Recenzja Dragon Ball Z: Kakarot

Dragon Ball to kultowa seria anime, stworzona przez przez Akirę Toriyamę. Japońska seria komiksów i animowany serial zyskały dużą popularność także w Polsce. Mimo różnych prób, do tej pory nie powstała jednak gra, która w pełni zadowoliłaby fanów. Chociaż ich lista jest naprawdę długa, warto zaznaczyć, że wielu z nich nie zobaczyliśmy w Polsce. Historia gier z serii Dragon Ball obejmuje bowiem wiele tytułów wydawanych tylko w Japonii i USA albo wyłącznie na automaty. Z polskiego rynku gier fani mogą pamiętać jeszcze Dragon Ball: Xenoverse z 2015 roku – grę raczej przeciętną i bez błysku. Kakarot, z otwartym światem i efektowną szatą graficzną, zapowiadał przełom w tej dziedzinie. Czy udało się sprostać dużym oczekiwaniom? Czas na recenzję.


Dragon Ball Z: Kakarot – najważniejsze cechy


Twórcy postanowili wykorzystać ogromny potencjał historii opowiedzianej w serialu i doskonałych bohaterów, dlatego zamiast typowej bijatyki, skupiono się także na wykonywaniu zadań, rozmowach i eksploracji świata. Mamy więc tutaj typową grę akcji z dużą ilością walk i elementami RPG, gdzie wydarzenia obserwujemy zza pleców bohatera. Fabuła jest rozbudowana, bo obejmuje całą serię Dragon Ball Z (w oryginale 291 odcinków), więc wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni wielu lat. Rozbudowany świat obejmuje wiele ciekawych lokacji, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Będziemy mieli okazję wcielić się w Son Goku, Piccolo i innych bohaterów aby przeżyć wszystkie najbardziej epickie przygody – walkę z Saiyanami, poszukiwanie tytułowych smoczych kul na planecie Namek, starcia z Freezerem i Komórczakiem oraz finałowe starcie z Buu. Oprócz wojowników, w Dragon Ball Z: Kakarot pojawią się także postacie poboczne, jak Bulma oraz Chichi. Gra jest rozbudowana, a jej ukończenie powinno zająć około 40 godzin. 


Kto może zagrać w Dragon Ball Z: Kakarot?


Gra pojawiła się w wersji na konsole Playstation 4 oraz Xbox One. Do użytku na komputerach PC będziemy potrzebowali sprzętu z procesorem Intel Core i5 -2400, 4 B RAM (zalecane 8GB) oraz kartą graficzną na poziomie przynajmniej GeForce GTX 750 Ti lub Radeon HD 7950. Według klasyfikacji PEGI, gra dostała oznaczenie 12, co wydaje się trafnym wyborem. Mimo, że opiera się na walce, będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 12 i więcej lat – nie ma tu nadmiernej przemocy, krwi ani wulgaryzmów. Warto tez pamiętać o tym, że wielu obecnych 30-latków oglądało kiedyś serial nawet w młodszym wieku.Mechanika Dragon Ball Z: Kakarot- co warto wiedzieć?


Gra ma przemyślany system poruszania się oraz walki, która nie ogranicza się do naciskania wciąż tych samych przycisków. Starcia z ważnymi przeciwnikami potrafią trwać naprawdę długo, co doskonale przypomina ciągnięcie się jednego pojedynku przez wiele odcinków – elementu bardzo charakterystycznego dla serii Dragon Ball. Oprócz walk i eksploracji, mamy wiele przerywników w postaci treningów, latania na chmurce i wykonywania pobocznych zadań. Ważnym elementem mechaniki jest także… jedzenie.


Obraz i dźwięk – uczta dla zmysłów!


Trzeba przyznać, że Dragon Ball Z: Kakarot wygląda naprawdę pięknie. Oprawa audiowizualna zadowoli nawet najbardziej wymagających, a efektowne i bardzo dynamiczne walki to sama przyjemność. Doskonale wyglądają tutaj stroje, fryzury czy efekty świetlne.

Z pewnością gra dla wielu osób będzie sentymentalną podróżą w przeszłość i być może przypomnieniem całej sagi, którą można było nieco zapomnieć po latach. Z drugiej strony -jest to produkt, który może także zainteresować nowych graczy – zwłaszcza, jeśli lubią anime. Na pewno jest to najlepsza gra nawiązująca do Dragon Ball, jaka do tej pory się pojawiła - potwierdzają to opinie recenzentów z całego świata.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel