Ranking gier 2018 - w co warto zagrać?

Rok 2018 był obfity dla graczy, zarówno jeśli chodzi o posiadaczy konsol jak i PC. Pojawiło się kilka długo oczekiwanych premier, a także spektakularne powroty gier sprzed lat, znanych ze starszych platform. Jeśli ktoś nie śledził na bieżąco wszystkich wydarzeń, nasze zestawienie na pewno będzie pomocne. Zwłaszcza, że w nowym roku hity sprzed kilku miesięcy można będzie kupić już taniej. Jeśli zastanawiasz się, jaką grę warto kupić, ta lista na pewno się przyda.

Najdłużej oczekiwane hity

Na niektóre gry czeka się przez długie lata, ale cierpliwość zdecydowanie popłaca. Dopracowanie wszystkich szczegółów wymaga czasu, ale tylko w ten sposób powstają tytuły przełomowe wyznaczające nowe trendy dla całej branży gier.

 W tym roku głośnym wydarzeniem było przede wszystkim pojawienie się na rynku Read Dead Redemption 2. Dokładnie osiem lat po wydaniu pierwszej, części twórcy pokazali projekt jeszcze bardziej ambitny od pierwowzoru. Dziki Zachód, a właściwie Ameryka na przełomie XIX i XX wieku, to realia, gdzie rozgrywa się kolejna przygoda naszpikowana akcją, ale przede wszystkim - z wielowątkową i zaskakującą fabułą. Zgodnie z oczekiwaniami, czeka nas jazda konna, strzelaniny, a także okazje do skradania i rozwiązywania łamigłówek. Gra w otwartym i autentycznym świecie od początku wciąga i nie pozwala oderwać się od ekranu. Jak przystało na grę fabularną, podejmujemy tu różne moralne wybory, które decydują o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i dokąd zmierza opowiadana historia. W Read Dead Redemption 2, wcielamy się w Arthura Morgana, który jest prawą rękę Dutcha van der Linde, znanego z pierwszej części gry. W historii pojawi się zresztą więcej nawiązań do pierwowzoru, niemniej brak znajomości pierwszej części absolutnie nie sprawia problemu. Gra na każdy kroku zachwyca realizmem i poziomem szczegółowości, wchodząc na wyższy poziom symulacji. Zarówno odprawa wizualna, jak i dialogi, a także system sterowania dopracowane są do perfekcji. Gra często była wybierana jako prezent gwiazdkowy. Jeśli jeszcze do was nie trafiła, nie ma co dłużej czekać!

Następna głośna premiera zasługująca na uwagę to Far Cry 5. Najnowsza odsłona gry przenosi nas do Stanów Zjednoczonych, gdzie naprzeciw siebie stają fanatycy skupieni wokół charyzmatycznego lidera sekty oraz pragnąca normalności lokalna społeczność. Rozbudowany, otwarty świat zapewnia dużą elastyczność w działaniu i wykonywanie rozmaitych misji w wybranej przez siebie kolejności. W porównaniu z czwartą częścią, zmienione zostały praktycznie wszystkie ważne elementy decydujące o rozgrywce. Jest nowy system rozwoju postaci, wprowadzenie maszyn latających, oprawa graficzna i klimatyczna muzyka.

Najlepsze powroty po latach

Stara prawda mówi, że najbardziej lubimy to, co dobrze znamy. Dlatego tak wielu graczy wspomina tytuły sprzed lat i uparcie powtarza, że kiedyś to było lepiej. Dla miłośników starych gier odtworzono nawet retro konsole. Dla prawdziwych geeków dostępne są chociażby Playstation Classic, imitujące w udany sposób pierwszą konsolę Sony, a także ośmiobitowe odpowiedniki starego Nintendo. Inny pomysł na reaktywowanie hitów przed lat to wydawanie dobrze znanych gier w nowej wersji, dostosowanej do aktualnych wymagań sprzętowych. W ten sposób, po latach odrodził się chociażby Crash Bandicoot obecnie dostępny pod tytułem Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. W zestawie dostajemy nie jedną  a trzy kultowe gry platformowe, które nie miały sobie równych w latach dziewięćdziesiątych. Jeśli pamiętamy pierwowzór, szybko spostrzeżemy, że architektura poziomów jest identyczna. Przeciwników znajdziemy w dokładnie tych samych miejscach i staniemy do walki z tymi samymi bossami. Crash nie jednak grą dziecinnie prostą. Oprócz poprawionych lokacji, które pięknie prezentują się w rozdzielczości 4K, mamy też nieco inne sterowanie. Przesiadka z tradycyjnego pada na nowoczesny dual shock 4 sprawia, że precyzyjnych ruchów (zwłaszcza skoków) trzeba uczyć się od początku.

Gra zachwyca różnorodnością i kreatywnością twórców. Przypominający lisa główny bohater na każdym etapie rozbija drewniane skrzynki, zjada jabłka i zbiera kolorowe kryształy, jednak zarówno sceneria, jak i okoliczności, bywają całkiem odmienne. Przyjdzie nam pływać pod wodą, jeździć motorem, latać samolotem i wspinać się na niesłychane wysokości. Wiele emocji wzbudzą też te poziomy, gdzie będziemy uciekać przed goniących nas dinozaurem lub toczącym się gigantycznym głazem. Jest także mały smaczek dla wiernych fanów serii. W oryginale na niektórych poziomach wcielaliśmy się nie w Crasha, tylko jego siostrę Coco. Obecnie mamy pełną dowolność w zamienianiu obu bohaterów. Nie wpływa to na mechanikę, ale daje na pewno wiele radości. Odkopanie zakurzonego Crasha spodobało się graczom na tyle, że nie trzeba było czekać długo, aż drugie życie dostał też inny bohater popularnej platformówki – smok Spyro.

Wspomnienia z dawnych lat wcale nie muszą ograniczać się do gier dla dzieci. Dla dorosłych graczy wielkim hitem na konsolach Sony była seria God of War. Grecki bóg wojny zachwycał na konsolach Playstation 2 oraz Playstation 3. Wreszcie zawitał też na konsole najnowszej generacji w grze God of War na Playstation 4. Czwarta odsłona, będąca jednoczenie pierwszą na PS4, ma te wszystkie elementy, za które była ceniona już wcześniej – efektowne i krwawe walki, łamigłówki logiczne oraz epicki rozmach. Najnowsza odsłona rzuca historię na zupełnie inne tory, wprowadzając postać syna Kratosa i kwestie budowania relacji między parą głównych bohaterów. Najnowszy God of War jest jednocześnie najbardziej mroczną częścią gry. Dla miłośników gier akcji z walką wręcz, naprawdę trudno znaleźć lepszą propozycję na dzień dzisiejszy.

Inne hity z 2018 roku

 Na koniec warto wymienić kilka gier, które, chociaż nie były zaskoczeniem, bo należą do serii wydawanych z dużą regularnością, to jednak okazały się na tyle dobre, aby uwzględnić je na czele potencjalnej listy zakupów. W tym gronie na pewno warto zwrócić uwagę na Assassin’s Creed Odyssey. Kiedy wydaje się, że w kwestii walki Asasynów z Templariuszami już nic nowego nie można wymyślić, okazuje się, że Ubisoft wspina się na wyżyny kreatywności. Tym razem przenosimy się do starożytnej Grecji, gdzie poznajemy bogaty świat mitów i legend. Po raz pierwszy w historii serii Assassin’s Creed, można wybrać bohatera - Alexiosa lub Kassandrę. Personalizacji jest zresztą znacznie więcej, bo mamy wpływ na wyposażenie, zdolności i ścieżkę rozwoju. Ważnym elementem jest także możliwość przebudowywania własnego okrętu. W grze nie brakuje ważnych wydarzeń historycznych. Będziemy brali udział w epickich bitwach i wielkich konfliktach. Natomiast okręt będzie służył nie tylko podczas efektownych morskich bitew, ale również do żeglugi razem ze zwerbowaną przez nas załogą.

Wybór między postaciami męskimi i kobiecymi mamy także w Battlefield V. Najnowsza odsłona strzelanki z 2018 roku po raz pierwszy wprowadza kobiety w świat II wojny światowej, pokazując ich ważną rolę w tym konflikcie. To jednak nie jedyna nowość, bo zmiany dotyczą także wielu trybów multiplayer, a także mechaniki strzelania czy poruszania się pojazdami. Tradycyjnie, Battlefield jest skromny w wersji dla pojedynczego gracza i zachwyca w rozgrywce online. Dla fanów strzelania to pozycja obowiązkowa, zwłaszcza, jeśli szukali powrotu do korzeni serii.

 Nie sposób śledzić wszystkich premier, bo w ciągu 12 miesięcy jest ich po prostu zbyt wiele. Jeśli nie mieliście na to czasu, wybór najlepszych gier powinien ułatwić decyzję co do tego, co naprawdę warto kupić i na co poświęcić czas. Wszystkie wymienione gry były świetnie odebrane zarówno przez recenzentów, jak i społeczność graczy. Każda jest gwarancją świetnej zabawy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel