Radio cyfrowe DAB

Radio DAB (znane również jako radio cyfrowe) jest cyfrowym systemem radiowym, który ma być stosowany równolegle do normalnej transmisji FM.  Radio DAB nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, jest jednak powoli rozbudowywane. Radio DAB nie zastąpi jednak prawdopodobnie analogowych transmisji FM, mimo że ma kilka zalet w porównaniu do radia analogowego. W technice DAB+, która według ekspertów ma największe szanse na przyszłość, wykorzystywana jest metoda kompresji AAC.

Czym jest radio DAB?
 
Radio DAB (znane również jako radio cyfrowe) jest cyfrowym systemem radiowym, który ma być stosowany równolegle do normalnej transmisji FM. Jakość dźwięku nie jest koniecznie lepsza niż przy transmisji FM. DAB jest skrótem od Digital Audio Broadcasting. Jest to standard transmisji naziemnych programów radiowych. DAB może działać w zakresie częstotliwości od 30 MHz (megaherców) do 3 GHz (gigaherców). Z tego względu DAB może być również rozpowszechniany drogą kablową i satelitarną.
 
Odbiór radia DAB
 
Radio cyfrowe jest obecnie dostępne na prawie wszystkich obszarach Niemiec, Szwajcarii, Południowego Tyrolu, Belgii, Danii i Wielkiej Brytanii. W Holandii i Francji liczba obszarów odbioru DAB jest na razie ograniczona. Podobnie jest w Kanadzie, podczas gdy w Austrii rozpoczęta w 2000 r. emisja próbna została zakończona w 2008 r. Obecnie (stan na grudzień 2009 r.) radio DAB jest emitowane w ponad 40 krajach.
 
W przypadku radia DAB dźwięk przed nadaniem jest przetwarzany na postać cyfrową, a odbiornik cyfrowy zamienia go ponownie w sygnał analogowy. W zasadzie powinno to polepszyć jakość dźwięku w porównaniu do transmisji FM. Technika radia DAB pochodzi jednak z połowy lat osiemdziesiątych, czego konsekwencje odczuwalne są dzisiaj. Stosowana technika kompresji MPEG 1 – Layer 2 jest już od dawna nieaktualna. Obecne metody są znacznie wydajniejsze.
 
Wybrana prędkość wynosząca jedynie 128 kb/s (kilobitów na sekundę) jest niewystarczająca, aby dźwięk miał taką samą jakość jak na dysku CD. Zaletą w porównaniu do transmisji FM jest przenoszenie częstotliwości powyżej 15 kHz, zniekształcenia w radiu DAB są jednak znacznie większe.
 
Wprowadzenie radia DAB równolegle do transmisji FM
 
Problem jakości dźwięku radia DAB można rozwiązać przez zwiększenie szybkości transmisji bitów, co jednak powoduje, że w tym samym zakresie częstotliwości mieści się mniej programów. W ten sposób nie da się osiągnąć oryginalnego celu radia cyfrowego, aby zmieścić więcej programów w stosunkowo ograniczonym zakresie częstotliwości.
 
Radio DAB było kiedyś uważane za następcę przestarzałej, analogowej transmisji FM, obecnie jednak raczej nikt już tak nie uważa. Jest pewne, że radio FM nie zostanie zastąpione przez radio DAB.
 
Przyszłość: DAB+
 
Obecnie w Szwajcarii i Australii prowadzone są próby ze standardem DAB+, który wykorzystuje o wiele nowocześniejszą metodę kompresji AAC. AAC umożliwia osiągnięcie jakości hi-fi, odejście starszego radia DAB do lamusa wydaje się więc jedynie kwestią czasu. Wadą jest to, że DAB+ wymaga innych odbiorników.
 
Mniejszy szum
 
Radio DAB ma teoretycznie wiele zalet w porównaniu do analogowego radia FM: przy większej szybkości transmisji bitów jakość jest lepsza. Szumy w radiu DAB są trochę mniejsze, silne zniekształcenia przy niskiej szybkości transmisji bitów niwelują jednak tę zaletę. Ponadto można wysyłać dodatkowe informacje, na przykład w postaci tekstu. Umożliwia to również system RDS, ale dostępna ilość tekstu jest w tym wypadku bardzo ograniczona.
 
Radia hi-fi i stołowe
 
Radia DAB są dostępne w wielu postaciach, z reguły są to jednak urządzenia wyposażone w zasilacz. Technika DAB występuje w nowoczesnych tunerach hi-fi tak samo jak w radiach stołowych. Przenośne radia DAB nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione ze względu na ubogą ofertę oraz brak możliwości odbioru we wszystkich obszarach kilku krajów. W większości przypadków radio cyfrowe jest wyposażone zarówno w odbiornik cyfrowy jak i analogowy odbiornik FM.
 
Przyłącza analogowe i cyfrowe
 
Wiele odbiorników DAB jest wyposażonych w wyjścia analogowe i cyfrowe, co oznacza, że nawet proste radio stołowe można podłączyć do zestawu hi-fi (analogowo za pomocą znanych wtyczek cinch lub cyfrowo, na przykład przy użyciu S/P-DIF).

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]