Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Zadaniem karty graficznej jest przede wszystkim generowanie i wyświetlanie obrazu, w tym sekwencji video i animacji. Ma także wpływ na wspomaganie obliczeń procesora i zwiększanie wydajności komputera. Do wykonania większości codziennych zadań biurowych nie trzeba bardzo wydajnej karty, co innego, jeśli mowa o rozbudowanych grach. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.


Ile kosztuje karta graficzna?


Cena jest bardzo zróżnicowana w zależności od tego, jakie karta graficzna oferuje możliwości. Możemy za nią zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W tanich laptopach do zastosowań biurowych używa się kart zintegrowanych. To karty o mniejszej wydajności, które spełniają też inne funkcje. W laptopach dla graczy występują dedykowane karty graficzne. Lepsza karta sprawia, że komputer działa szybciej i generuje grafikę o większej płynności. Warto jednak pamiętać również tym, że potężniejsza karta graficzna to także większe zużycie energii i potencjalny problem z nagrzewaniem się laptopa. Dlatego właśnie w laptopach gamingowych tak istotnym elementem jest skuteczny system chłodzenia.


Najlepsza karta graficzna - na co zwrócić uwagę?


Najlepsza karta graficzna – na co zwrócić uwagę?


Podobnie jak w przypadku procesorów, należy zwracać uwagę na nazwę, która wiele mówi o rodzaju karty i jej zastosowaniu. Czytając ranking kart graficznych, powinniśmy zatem zwracać uwagę na nazwy oraz cyfry. Co o karcie mówi nazewnictwo? Przyjrzymy się modelom, które oferują wiodący producenci AMD oraz NVIDIA.


  • AMD Radeon – podstawowa karta.
  • AMD Radeon RX – karta graficzna dla graczy.
  • NVIDIA GeForce – budżetowe modele do podstawowych zastosowań.
  • NVIDIA GeForce GT – karty na średnim poziomie.
  • NVIDIA GeForce GTX i GeForce RTX – typowo gamingowe modele, które mogą zdominować każdy ranking kart graficznych 2020.


Do tego należy uwzględnić numer – im jest wyższy, tym nowsza generacja kart.

Wczytując się bardziej w specyfikację konkretnej karty, możemy odnaleźć takie informacje jak:


  • Wykorzystywana pamięć RAM (ilość i rodzaj).
  • Rozdzielczość.
  • Takowanie pamięci.
  • Zastosowany system chłodzenia.


Ranking kart graficznych 2020.


Jaka karta graficzna dla gracza?


Szukając najlepszej karty graficznej, należy zwrócić uwagę na swój budżet, a także to, w jakie gry planujemy grać. Producenci gier podają zawsze informacje o zalecanych wymaganiach sprzętowych, więc trzeba brać je pod uwagę – w tym miejscu podaje się także modele kart graficznych. Zakładając, że myślimy w dłuższej perspektywie, dobrze jest mierzyć wyżej. Wszak w ciągu 2–3 lat karta wystarczająca do spełnienia zalecanych ustawień, może z trudem starczyć, aby spełnić wymagania minimalne do uruchomienia nowej gry.


Karta graficzna nie tylko do gier


Nie tylko gracze powinni dokładnie analizować dostępne karty graficzne. Ranking takich produktów jest także cennym źródłem informacji dla wielu osób zajmujących się grafiką komputerową, renderowaniem czy animacją. Dobra karta graficzna potrafi zdecydowanie ułatwić życie wielu osobom, które komputera używają głównie do pracy, a nie do zabawy.

Podsumowując, mocna karta graficzna to możliwość grania w lepsze gry lub te same tytuły, ale na lepszych ustawieniach rozdzielczości czy w większej liczbie klatek (czyli zwiększą płynnością). Oznacza jednak większe ryzyko nagrzewania się obudowy, a także krótszy czas pracy na baterii. Tania karta graficzna jest mniej wydajna, ale za to energooszczędna – warto ją wybrać, jeśli granie lub tworzenie grafiki nie jest priorytetem, a na laptopie pracujemy głównie z tekstem. Najpopularniejsi producenci kart graficznych AMD i NVIDIA używają konsekwentnie nazw serii produktów, które pozwalają dość łatwo zorientować się, z jakim sprzętem mamy do czynienia.


Przeczytaj więcej

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?
Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 
Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.
Jaki laptop do gier będzie najlepszy? Ranking 2020

Jaki laptop do gier będzie najlepszy? Ranking 2020

Jaki będzie najlepszy laptop do gier? Rynek tych sprzętów gamingowych stale się rozwija, bo doceniamy możliwość mobilnego korzystania z komputerów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Przedstawiamy najlepsze laptopy gamingowe.
Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko!

Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko!

Drukarki laserowe są obecnie znacznie tańsze niż kilka lat temu. Z tego powodu coraz częściej bierze się je pod uwagę nie tylko jako sprzęt typowo biurowy, ale również do zastosowań domowych. Jaka drukarka laserowa będzie dobrym zakupem?
Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Ranking 2020

Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Ranking 2020

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.
Najlepsze laptopy do 14 –15 cali – ranking

Najlepsze laptopy do 14 –15 cali – ranking

Ekran o przekątnej między 14 a 15,6 cala to najczęściej występujący rozmiar w laptopach ze średniej półki. Taka wielkość jest najbardziej wszechstronna i uniwersalna – urządzenie mieści się w plecaku albo w torbie, a praca w programach biurowych czy oglądanie filmów jest przyjemne. Laptopy standardowej wielkości sprawdzą się zarówno do użytku domowego, jak również do podróżowania.
Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?
Jaki mikrofon do komputera? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Jaki mikrofon do komputera? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Mikrofon do komputera może pełnić wiele różnych funkcji. Przyda się w grach sieciowych, do nagrywania muzyki oraz vlogów, rozmów przez Skype czy webinariów. Jeśli przynajmniej jedna z tych aktywności nas interesuje, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Z myślą o początkujących proponujemy przyjrzeć się różnym modelem, których cena nie przekracza 200 zł. Oto nasz ranking mikrofonów do komputera.
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]