Recenzja Disco Elysium: The Final Cut

Jedna z najbardziej oryginalnych i zaskakujących gier 2019, będzie jeszcze lepsza – hit powraca na salony jako Disco Elysium: The Final Cut. Recenzje pierwszej wersji gry stworzonej przez estońskie studio były naprawdę entuzjastycznie, niemniej jednak dało się zauważyć kilka niedociągnięć. Twórcy podobno pracują już nad drugą częścią, ale nim zostanie podana data premiery i szczegóły, pojawia się aktualizacja Disco Elysium. Co warto o niej wiedzieć?


Disco Elysium: The Final Cut – najważniejsze informacje


Gra, pierwotnie wydana w 2019 roku, w nowej wersji staje się dostępna od 30 marca 2021. To oznacza, że posiadacze wersji na PC będą mogli bezpłatnie pobrać obszerną aktualizację. Oprócz tego gra będzie dostępna na konsole PlayStation 4 i PlayStation 5.


Czym będzie się różnić od pierwowzoru? Najważniejsze nowości to:


  • pełna ścieżka audio w języku angielskim,
  • nowe animacje i efekty świetlne,
  • wsparcie dla rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę,
  • nowe misje, przedmioty i postacie.


Największa zmiana dotyczy więc nagrania wszystkich partii dialogowych (a w grze rozmów jest mnóstwo!), a także uatrakcyjnienia strony wizualnej. Wydaje się zatem, że pomysłowy i wciągający już wcześniej tytuł będzie jeszcze atrakcyjniejszy. Przede wszystkim zamiana ściany tekstu na audio jest tutaj kluczowa, ponieważ w grze trzeba było bardzo dużo czytać.


Dlaczego warto sięgnąć po Disco Elysium: The Final Cut? Recenzja pomoże odpowiedzieć na to pytanie.


Recenzja gry Disco Elysium: The Final Cut – teraz na konsolach!


Disco Elysium – o czym jest? Czy to nowy Planescape: Torment?


Disco Elysium to gra RPG w której wcielamy się w bohatera o nieznanej tożsamości. Nie wiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jak funkcjonuje świat, w którym się znaleźliśmy. Razem z odkrywaniem swojej własnej tożsamości rozwiązujemy też zagadkę kryminalną. Brzmi znajomo? Gracze z dłuższym stażem na pewno pamiętają kultową grę Planescape: 

Torment, która opierała się na podobnych założeniach. Producenci Disco Elysium nie kryją, że inspirowali się klasykiem. Łatwo jednak dostrzec różnice.


  • ile w Torment fabuła była ciekawym dodatkiem do klasycznego RPG w stylu Diablo, tak w przypadku Disco Elysium to nie walka i eksploracja terenu jest kluczowa, tylko właśnie rozmowy prowadzące do odkrywania kolejnych tajemnic i rozwiązywania zagadek.


  • Zamiast świata fantasy mamy realia zbliżone do współczesności, a oprócz rozmów z innymi postaciami, słyszymy też głosy w swojej głowie – często całkowicie sprzeczne.


  • Przez pryzmat myśli i rozmów w kolejnych scenach zagłębiamy się w problemy filozoficzne, polityczne, społeczne czy psychologiczne.


Nie sposób zapomnieć też o pięknej oprawie – doskonałych, artystycznych lokacjach i postaciach, a także klimatycznej muzyce. Twórcy w fantastyczny sposób budują atmosferę tworząc ciekawy, wciągający świat, który chce się poznawać.Czy Disco Elysium: The Final Cut to gra dla każdego?


Wydaje się, że nie. Na pewno zawiodą się miłośnicy elementów zręcznościowych czy taktycznych RPG z taktyczną pauzą i setkami czarów, umiejętności specjalnych i przedmiotów. Disco Elysium: The Final Cut to tytuł wymagający cierpliwości, uważności i zamiłowania do dialogów. Złożoność świata, językowe smaczki, dbałość o szczegóły – to na pewno elementy działające na korzyść. Nawet system rozwoju postaci jest tu nietypowy i, co za tym idzie – staje się ciekawym wyzwaniem. Z tego powodu na pewno gra spodoba się miłośnikom ambitnej rozgrywki i dobrych historii jak z Red Dead Redemption 2. Wydaje się, że zamiana większej ilości tekstu na nagrania uczyni grę mniej niszową, jednak Disco Elysium: The Final Cut wciąż, mimo dobrych recenzji, nie będzie propozycją dla wszystkich.


Trudno nie cieszyć się z premiery Disco Elysium: The Final Cut. Recenzja pierwowzoru znana jest od pewnego czasu, ale dodatkowe usprawnienia czynią grę bardziej atrakcyjną i przede wszystkim bardziej dostępną. Po sukcesie na PC gra może trafić do szerszego grona odbiorców dzięki konsolom.


Zobacz więcej

Far Cry 6 – wymagania sprzętowe dla PC Far Cry 6 – wymagania sprzętowe dla PC

Seria gier Far Cry już od pierwszej odsłony wzbudza spore zainteresowanie. Wpływ mają na to do-pracowanie, grywalność, świetna grafika oraz wciągająca fabuła. Sprawdź, czy zagrasz w najnowszą część na swoim sprzęcie!

Więcej

Farming Simulator 22 – jakie są wymagania gry? Farming Simulator 22 – jakie są wymagania gry?

Najnowszy i najbardziej dopracowany symulator prowadzenia gospodarstwa rolnego nie przestaje przyciągać graczy spragnionych wiejskiego życia. Sprawdź, jaki sprzęt jest potrzebny, do płynnej gry pełnej detali!

Więcej

Jaką kierownicę do PC wybrać? Ranking kierownic do gier Jaką kierownicę do PC wybrać? Ranking kierownic do gier

Myślisz, jaka kierownica do PC będzie odpowiednia? Dla wielu osób wybór kierownicy do gier to równie ważna sprawa co wybór prawdziwego auta, więc podchodzą do tematu z dużą starannością. Tylko zainwestowanie w dobrą kierownicę pozwoli cieszyć się realistyczną symulacją i osiągać satysfakcjonujące rezultaty. Jaką kierownicę do gier więc wybrać? Sprawdź ranking poniżej

Więcej

The Elder Scrolls V: Skyrim – jakie są wymagania sprzętowe dla gry? The Elder Scrolls V: Skyrim – jakie są wymagania sprzętowe dla gry?

The Elder Scrolls V: Skyrim to najnowsza z dotychczasowo opublikowanych gier legendarnej serii TES. Na jakich platformach jest dostępny poza PC? Co dzieje się w fabule? Na te i inne pytania odpo-wiemy w tym artykule!

Więcej

GTA 5 – jakie są wymagania gry? GTA 5 – jakie są wymagania gry?

Grand Theft Auto 5 to najnowsza z gier tej serii studia Rockstar Games. Fani konsol na całe szczęście wcale nie muszą się tym przejmować.

Więcej

Gry podobne do GTA – 5 tytułów Gry podobne do GTA – 5 tytułów

GTA to skrót od określenia Grand Theft Auto, którym amerykańscy policjanci określają kradzież samochodu w brutalny i brawurowy sposób. Jeśli jednak cała seria już za tobą, być może szukasz gier podobnych do GTA. Przychodzimy z pomocą – oto 5 propozycji!

Więcej

Seria Need for Speed – ile ma części? Która jest najlepsza? Seria Need for Speed – ile ma części? Która jest najlepsza?

Seria Need for Speed stała się synonimem gier wyścigowych. To najpopularniejsza rodzina gier tego typu na świecie, sprzedająca się w setkach milionów egzemplarzy. Dla wielu graczy gry Need for Speed mają swoje specjalne miejsce w sercu – i nic dziwnego. Pod-powiemy dziś dlaczego!

Więcej

Seria Call of Duty – wszystkie części chronologicznie Seria Call of Duty – wszystkie części chronologicznie

Seria Call of Duty to prawdopodobnie najpopularniejsza rodzina gier typu FPS, utrzymanych w rea-liach wojennych. Która z części zaskarbiła sobie najwięcej serc? W jakiej kolejności najlepiej poznawać serię Call of Duty? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym artykule!

Więcej

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.

Więcej

Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021 Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021

Ranking klawiatur bezprzewodowych, który zaprezentujemy na pewno ułatwi decyzję o zakupie takiego sprzętu.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) {