Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko!

Drukarki laserowe są obecnie znacznie tańsze niż kilka lat temu. Z tego powodu coraz częściej bierze się je pod uwagę nie tylko jako sprzęt typowo biurowy, ale również do zastosowań domowych. Jaka drukarka laserowa będzie dobrym zakupem?


Czy warto kupić drukarkę laserową?


Obecnie, gdy archaiczne drukarki igłowe nie mają już zastosowania, wybór ogranicza się do drukarek atramentowych i laserowych. Drukarki atramentowe zawsze będą lepszą opcją, jeśli myślimy o drukowaniu zdjęć. Mają jednak wiele ograniczeń, gdy drukujemy głównie teksty. Wśród ich największych problemów warto wymienić chociażby wysychający tusz czy mniejszą wydajność. Drukarka laserowa to dobry wybór i to z wielu powodów.


  • Szybkość – druk za pomocą tonera zawsze jest szybszy niż druk z użyciem atramentu. Jeśli chcemy drukować wiele stron, drukarka laserowa pozwoli zaoszczędzić czas.


  • Gotowość do pracy – jeśli używamy sprzętu sporadycznie, nie stanowi to żadnego problemu. Drukowanie kilku stron w miesiącu lub nawet wielotygodniowe przerwy nie wpływają na jakość druku.


  • Cicha praca – istotne, jeśli nie chcemy głośnymi wydrukami przeszkadzać osobom ze swojego otoczenia.


  • Koszty – druk na urządzeniu laserowym jest generalnie tańszy. Im więcej wydruków wykonujemy, tym bardziej odczuwalna jest ta oszczędność.


Te wszystkie zalety sprawiają, że drukarki laserowe są bardzo pożądanym towarem na rynku. Duży popyt oraz konkurowanie kilku wiodących producentów sprawiają, że dostępne są bardzo solidne rozwiązania w niskich cenach.


Jaka drukarka laserowa do domu? Przegląd modeli


Jaka drukarka laserowa do domu, a jaka do biura?


Wydaje się, że różnice tu się zacierają i bardzo podobne urządzenia wybiera się do zastosowań w obu przypadkach. W przypadku zastosowań domowych pewnie większe znaczenie ma wykorzystanie Wi-Fi oraz gabaryty. W przestrzeni biurowej, łatwiej wygospodarować dodatkowe miejsce na biurku czy stoliku na sprzęt do drukowania, w mieszkaniu natomiast – może być to trochę trudniejsze.


Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?


Do biura zdecydowanie bardziej opłaca się zamówić urządzenie o trochę szerszym zastosowaniu. Kupowanie osobnego skanera w obecnych czasach zupełnie się nie opłaca, więc lepiej dopłacić trochę więcej i oprócz drukowania na tym samym sprzęcie także skanować dokumenty. Coraz częściej różne firmy i instytucje, zamiast papierowych wersji dokumentów wysyłanych pocztą, preferują skany, więc warto mieć możliwość przerabiania wielu wydruków na wersje cyfrowe, co jest bardziej ekologiczne i oznacza oszczędność czasu.


Jaka drukarka laserowa będzie najlepsza? Najważniejsze cechy


Na pierwszy rzut oka zdecydowana większość drukarek wygląda bardzo podobnie. Istotne różnice dostrzeżemy jednak, przyglądając się dokładnie specyfikacji. Porównując ze sobą różne modele, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech.


  • Rozdzielczość – przy drukowaniu tekstu właściwie bez znaczenia, ale może być istotna przy prezentowaniu na papierze bardziej złożonych elementów, jak plany, wykresy czy zdjęcia.


  • Szybkość druku – średni wynik dla drukarek laserowych monochromatycznych to 18–20 stron na minutę. W dużych biurach mogą pracować urządzenia zdolne do generowania w tym samym czasie nawet 30–40 stron.


  • Rodzaj papieru do wydruku – zazwyczaj będzie drukować na zwykłej kartce papieru. Dobrze jednak wiedzieć, czy możliwy będzie także druk na innych, nietypowych nośnikach. Często producenci wypisują w specyfikacji różne rodzaje papieru oraz płyty CD albo karty, na których też można drukować. Czasem podpowiedzią jest po prostu podanie maksymalnej gramatury papieru, jaka może być obsługiwana.


  • Koszt eksploatacji – na wynik składa się zarówno cena tonera, jak i jego dostępność i informacja o tym, na ile wydruków wystarczy. Wiele osób decyduje się na zakup tańszych zamienników zamiast oryginalnych tonerów.


  • Intuicyjne sterowanie – przed zakupem dobrze jest dokładnie przejrzeć panel i zastanowić się, czy wszystkie przyciski są właściwie opisane, a ich lokalizacja jest wygodna i czytelna. Skoro sprzętu będziemy używać na co dzień, ważna jest ergonomia i wygoda korzystania z drukarki.