysokim urządzeniem, które wyposażone jest w parę drzwi umieszczonych obok siebie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę side by side?

Chociaż na pierwszy rzut oka lodówki side by side wyglądają podobnie, bardzo różnią się między sobą. Poniżej przedstawimy przegląd najważniejszych elementów, którym warto się bliżej przyjrzeć, szukając wymarzonego modelu lodówki.


Rozmiar i pojemność chłodziarki i zamrażarki


Generalnie, lodówki side by side są większe (pojemniejsze) od tradycyjnych chłodziarek. Takie urządzenie spokojnie starcza do zagospodarowania potrzeb czteroosobowej - albo nawet większej  - rodziny. W lodówce side by side pomieścimy zazwyczaj 500-600 litrów produktów. Ta powierzchnia jest podzielona na część do chłodzenia i do zamrażania. Warto wiedzieć, że proporcje między jednym a drugim mogą się znacząco od siebie różnić w zależności od wybranego modelu. Podobnie jest z proporcjami między prawą i lewą stroną. Lodówka posiada parę drzwi z obu stron, ale wcale nie jest powiedziane, że obie strony są symetryczne. Czasami prawa strona jest znacznie pojemniejsza od lewej lub odwrotnie. Wybierając rozwiązanie typu side by side, należy zastanowić się, jakie produkty będziemy trzymać w której części chłodziarki. Czasami zbyt wąskie półki mogą być przeszkodą w przechowywanie produktów o dużych gabarytach.


Pobór energii


Ze względu na duże rozmiary, naturalnie należy spodziewać się także większego zużycia prądu. Jednak trzeba przyznać, że jak na swoje gabaryty lodówki side by side pracują bardzo efektywnie pod względem energetycznym. Zazwyczaj urządzenia te cechują się klasą A+ lub nawet A++.


Zastosowane technologie


Lodówki side by side to urządzenia nowoczesne i awangardowe, więc nie powinno dziwić, że są również zaawansowane technologicznie. Dysponując takim sprzętem, możemy zapomnieć o szronie i konieczności odmrażania – standardem jest system No Frost lub Total No Frost. Zadbano także o wszelkie rozwiązanie związane z optymalnym utrzymaniem temperatury oraz wyeliminowanie przenikających się zapachów różnych produktów. Równomierne rozchodzenie się powietrza, wyjątkowo cicho działający silnik i inteligentna diagnostyka to największe zalety lodówek side by side. W niektórych modelach mamy także specjalną powłokę antybakteryjną.


Kostkarka


Kostkarka do lodu pojawia się jako standardowy element w większości lodówek side by side, jednak mimo jednakowej funkcji, jaką jest wytwarzanie lodu, w konkretnych modelach może działać trochę inaczej. Albo znajduje się wewnątrz albo na zewnątrz urządzenia, różni się też pod względem sposobu dostarczania świeżej wody – może korzystać z własnego zbiornika lub być podłączona do zewnętrznego źródła wody.


Kolor


Jeśli posiadamy kuchnię z wolnostojącymi sprzętami, to najlepiej jeśli duża i masywna lodówka po prostu pasuje kolorystycznie do pozostałych sprzętów, jak kuchenka mikrofalowa, piekarnik czy czajnik elektryczny. Z tego powodu, lodówki side by side najczęściej występują właśnie w kolorach typowych sprzętów AGD – czarne, białe, srebrne lub stalowe, a  znacznie rzadziej na przykład bordo.


Na jaki model warto zwrócić uwagę?


Lodówka SAMSUNG RS7768FHCSL/EF


To bardzo przemyślany i nowoczesny model, wyposażony w ciekawe technologie, a przy tym energooszczędny. Chłodziarka została skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić jak najwięcej miejsca na ulubione produkty. Kostkarka do lodu umieszczona jest na zewnątrz, a oświetlenie - na tylnej ściance we wnętrzu urządzenia, a nie u góry, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca na wysokie przedmioty. Technologia Multi Flow zapewnia równomierną temperaturę, nawet w przypadku otwartych drzwi. Zastosowanie No Frost sprawia, że nie musimy martwić się rozmrażaniem lodówki, a produkty zachowują świeżość przez długi czas.Lodówka BEKO GN 163120T


Niedroga lodówka side by side o dużej pojemności – aż 543 litry. W środku znajdziemy 5 pojemnych półek, komorę zerową do przechowywania mięsa i ryb, specjalny pojemnik na nabiał i aż 5 balkoników na drzwiach. Lodówka posiada aktywny jonizator, który skutecznie neutralizuje działanie bakterii i wirusów, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się świeżym smakiem ulubionych potraw. Kolejne przydatne rozwiązania to filtr antyzapachowy, funkcja No Frost i antybakteryjna uszczelka.Lodówka LG GSL761SWYV


Duża i pojemna lodówka z klasą energetyczną A+. Wbudowana kostkarka pracuje niezależnie od zewnętrznego źródła wody, dzięki czemu możemy umieścić ją w dowolnym miejscu w swojej kuchni. Posiada filtr Pure N Fresh, który z powodzeniem usuwa intensywne zapachy – w ten sposób, możemy być spokojni nawet wtedy, gdy zapomnimy przykryć folią pojemnika z sosem czosnkowym. Multi-Air-Flow gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz chłodziarki i równomierne chłodzenie produktów na każdej półce.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel