Recenzja Disco Elysium: The Final Cut

Jedna z najbardziej oryginalnych i zaskakujących gier 2019, będzie jeszcze lepsza – hit powraca na salony jako Disco Elysium: The Final Cut. Recenzje pierwszej wersji gry stworzonej przez estońskie studio były naprawdę entuzjastycznie, niemniej jednak dało się zauważyć kilka niedociągnięć. Twórcy podobno pracują już nad drugą częścią, ale nim zostanie podana data premiery i szczegóły, pojawia się aktualizacja Disco Elysium. Co warto o niej wiedzieć?


Disco Elysium: The Final Cut – najważniejsze informacje


Gra, pierwotnie wydana w 2019 roku, w nowej wersji staje się dostępna od 30 marca 2021. To oznacza, że posiadacze wersji na PC będą mogli bezpłatnie pobrać obszerną aktualizację. Oprócz tego gra będzie dostępna na konsole PlayStation 4 i PlayStation 5.


Czym będzie się różnić od pierwowzoru? Najważniejsze nowości to:


  • pełna ścieżka audio w języku angielskim,
  • nowe animacje i efekty świetlne,
  • wsparcie dla rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę,
  • nowe misje, przedmioty i postacie.


Największa zmiana dotyczy więc nagrania wszystkich partii dialogowych (a w grze rozmów jest mnóstwo!), a także uatrakcyjnienia strony wizualnej. Wydaje się zatem, że pomysłowy i wciągający już wcześniej tytuł będzie jeszcze atrakcyjniejszy. Przede wszystkim zamiana ściany tekstu na audio jest tutaj kluczowa, ponieważ w grze trzeba było bardzo dużo czytać.


Dlaczego warto sięgnąć po Disco Elysium: The Final Cut? Recenzja pomoże odpowiedzieć na to pytanie.


Recenzja gry Disco Elysium: The Final Cut – teraz na konsolach!


Disco Elysium – o czym jest? Czy to nowy Planescape: Torment?


Disco Elysium to gra RPG w której wcielamy się w bohatera o nieznanej tożsamości. Nie wiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jak funkcjonuje świat, w którym się znaleźliśmy. Razem z odkrywaniem swojej własnej tożsamości rozwiązujemy też zagadkę kryminalną. Brzmi znajomo? Gracze z dłuższym stażem na pewno pamiętają kultową grę Planescape: 

Torment, która opierała się na podobnych założeniach. Producenci Disco Elysium nie kryją, że inspirowali się klasykiem. Łatwo jednak dostrzec różnice.


  • ile w Torment fabuła była ciekawym dodatkiem do klasycznego RPG w stylu Diablo, tak w przypadku Disco Elysium to nie walka i eksploracja terenu jest kluczowa, tylko właśnie rozmowy prowadzące do odkrywania kolejnych tajemnic i rozwiązywania zagadek.


  • Zamiast świata fantasy mamy realia zbliżone do współczesności, a oprócz rozmów z innymi postaciami, słyszymy też głosy w swojej głowie – często całkowicie sprzeczne.


  • Przez pryzmat myśli i rozmów w kolejnych scenach zagłębiamy się w problemy filozoficzne, polityczne, społeczne czy psychologiczne.


Nie sposób zapomnieć też o pięknej oprawie – doskonałych, artystycznych lokacjach i postaciach, a także klimatycznej muzyce. Twórcy w fantastyczny sposób budują atmosferę tworząc ciekawy, wciągający świat, który chce się poznawać.Czy Disco Elysium: The Final Cut to gra dla każdego?


Wydaje się, że nie. Na pewno zawiodą się miłośnicy elementów zręcznościowych czy taktycznych RPG z taktyczną pauzą i setkami czarów, umiejętności specjalnych i przedmiotów. Disco Elysium: The Final Cut to tytuł wymagający cierpliwości, uważności i zamiłowania do dialogów. Złożoność świata, językowe smaczki, dbałość o szczegóły – to na pewno elementy działające na korzyść. Nawet system rozwoju postaci jest tu nietypowy i, co za tym idzie – staje się ciekawym wyzwaniem. Z tego powodu na pewno gra spodoba się miłośnikom ambitnej rozgrywki i dobrych historii jak z Red Dead Redemption 2. Wydaje się, że zamiana większej ilości tekstu na nagrania uczyni grę mniej niszową, jednak Disco Elysium: The Final Cut wciąż, mimo dobrych recenzji, nie będzie propozycją dla wszystkich.


Trudno nie cieszyć się z premiery Disco Elysium: The Final Cut. Recenzja pierwowzoru znana jest od pewnego czasu, ale dodatkowe usprawnienia czynią grę bardziej atrakcyjną i przede wszystkim bardziej dostępną. Po sukcesie na PC gra może trafić do szerszego grona odbiorców dzięki konsolom.


Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47! Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy warto było czekać na najnowszą odsłonę serii.

Więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia? Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.

Więcej

Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole! Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Sprawdź, którą konsolę kupić. Specyfikacja, możliwości, lista gier na premierę.

Więcej

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku? Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!

Więcej

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.

Więcej

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy! FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać.