Recenzja Assassin’s Creed Odyssey

Tempo, w jakim Ubisoft prezentuje kolejne gry z serii Assassin’s Creed jest zaskakujące. Regularnie dostajemy kolejne gry umiejscowione w innych realiach historycznych, co jednych cieszy, zaś drugich denerwuje. Jednak po dobrze przyjętym Assassin's Creed Origins ze świeżymi pomysłami, pojawiła się nadzieja na tchnięcie w serię nowego ducha i przekonane starych i nowych fanów, że francuskie studio ma jeszcze co ciekawego do zaoferowania. Nowa gra przenosi nas do starożytnej Grecji i zaskakuje pod wieloma względami. Czy warto po nią sięgnąć? Zobacz recenzję.

Fabuła Assassin's Creed Odyssey

Na początku warto wspomnieć o realiach i fabule, ponieważ te rzutują w dużym stopniu na mechanikę rozgrywki. Przede wszystkim, należy wiedzieć o tym, że w historii nie pojawiają się tytułowi Asasyni oraz ich odwieczni wrogowie – Templariusze. Dzieje się tak dlatego, że akcja rozgrywa się jeszcze przed wydarzeniami z Assassin's Creed Origins, zatem nie ma jeszcze określonych reguł konfliktu między dwoma stronnictwami, który jest motywem przewodnim większości gier z tej serii. Warto także dodać, że w historii nie ma jednego głównego bohatera przypisanego z góry.

Mamy do wyboru dwie postacie, których losy się przeplatają. Możemy więc wybrać na początku gry albo dobrze zbudowanego Aleksiosa albo piękną Kasandrę. W V wieku przed naszą erą, zgodnie z prawdą, grecki świat jest skupiony na rywalizacji Sparty i Aten o miano wiodącego ośrodka i my jako bohaterowie także możemy opowiadać się po jednej ze stron. Poza tym mamy tutaj historie rodzinne, a także poboczne wątki, tradycyjnie z udziałem postaci historycznych, jak chociażby grecki filozof Sokrates. To, co można uznać za dużą nowość to fakt, że mamy autentyczny wpływ na fabułę. W poprzednich historiach, za pomocą Animusa odgrywaliśmy jedynie wspomnienia, czyli zdarzenia które już się wydarzyły. Trzeba było pogodzić się z tym, że obowiązuje tylko jeden właściwy kierunek działania, a podczas przerywników fabularnych byliśmy jedynie biernymi widzami bez wpływu na to, jak potoczą się wypadki. Teraz sytuacja zmienia się na naszą korzyść, ponieważ dokonywane wybory kształtują fabułę i rodzą określone konsekwencje. Są zatem partie dialogowe, w których wybór określonej opcji może otworzyć lub zamknąć dane ścieżki.

Zamiast skradania - więcej RPG!

Kilka godzin obcowania z Assassin's Creed Odyssey pozwoli dostrzec, jak bardzo ta część różni się od swojego pierwowzoru. Misji ze skradaniem się i cichym eliminowaniem wrogów jest tutaj bardzo mało. Z przeciwnikami często stykamy się raczej w otwartej walce, często walcząc z całymi grupami. I chociaż są tutaj znajome elementy związane ze wspinaczką, skokami, czy ukrytym ostrzem, to jednak w dużo większym stopniu rozgrywka przypomina najnowszą część Wiedźmina czy Skyrim. W grze wykonujemy bardzo dużo zadań od bohaterów niezależnych, dzięki czemu zdobywamy nie tylko przedmioty, ale też niezwykle cenne punkty doświadczenia. Te drugie są niezbędne do odkrycia nowych lokacji. I to jest rozwiązanie, które wśród graczy może budzić kontrowersje. Z jednej strony, ograniczenie otwartego świata pozwala uniknąć potyczek z dużo silniejszymi przeciwnikami, w których praktycznie nie mielibyśmy szans. Z drugiej - może prowadzić do sytuacji, w której nie możemy przejść dalej z powodu zbyt niskiego poziomu postaci i musimy spędzić na przykład dodatkowe 2 godziny, żeby uzyskać odpowiedni poziom, wykonując nie zawsze atrakcyjne i czasami powtarzalne questy.

Żeby się nie nudzić, otrzymujemy możliwość romansowania z innymi postaciami, a także swój własny statek, który możemy ulepszać i rozbudowywać! I to jest na pewno wiadomość, która ogromnie ucieszy miłośników Assassin's Creed IV: Black Flag. I chociaż to na lądzie spędzamy 90% czasu gry, to jednak morskie eskapady i walki z innymi okrętami dodają grze dużo kolorytu! Poza tym, ważną częścią rozgrywki jest znane już wcześniej plądrowanie obozów oraz aktywność łowców – najemników, którzy podążają za nami i potrafią utrudniać nam życie w najbardziej nieodpowiednich momentach. Nieraz przyjdzie przed nimi się kryć, a zagrożenie jest permanentne, ponieważ pozbycie się jednego nie oznacza, że za chwilę nie pojawi się następny!

Assassin's Creed Odyssey to na pewno ciekawa gra, która dobrze znaną serię prowadzi w nieco odmiennym kierunku. Można powiedzieć, że zmiana balansu rozgrywki i rozbudowanie elementów RPG zdaje tutaj egzamin. Warto też zagłębić się w świat gry ze względu na samą eksplorację, czyli możliwość zobaczenia wspaniałych greckich krajobrazów, które zostały odwzorowane z dbałością o wszystkie detale.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]