Ranking nawigacji samochodowych 2021

Zastanawiasz się, jaką nawigację samochodową kupić? Podróżowanie własnym środkiem transportu już wcześniej zapewniało wygodę i elastyczność. Teraz dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo, czyli brak bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, tak jak w środkach publicznego transportu. Nasz ranking nawigacji samochodowych z mapą Polski i mapami innych krajów to zatem ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy planują bliższe i dalsze wyjazdy swoim autem.


Nawigacja samochodowa czy smartfon?


Nawigacje samochodowe szybko podbiły rynek i zyskały dużą popularność wśród kierowców aut osobowych i ciężarówek. Jako alternatywa dla papierowych map i atlasów drogowych sprawdziły się doskonale, zwłaszcza gdy sieć dróg zaczęła się rozwijać i wiele tras sprzed lat po prostu przestało być aktualnych po wybudowaniu na wielu odcinków nowych autostrad. Nawigacje ułatwiły także życie taksówkarzom. Dzięki ich szerokiemu zastosowaniu kwestia znajomości topografii miasta przestała być aż tak bardzo istotna, gdy może – do pewnego stopnia – wyręczyć nas urządzenie.


Z czasem jednak dla nawigacji pojawiły się poważna konkurencja w postaci smartfonów z GPS i odpowiednimi aplikacjami. Czy mając smartfona, opłaca się jeszcze inwestować w osobny sprzęt do prowadzenia nas na trasie? Za taką decyzją przemawia wiele argumentów. W tym artykule przekonujemy, dlaczego nawigacja samochodowa będzie rozsądnym zakupem, sugerujemy, co brać pod uwagę, wybierając konkretny model, i w krótkim rankingu podpowiadamy, jaką nawigację samochodową wybrać.


Nawigacja zamiast smartfona – dlaczego warto?


  • Cena – koszt nawigacji zdecydowanie spadł w porównaniu z cenami sprzed kilku lat. Konkurencja wymusiła obniżenie cen, więc obecnie bardzo dobry sprzęt można mieć za naprawdę niewielkie pieniądze.


  • Elastyczność – telefon, pracując jako nawigacja, naturalnie jest pozbawiony innych funkcji oraz zużywa niezwykle cenną energię. Używając telefonu do wyznaczania trasy, możemy szybko rozładować baterię oraz zużyć pakiet internetowy, jeśli korzystamy z aplikacji – jak choćby Google Maps.


  • Wygoda – nowoczesne smartfony to urządzenia o wielu zaawansowanych funkcjach, jednak stosunkowo skomplikowane, zwłaszcza dla użytkownika starszej daty. Dla wielu osób to nie aplikacja w telefonie – lecz nawigacja, często wyposażona w fizyczne przyciski, z dużym i wyraźnym ekranem oraz prostym menu, będzie zdecydowanie bardziej intuicyjna.


Jaka nawigacja samochodowa?


Jakie mapy w nawigacji samochodowej? Na co zwrócić uwagę?


Każde urządzenie otrzymuje w pakiecie zestaw map. Jaka nawigacja samochodowa się sprawdzi? Najlepszym wyborem będzie model uwzględniający miejsce, do którego zamierzamy się wybrać, prowadząc auto. Najprościej, nawigacje można podzielić na te z mapami Polski i te do jazdy za granicą. Urządzenia przystosowane do jazdy poza granicami kraju najczęściej mają mapy najpopularniejszych krajów europejskich. Warto jednak sprawdzić to bardzo dokładnie, najlepiej w formie listy konkretnych państw.


W związku z tym, że drogi się zmieniają, dobrze, jeśli mapy w aktualizacji będą stale aktualizowane. Dla własnej wygody najlepiej wybierać takie produkty, gdzie aktualizacja jest bezpłatna i bezterminowa.


Nawigacja samochodowa–  jaką kupić? Oto najważniejsze parametry


Na co zwracać uwagę, porównując ze sobą różne modele nawigacji samochodowych? Poniżej wymieniamy najważniejsze cechy, które decydują o tym, czy dany model sprawdzi się, czy nie.


  • Wielkość ekranu – powinna być dostosowana do preferencji kierowcy i modelu auta. Teoretycznie im większy wyświetlacz, tym lepiej widoczna trasa i komunikaty. Jeśli jednak nawigację montujemy na przedniej szybie, w pewnym stopniu ogranicza pole widzenia. W małym samochodzie duży ekran może zatem generować kłopoty. Generalnie pod względem przekątnej wyświetlacza nawigacje przypominają małe tablety lub smartfony, znajdziemy zatem modele z ekranami między 5 a 7 cali.


  • Jasność wyświetlacza i rozdzielczość – by nawigacja spełniała swoje zadanie, przebieg tras powinien być dobrze widoczny, także w pełnym słońcu. Dlatego właściwości ekranu są tak ważne.


  • Czas pracy bez ładowania – nawigacji używa się podłączonej do zasilania zapalniczki samochodowej. Może się jednak zdarzyć, że podłączymy inne urządzenie i wówczas czas pracy akumulatora będzie miał znaczenie.Dodatkowe funkcje nawigacji samochodowych


Główne zadanie nawigacji to wyznaczenie najkrótszej drogi z punktu A do punktu B. Wiele urządzeń potrafi jednak znacznie więcej. Jakie dodatkowe funkcje mogą być pomocne dla kierowcy? W tym miejscu warto wymienić na przykład lokalizowanie stacji benzynowych i parkingów, asystenta pasa ruchu, wykrywanie fotoradarów, obsługę głosową czy odczytywanie wiadomości z telefonu.


Nawigacja samochodowa – ranking 2021


W oparciu o te kryteria wyselekcjonowaliśmy kilka modeli nawigacji samochodowych do naszego rankingu, które szczególnie polecamy kierowcom wybierającym się na dłuższe lub krótsze wyjazdy.


Nawigacja MIO Spirit 7700 LM Polska

Ranking nawigacji samochodowych z mapą Polski otwiera niedrogi model przeznaczony do podróżowania po kraju. Urządzenie ma dożywotnią i darmową aktualizację map. Zaletą jest także funkcja asystenta parkowania. Trasę zobaczymy na 5-calowym ekranie o rozdzielczości 800x480 pikseli.


Nawigacja NAVITEL MS700 EU RU LifeTime

Następny produkt w atrakcyjnej cenie. Tę nawigację docenią na pewno kierowcy, którzy podróżują nie tylko na zachód Europy, ale także na wschód. Produkt zawiera dokładne mapy Rosji, Białorusi i Kazachstanu. To nawigacja samochodowa z naszego rankingu, która ma aż 7 cali. Dodatkowe korzyści to wbudowany transmiter FM oraz odtwarzacz MP3.


Nawigacja GARMIN DriveSmart 55 & Live Traffic

Nowoczesny model, bez którego trudno wyobrazić sobie ranking nawigacji samochodowych 2021. Obsługuje sterowanie głosowe i ma wbudowany moduł Wi-Fi, co znacząco ułatwia pobieranie aktualizacji tras. Dużą korzyścią jest także przekazywanie informacji z serwisu TripAdvisor o obiektach na trasie. Dzięki tej funkcji można poznać na przykład ocenę hotelu czy restauracji, obok której przejeżdżamy. Ekran o przekątnej 5,5 cala wyświetla obraz o rozdzielczości 1200x720 pikseli. Z tą nawigacją można jeździć bezpiecznie po całej Europie.


Nawigacja GARMIN dezl 780 LMT-D Europa

Następna propozycja od producenta znanego przede wszystkim dzięki sportowym zegarkom. Ta nawigacja samochodowa przyda się nie tylko kierowcom osobowych aut, ale także tym, którzy jeżdżą ciężarówką. Można wyznaczyć trasę także dla większego pojazdu, uwzględniając jego masę oraz wysokość. Można łatwo szukać także postojów, uwzględniając kilka wybranych kryteriów. Nawigacji pozwala także na zastąpienie nią zestawu głośnomówiącego i przekazywanie powiadomień ze smartfona.


Nawigacja TOMTOM GO Professional 6250 EU Lifetime Traffic

To także model dla szerszego grona wymagających odbiorców. Powoli zaplanować trasę auta osobowego, ciężarówki a nawet autokaru. Dysponuje bazą ponad 50 000 stacji benzynowych, parkingów, restauracji i centrów serwisowych dla ciężarówek i autokarów. Pełni funkcję zastawu głośnomówiącego i aktualizuje mapy z wykorzystaniem Wi-Fi.


Dobra nawigacja samochodowa zdecydowanie się opłaca. W końcu nie można cały czas bazować tylko na smartfonie. Podczas długiej trasy każde z wymienionych urządzeń świetnie się sprawdzi i bez problemu doprowadzi do celu. Przedstawiony ranking nawigacji samochodowych na pewno ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia.


Zobacz więcej

Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę? Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Dobre głośniki do samochodu z pewnością przydają się podczas każdej dłuższej trasy. Tylko jakie głośniki do auta będą odpowiednie? Jeśli nie masz pewności, to sprawdź nasz poradnik.

Więcej

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać? Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać?

Jaki odtwarzacz polecamy? Zobacz nasz ranking radiów samochodowych!

Więcej

Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021 Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaką ładowarkę samochodową kupić? Przestawiamy również ranking ładowarek samochodowych na 2021 rok.

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

Ranking transmiterów FM 2021 – jaki model kupić? Ranking transmiterów FM 2021 – jaki model kupić?

W najnowszych modelach aut radio samochodowe potrafi odtwarzać muzykę z różnych źródeł. Jednak starsze pojazdy posiadają jedynie standardowy radioodtwarzacz na płyty CD i kasety magnetofonowe. Ten problem doskonale rozwiązuje transmiter FM. Ranking produktów z tej kategorii powinien ułatwić wybór.

Więcej

Jaki wideorejestrator do samochodu kupić? Ranking kamer samochodowych 2021 Jaki wideorejestrator do samochodu kupić? Ranking kamer samochodowych 2021

Dobra kamera samochodowa przyda się, gdy będziemy potrzebowali dowodu dla policji albo ubezpieczyciela. Jaki wideorejestrator jazdy kupić, aby spełniał swoje zadanie? Przedstawiamy najlepsze produkty.

Więcej

Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021 Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021

Jeśli zdecydowaliśmy się na konsolę zamiast gamingowego komputera z monitorem lub laptopa, będzie nam potrzeby także dobry telewizor dla gracza. Jaki jednak wybrać?

Więcej

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora? Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 

Więcej

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 

Więcej

Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Jakie modele soundbarów polecamy do nowoczesnych telewizorów Samsung? Prezentujemy tutaj najciekawsze propozycje.

Więcej

powrót