Przegląd modeli robotów odkurzających marki iRobot – wybierz najlepszy dla Ciebie

Domowe obowiązki są męczące oraz czasochłonne, dlatego dla niektórych regularne sprzątanie to duże wyzwanie. Na pomoc takim osobom przyszła amerykańska firma, która w 2002 r. zaprezentowała światu pierwszego robota odkurzającego Roomba. Samojezdny robot miał za zadanie pomóc w codziennych pracach domowych. Po 15 latach od premiery wiemy, że w pełni automatyczny odkurzacz znacząco zmienił naszą wizję dotyczącą porządkowania domu.

Jak działa robot odkurzający? 

 

Gama produktowa jest zróżnicowana. Poszczególne modele różnią się między sobą technologią optymalizującą pracę oraz wyposażeniem. We wszystkich wariantach znajdziemy jednak opatentowany, 3-stopniowy system czyszczący, dzięki któremu Roomba dokładnie sprząta dostosowując się do każdego rodzaju podłogi. Jak to działa? Wirująca szczotka boczna zamiata zabrudzenia (również te zgromadzane przy ścianach i rogach) i kieruje je w stronę dwóch przeciwbieżnie obracających się szczotek głównych. Te z kolei unoszą brud, aby z pomocą generowanej przez silnik siły ssącej umieści go w szczelnym zbiorniku.


Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami 


Podstawowe modele, takie jak iRobot Roomba 615 posiadają w zestawie Stację Dokującą, do której robot wraca po zakończonym cyklu sprzątania. Za ich nawigację w pomieszczeniu odpowiada system iAdapt, który dzięki danym z czujników robota, kilkadziesiąt razy na sekundę monitoruje otoczenie. To dzięki niemu iRoboty Roomba nie spadają ze schodów, zwalniają przed przeszkodami oraz dostosowują swoją pracę do powierzchni. Podstawowe modele uruchamiamy ręcznie, jednym z trzech przycisków na obudowie – CLEAN rozpocznie pracę w cyklu pełnym, SPOT odpowiada za czyszczenie punktowe, około 1,5 metra2, DOCK odeśle robota do Stacji Dokującej na nasze żądanie. Przyciski te posiadają wszystkie modele iRobot Roomba.

  • Harmonogram pracy pozwala na ustawienie godziny samoczynnego rozpoczęcia pełnego cyklu odkurzania każdego dnia tygodnia. Robot samodzielnie rozpocznie pracę i wróci do Stacji Dokującej po jej zakończeniu. Rozwiązanie to występuję w modelach Roomba 680 i wyższych. W przypadku modeli wyposażonych w moduł łączności bezprzewodowej (WiFi) ustawienia harmonogramu dokonuje się w aplikacji mobilnej iRobot HOME.
  • DirtDetect to opatentowany przez iRobot Corporation system, dzięki któremu robot wykryje bardziej zabrudzone obszary podłogi i będzie pracował na nich intensywniej. Działa w oparciu o czujniki optyczne i akustyczne lub tylko akustyczne.
  • Aplikacja iRobot HOME współpracuje z wyposażonymi w moduł łączności bezprzewodowej modelami iRobot Roomba. Dzięki niej użytkownik dostaje zestaw narzędzi, które ułatwiają obsługę robota, diagnozują jego stan, czy nawet pozwalają na zakup akcesoriów i części eksploatacyjnych. Z kolei wspomniane wyposażenie robota w moduł Wi-Fi zapewnia automatyczne aktualizowanie jego oprogramowania bez konieczności ingerencji użytkownika. Aplikacja iRobot HOME jest stale rozwijana i dochodzą do niej kolejne rozwiązania jak komunikacja z asystentami głosowymi. W modelach serii 900 aplikacja wyświetla raporty Clean Map, które m.in. graficznie pokazuję gdzie robot pracował oraz, w których miejscach aktywował się system DirtDetect.
  • AeroForce jest kolejnym opatentowanym przez iRobot systemem. W warstwie technicznej dwie przeciwbieżnie obracające się szczotki zyskały tu gumową, bieżnikowaną powłokę. Dzięki czemu lepiej przylegają do podłoża, a zmniejszenie szczelin między nimi optymalizuje strumień przepływu powietrza i skupia siłę ssącą na podłożu. Wszystko to zwiększa efektywność pracy robota. Dla użytkownika oznacza również minimalizację konieczności czyszczenia szczotek z osadzających się na nich zabrudzeń. Ze względu na charakterystykę pracy polecane posiadaczom psów i kotów. AeroForce występuje w modelach takich jak np. Roomba 896 i Roomba 965.
  • Akcesoria - mowa tu między innymi o Wirtualnych Ścianach, które pozwalają na ograniczenie terenu pracy robota. Obecnie najbardziej popularną ich wersją jest ta oznaczona Dual Mode. Może ona pracować w jednym z dwóch trybów – tradycyjnym z prostą wiązką o długości 3 metrów lub tzw. HALO, gdzie bariera ma kształt okręgu o promieniu 60 cm i doskonale nadaje się do zabezpieczenia misek czy posłań domowych pupili. Kolejne akcesorium to Wirtualna Latarnia (obecnie w modelu Roomba 886). Może pracować w trybie ściany (wyłącznie prosta wiązka) lub Latarni, wówczas jej ustawienie dzieli pomieszczenie na dwie części, które robot sprząta po kolei.
  • iAdapt 2.0. jest to niezwykle zaawansowany system nawigacji robotów Roomba serii 900, w którym uzupełnieniem pracy kilkudziesięciu czujników jest kamera.  Nie widzi ona obrazu tak jak ludzkie oko, ale jest w stanie zaobserwować zmiany w otoczeniu. I tak przykładowo, gdy w trakcie cyklu odkurzania przesuniemy fotel, Roomba zauważy ten fakt i pojedzie w odsłonięte miejsce by je odkurzyć. Dzięki nawigacji iAdapt 2.0 roboty podążają torem prostych, równoległych ścieżek. Jest to system, który powstał z myślą o codziennym odkurzaniu dużych metraży. Zaletą systemu iAdapt 2.0 jest również fakt, że dzięki mapowaniu powierzchni, gdy robotowi zabraknie energii, zapamiętuje swoją pozycję, jedzie do Stacji Dokującej naładować baterię i wraca do miejsca, w którym skończył pracę by ją kontynuować.
  • Carpet Boost to specjalny program do czyszczenia dywanów, wykładzin i chodniczków, który występuje w modelu Roomba 980. Dzięki niemu robot wykrywa miękką podłogę i automatycznie zwiększa na niej moc pracy, aby jak najbardziej efektywnie ją wyczyścić.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel