Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego?

Rankingiem kart graficznych powinni zainteresować się nie tylko właściciele PC, ale i laptopów. To w końcu jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielkości pamięci RAM. Zadaniem karty graficznej jest przede wszystkim generowanie i wyświetlanie obrazu, w tym sekwencji video i animacji. Ma także wpływ na wspomaganie obliczeń procesora i zwiększanie wydajności komputera. Do wykonania większości codziennych zadań biurowych nie trzeba bardzo wydajnej karty, co innego, jeśli mowa o rozbudowanych grach. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.


Ile kosztuje karta graficzna?


Cena jest bardzo zróżnicowana w zależności od tego, jakie karta graficzna oferuje możliwości. Możemy za nią zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W tanich laptopach do zastosowań biurowych używa się kart zintegrowanych. To karty o mniejszej wydajności, które spełniają też inne funkcje. W laptopach dla graczy występują dedykowane karty graficzne. Lepsza karta sprawia, że komputer działa szybciej i generuje grafikę o większej płynności. Warto jednak pamiętać również tym, że potężniejsza karta graficzna to także większe zużycie energii i potencjalny problem z nagrzewaniem się laptopa. Dlatego właśnie w laptopach gamingowych tak istotnym elementem jest skuteczny system chłodzenia.


Najlepsza karta graficzna - na co zwrócić uwagę?


Jaka najlepsza karta graficzna do laptopa i PC? Na co zwrócić uwagę?


Podobnie jak w przypadku procesorów, należy zwracać uwagę na nazwę, która wiele mówi o rodzaju karty i jej zastosowaniu. Czytając ranking kart graficznych, powinniśmy zatem zwracać uwagę na nazwy oraz cyfry. Co o karcie mówi nazewnictwo? Przyjrzymy się modelom, które oferują wiodący producenci AMD oraz NVIDIA.


  • AMD Radeon – podstawowa karta.
  • AMD Radeon RX – karta graficzna dla graczy.
  • NVIDIA GeForce – budżetowe modele do podstawowych zastosowań.
  • NVIDIA GeForce GT – karty na średnim poziomie.
  • NVIDIA GeForce GTX i GeForce RTX – typowo gamingowe modele, które mogą zdominować każdy ranking kart graficznych 2020.


Do tego należy uwzględnić numer – im jest wyższy, tym nowsza generacja kart.

Wczytując się bardziej w specyfikację konkretnej karty, możemy odnaleźć takie informacje jak:


  • Wykorzystywana pamięć RAM (ilość i rodzaj).
  • Rozdzielczość.
  • Takowanie pamięci.
  • Zastosowany system chłodzenia.


Ranking kart graficznych 2020.


Jaka karta graficzna dla gracza?


Szukając najlepszej karty graficznej, należy zwrócić uwagę na swój budżet, a także to, w jakie gry planujemy grać. Producenci gier podają zawsze informacje o zalecanych wymaganiach sprzętowych, więc trzeba brać je pod uwagę – w tym miejscu podaje się także modele kart graficznych. Zakładając, że myślimy w dłuższej perspektywie, dobrze jest mierzyć wyżej. Wszak w ciągu 2–3 lat karta wystarczająca do spełnienia zalecanych ustawień, może z trudem starczyć, aby spełnić wymagania minimalne do uruchomienia nowej gry.


Karta graficzna nie tylko do gier


Nie tylko gracze powinni dokładnie analizować dostępne karty graficzne. Ranking takich produktów jest także cennym źródłem informacji dla wielu osób zajmujących się grafiką komputerową, renderowaniem czy animacją. Dobra karta graficzna potrafi zdecydowanie ułatwić życie wielu osobom, które komputera używają głównie do pracy, a nie do zabawy.


Podsumowując, mocna karta graficzna to możliwość grania w lepsze gry lub te same tytuły, ale na lepszych ustawieniach rozdzielczości czy w większej liczbie klatek (czyli zwiększą płynnością). Oznacza jednak większe ryzyko nagrzewania się obudowy, a także krótszy czas pracy na baterii. Tania karta graficzna jest mniej wydajna, ale za to energooszczędna – warto ją wybrać, jeśli granie lub tworzenie grafiki nie jest priorytetem, a na laptopie pracujemy głównie z tekstem. Najpopularniejsi producenci kart graficznych AMD i NVIDIA używają konsekwentnie nazw serii produktów, które pozwalają dość łatwo zorientować się, z jakim sprzętem mamy do czynienia.


Przeczytaj więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i preze