Recenzja Fallout 76

Fallout to chyba najbardziej znana gra z gatunku tych, gdzie fabuła obsadzona jest w postnuklearnym świecie. Wyprodukowana po raz pierwszy w 1997 roku i kilkukrotnie wznawiana już nie tylko na PC, ale również na konsolach, zyskała status kultowej i znalazła się wśród 50 najlepszych gier w historii w prestiżowym rankingu magazynu PC Gamer UK. Najnowsza odsłona przynosi serii prawdziwą rewolucję, zamieniając grę typu RPG dla jednego gracza w rozgrywkę wyłącznie online. Jak wypada nowy Fallout 76? Zobacz naszą recenzję!

Fabuła w Fallout 76

Fabularnie, akcja gry rozgrywa się przed wydarzeniami, które mają miejsce we wcześniej wydanych czterech częściach. Jest to pewnie ukłon w stronę nowych graczy, którzy nie mieli okazji poznać świata gry i bohaterów i dzięki temu łatwiej będzie im się odnaleźć. Startujemy zatem w 2102 roku, czyli 25 lat po wojnie między USA i Chinami, która zakończyła się zagładą nuklearną. Jako mieszkańcy krypty 76, gdzie schroniliśmy się przed niebezpieczeństwem, wychodzimy na powierzchnię, żeby zająć się odbudową świata, a właściwie - zaadaptowaniem do nowych warunków, w jakich przyjdzie nam funkcjonować.

Mechanika

W świecie Fallout 76 odnajdziemy wiele elementów znanych z poprzednich odsłon. Kluczowe elementy rozgrywki stanowią to co, było rozwijane, zwłaszcza w najnowszych częściach, czyli tworzenie swojej kryjówki oraz szeroko pojęty crafting. Dla każdego, kto lubi dokładnie przeszukiwać rozmaite lokacje w celu znalezienia potrzebnych surowców, zabawa będzie przednia. Jeśli natomiast ktoś nie przepada za uważnym rozglądaniem się wokół siebie, będzie musiał zmienić przyzwyczajenia, ponieważ wszelkie znaleziska będą tu na wagę złota. O ile na przykład w Fallout 4, tworzenie było raczej opcjonalnym dodatkiem, tak tutaj jest niekiedy niezbędne do przeżycia. Zaspokajanie głodu i pragnienia, naprawianie przedmiotów, znajdowanie nielicznej amunicji  - oto codzienność w świecie po wielkiej wojnie. Całej zabawie towarzyszy nieustanne poczucie zagrożenia, bo nie wystarczy zbudować warsztat i tworzyć przydatne rzeczy - swój warsztat trzeba także obronić przed wrogami, których tu przecież nie brakuje.

Gdzie zatem największe zmiany? W Fallout 76 nie spotkamy żadnych NPC, czyli postaci kierowanych przez SI. W związku z tym, można pożegnać się z wielowątkową fabułą i wyborami w dialogach, które wpływają na możliwe scenariusze. W grze spotkamy roboty, mutanty, ghule, będą nawet liniowe zadania, natomiast miejsce NPC zajmują prawdziwi gracze i to interakcje z nimi zdecydują o tym, w jakim kierunku będzie szła rozgrywka. Napotkanych graczy można ignorować lub wchodzić z nimi w kooperację. Najbardziej kuszącą perspektywą wydaje się wspólna gra w ramach drużyny założonej przez grupę znajomych. Wspólnie gra się nie tylko przyjemniej, ale także łatwiej. W gronie przyjaciół łatwej znaleźć surowce, z których zrobimy lepszą broń i pancerze, a także rozwiązywać zagadki czy bronić się przed atakami. I chociaż możliwa jest także solowa rozgrywka, to właśnie zbiorowe granie powinno mieć tutaj największy potencjał.

Silnik i grafika

Gra nadal wykorzystuje stary silnik gry, ale rozszerzono w nim dokładność renderowania oświetlenia i terenu oraz mechanizmy wpływające na dynamiczne zmiany pogody. Można powiedzieć zatem, że wgląda jak stary dobry Fallout. Z jednej strony dostajemy to, co już się sprawdziło, z drugiej - ciągle czekamy na jeszcze wyraźniejsze podrasowanie oprawy audiowizualnej.

Fallout 76 to ciekawy eksperyment. Na kanwie popularnego RPG stworzono coś pomiędzy grą MMO RPG, a sieciową strzelanką, osadzoną w bardzo ciekawym i znanym uniwersum. To, w którą stronę rozwinie się dalej seria, zależy od aktywności graczy na serwerach. Czas pokaże, czy to będzie jednorazowy eksperyment, czy jednak nowy kierunek kontynuowany w przyszłości.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]