Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Zadaniem karty graficznej jest przede wszystkim generowanie i wyświetlanie obrazu, w tym sekwencji video i animacji. Ma także wpływ na wspomaganie obliczeń procesora i zwiększanie wydajności komputera. Do wykonania większości codziennych zadań biurowych nie trzeba bardzo wydajnej karty, co innego, jeśli mowa o rozbudowanych grach. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.


Ile kosztuje karta graficzna?


Cena jest bardzo zróżnicowana w zależności od tego, jakie karta graficzna oferuje możliwości. Możemy za nią zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W tanich laptopach do zastosowań biurowych używa się kart zintegrowanych. To karty o mniejszej wydajności, które spełniają też inne funkcje. W laptopach dla graczy występują dedykowane karty graficzne. Lepsza karta sprawia, że komputer działa szybciej i generuje grafikę o większej płynności. Warto jednak pamiętać również tym, że potężniejsza karta graficzna to także większe zużycie energii i potencjalny problem z nagrzewaniem się laptopa. Dlatego właśnie w laptopach gamingowych tak istotnym elementem jest skuteczny system chłodzenia.


Najlepsza karta graficzna - na co zwrócić uwagę?


Najlepsza karta graficzna – na co zwrócić uwagę?


Podobnie jak w przypadku procesorów, należy zwracać uwagę na nazwę, która wiele mówi o rodzaju karty i jej zastosowaniu. Czytając ranking kart graficznych, powinniśmy zatem zwracać uwagę na nazwy oraz cyfry. Co o karcie mówi nazewnictwo? Przyjrzymy się modelom, które oferują wiodący producenci AMD oraz NVIDIA.


  • AMD Radeon – podstawowa karta.
  • AMD Radeon RX – karta graficzna dla graczy.
  • NVIDIA GeForce – budżetowe modele do podstawowych zastosowań.
  • NVIDIA GeForce GT – karty na średnim poziomie.
  • NVIDIA GeForce GTX i GeForce RTX – typowo gamingowe modele, które mogą zdominować każdy ranking kart graficznych 2020.


Do tego należy uwzględnić numer – im jest wyższy, tym nowsza generacja kart.

Wczytując się bardziej w specyfikację konkretnej karty, możemy odnaleźć takie informacje jak:


  • Wykorzystywana pamięć RAM (ilość i rodzaj).
  • Rozdzielczość.
  • Takowanie pamięci.
  • Zastosowany system chłodzenia.


Ranking kart graficznych 2020.


Jaka karta graficzna dla gracza?


Szukając najlepszej karty graficznej, należy zwrócić uwagę na swój budżet, a także to, w jakie gry planujemy grać. Producenci gier podają zawsze informacje o zalecanych wymaganiach sprzętowych, więc trzeba brać je pod uwagę – w tym miejscu podaje się także modele kart graficznych. Zakładając, że myślimy w dłuższej perspektywie, dobrze jest mierzyć wyżej. Wszak w ciągu 2–3 lat karta wystarczająca do spełnienia zalecanych ustawień, może z trudem starczyć, aby spełnić wymagania minimalne do uruchomienia nowej gry.


Karta graficzna nie tylko do gier


Nie tylko gracze powinni dokładnie analizować dostępne karty graficzne. Ranking takich produktów jest także cennym źródłem informacji dla wielu osób zajmujących się grafiką komputerową, renderowaniem czy animacją. Dobra karta graficzna potrafi zdecydowanie ułatwić życie wielu osobom, które komputera używają głównie do pracy, a nie do zabawy.

Podsumowując, mocna karta graficzna to możliwość grania w lepsze gry lub te same tytuły, ale na lepszych ustawieniach rozdzielczości czy w większej liczbie klatek (czyli zwiększą płynnością). Oznacza jednak większe ryzyko nagrzewania się obudowy, a także krótszy czas pracy na baterii. Tania karta graficzna jest mniej wydajna, ale za to energooszczędna – warto ją wybrać, jeśli granie lub tworzenie grafiki nie jest priorytetem, a na laptopie pracujemy głównie z tekstem. Najpopularniejsi producenci kart graficznych AMD i NVIDIA używają konsekwentnie nazw serii produktów, które pozwalają dość łatwo zorientować się, z jakim sprzętem mamy do czynienia.


Przeczytaj więcej

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Co ciekawe, o wygodnych krzesłach pamiętają profesjonalni gracze, natomiast pracownicy biurowi często zupełnie tę kwestię lekceważą, a to duży błąd! Jaki fotel biurowy będzie więc najlepszy?
Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Komfort pracy na komputerze z czasem może być na niższym poziomie niż w dniu zakupu. Wielu użytkowników może spotkać się z problemem, jakim jest throttling. Co to za zjawisko i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.
Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.
Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Zakup odpowiedniego monitora komputerowego to ważna decyzja. Oprócz jego rozdzielczości oraz rozmiarów należy zwrócić uwag także na to, jaką ma matrycę. Czy lepsza będzie matryca VA czy IPS, a może TN? Przedstawiamy porównanie matryc w monitorach.
Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 warto wybrać? W rankingu przyjrzymy się różnym modelom, zarówno o uniwersalnym zastosowaniu, jak również typowym laptopom do gier. Jeśli myślisz nad zakupem nowego komputera w rozsądnej cenie, ten artykuł jest dla Ciebie.
Ranking antywirusów 2020 – jaki program wybrać?

Ranking antywirusów 2020 – jaki program wybrać?

Nasz ranking antywirusów na 2020 jest dla każdego, kto ceni sobie ochronę komputera. Jeśli chcesz spać spokojnie, przeczytaj nasz artykuł, w którym doradzamy, jaki antywirus będzie najlepszy.
Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?
Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 
Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.
Jaki laptop do gier będzie najlepszy? Ranking 2020

Jaki laptop do gier będzie najlepszy? Ranking 2020

Jaki będzie najlepszy laptop do gier? Rynek tych sprzętów gamingowych stale się rozwija, bo doceniamy możliwość mobilnego korzystania z komputerów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Przedstawiamy najlepsze laptopy gamingowe.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]