Pyszne gofry nie tylko nad morzem! Doradzamy, jak wybrać gofrownicę

Gofry z cukrem pudrem, z bitą śmietaną albo z owocami, kojarzą się wielu osobom z wakacyjnymi wyjazdami nad morze, gdzie takie atrakcje można spotkać na każdy kroku, podobnie jak watę cukrową czy lody świderki. Goframi na ciepło można się jednak cieszyć przez cały rok, mając tym samym ciekawą alternatywę na śniadania, na kolację albo na deser. O czym pamiętać, przed zakupem domowej gofrownicy? Oto najważniejsze wskazówki.

Płyta grzewcza w gofrownicy

To zdecydowanie najważniejszy element, chociaż często niewidoczny na pierwszy rzut oka. To powłoka, która styka się z ciastem, decyduje o tym, czy urządzenie jest wygodne w obsłudze. Warto zatem przed zakupem zajrzeć do środka i zapoznać się z informacjami o powłoce w specyfikacji od producenta. Dobra płyta to taka, do której gofry nie przywierają, potrafi szybko się nagrzewać i nie rysuje się zbyt łatwo. Producenci często stosują teflon, jednak najnowocześniejsze na rynku są obecnie powłoki DuraCeramic. Ta specjalna powłoka ceramiczna przekazuje ciepło szybciej i wydajniej niż zwykłe powłoki zapobiegające przywieraniu, dzięki czemu pyszne, domowe gofry, można przygotować szybciej nawet o 20%. Model wykorzystujący tę technologię to na przykład gofrownica BREVILLE VST072X DuraCeramic.

Czym się kierować kupując gofrownicę do domu?

Moc gofrownicy

Im jest wyższa, tym urządzenie szybciej się nagrzewa. Jeśli liczymy na smaczne, chrupiące gofry, przygotowane w odpowiedniej temperaturze, lepiej unikać tanich urządzeń z mocą do 600W. Odpowiedni poziom mocy zaczyna się od ok. 800 W. Przykład niedrogiej gofrownicy o dużej mocy to chociażby gofrownica MPM MGO-13, która osiąga 1400 W.

Kształt i wielkość gofrów

Zdecydowana większość modeli umożliwia przygotowanie jednocześnie dwóch gofrów o klasycznym, prostokątnym kształcie. Czasem jednak producenci decydują się na różne formy ekstrawagancji. Przykładowo, gofrownica SEVERIN WA 2106 umożliwia przygotowanie 10 minigofrów w kształcie serc. 

Ergonomia i wygoda

Co jeszcze powinno się brać pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Na pewno istotne są różne detale jak długość przewodu i możliwość nawinięcia go na urządzenie, uchwyty termoizolacyjne, zabezpieczenie przed przegrzaniem, łatwe czyszczenie czy możliwość ustawienia w pionie. Nie należy lekceważyć także estetyki i wyglądu obudowy. Idealnie, jeśli gofrownica będzie pasować wizualnie do pozostałych sprzętów na kuchennym blacie. 

Kupując gofrownicę, nie należy raczej ulegać promocjom ani szukać sprzętu od nieznanych dostawców. W dłuższej perspektywie lepiej postawić na jakość i zaufać wiodącym producentom, których uważamy za sprawdzonych, korzystając z innych urządzeń, jakie oferują. Ciekawym pomysłem jest także zakup urządzenia łączącego funkcję gofrownicy i opiekacza lub grilla. W takim przypadku wspólna jest grzałka, natomiast wymienne są wkłady o różnych kształtach.

powrót