Przegląd najlepszych laptopów z dotykowym ekranem

Korzystanie z dotykowych ekranów stało się już na tyle powszechne, że traktujemy to jako coś zupełnie normalnego na co dzień. Czasami do tego stopnia jesteśmy przyzwyczajeni do wygodnego przesuwania palcem po ekranie, że mamy problemy z wykonaniem tego samego prostego zadania z użyciem laptopa wyposażonego w myszkę lub korzystając z touch pada. Producenci, widząc zamiłowanie użytkowników do dotykowych ekranów w urządzeniach mobilnych, często decydują się także na dotykowy ekran w laptopie. Czy to przyszłościowe rozwiązania, na które warto stawiać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w artykule.


Które laptopy mają dotykowy ekran?

Funkcjonalność dotyczy dwóch typów urządzeń. Zacznijmy od laptopów hybrydowych (2 w 1), czyli połączenia laptopa i tabletu. Jako, że ekran jest w praktyce odczepianym tabletem multimedialnym (lub patrząc z innego punktu widzenia, to do tabletu doczepia się klawiaturę), obecność dotykowego ekranu jest tu oczywista. Szczególnie sprawdza się to w przypadku bardzo małych modeli 10-calowych, takich jak laptop/tablet 2w1 ACER Switch One SW1-01 albo laptop 2 w 1 LENOVO Miix 300-10 IBY, gdzie klawiatura z rozmiarami dalekimi od standardowej, czasem bardziej przeszkadza niż pomaga. Druga grupa to ultrabooki, cechujące się dobrą specyfikacją i materiałami wysokiej jakości, gdzie dotykowy ekran jest tylko dodatkiem.Czy warto kupić laptop z dotykowym ekranem?

Dotykowy ekran może przydać się w różnych sytuacjach, szczególnie dla grafików, którzy chcieliby używać rysika lub innego urządzenia do ekranów dotykowych. To także odpowiednie narzędzie pracy dla osób, które pracują mobilnie w różnych warunkach, nie zawsze sprzyjającym używaniu laptopa – na przykład handlowców. Wreszcie, na koniec, warto wymienić tych, którzy korzystali z laptopa i z tabletu, ale zamiast tego wolą mieć jedno, uniwersalne urządzenie, łączące te funkcje.


Jak wybrać laptop z dotykowym ekranem – najlepsze modele

To, jaki laptop wybierzemy, zależy oczywiście od jego przeznaczenia, a także dostępnego budżetu. Najtańsze urządzenia 2 w 1 kupimy nawet poniżej 1000 zł, niemniej trzeba mieć wiadomość ich wszystkich niedoskonałości. Przy takiej cenie dostaniemy zaledwie 10-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 1280x800, a także bardzo skromny pod względem pojemności dysk SSD – najczęściej 32 GB. Jeśli miejsce na dysku jest dla nas ważne, bo jednak nie chcemy przechowywać większości potrzebnych plików w chmurze, a na fizycznym nośniku, dobrym i niedrogim wyborem będzie na pewno laptop 2w1 ACER Switch One SW1-011. W tym modelu mamy dwa dyski – tradycyjny HDD o pojemności 500 GB oraz dysk eMMC o pojemności 32 GB, zapewniający dużą szybkość zapisu i odczytu.Jeśli zależy nam na wyższej rozdzielczości ekranu, na przykład do oglądania filmów albo prac graficznych, trzeba będzie przygotować się na większą inwestycję. Najtańszy dostępny na rynku dotykowy laptop z rozdzielczością Full HD to ACER Spin 1 SP111-32N N3350 za około 1800 zł. Za bardziej zaawansowane, takie jak laptop ASUS ZenBook Flip, zapłacimy już około 3000 zł.Bardzo ciekawie przedstawia się także oferta Lenovo, a konkretnie rodzina produktu spod znaku Lenovo Yoga. Popularny model występuje w bardzo wielu wariantach, o zróżnicowanej cenie i możliwościach. To wśród nich odnajdziemy wiele propozycji dotykowych laptopów o nietypowych wymiarach – 13 i 14 cali, co praktycznie nie zdarza się u konkurencji. Wśród nich, zdecydowanie najmocniejszy jest laptop LENOVO Yoga 910,, dysponujący rozdzielczością Ultra HD, 8 GB RAM i czasem pracy do 15 godzin. Ten laptop wyróżnia się także wizualnie. A do tego - unikalny system zawiasów, nawiązujący konstrukcją do bransolety zegarka, który składa się aż z 813 oddzielnych elementów!

Wśród laptopów z każdej półki cenowej są także takie, wyposażone w ekran dotykowy. Jeśli zależy na takiej funkcji, z łatwością znajdziemy odpowiedni model dopasowany do swoich wymagań.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]