Recenzja Football Manager 2018

O symulatorze życia menedżera piłkarskiego krążą legendy. I większość z nich wcale nie jest przesadzona. Tysiące skautów zaangażowanych w tworzenie szczegółowych baz danych i analizujący umiejętności piłkarzy na całym świecie, prawdziwy trenerzy spędzający długie godziny przed monitorem i przyznający się do tego w wywiadach, wnioski urlopowe wypisane na dzień premiery Football Manager 2018. To wszystko dowód na to, że gracze oszaleli na punkcie tej gry, więc każda kolejna edycja musi budzić duże emocje. Co nowego w FM 2018? Czas na krótką recenzję!

Football Manager konsekwentnie rozwija dodatkowe tryby gry – w szczególności online. Dzięki temu mamy do dyspozycji Turniej Gwiazd, w którym tworzymy fikcyjny zespół z puli dostępnych zawodników, Karierę Online oraz Tryb Własny Klub. Najwięcej ciekawostek mamy w tym pierwszym. Okres wirtualnej rozgrywki został wydłużony z jednego sezonu do dwóch, mamy bardziej przejrzysty, przebudowany interfejs, a także okno transferowe w przerwie między rozgrywkami.

Największą frajdę sprawia jednak standardowy tryb kariery – ten sam, który co roku prowadzi do zarwania niejednej nocy! Co tam zmieniono oprócz aktualizacji składów i umiejętności piłkarzy? Wdaje się, że nowinek jest całkiem sporo. Sprawdzony silnik meczowy nie został zrewolucjonizowany i bardzo dobrze, bo od lat system rozgrywki sprawuje się doskonale. Zamiast tego, znów postawiono na szereg pobocznych aktywności, które dopełniają pracę menedżera piłkarskiego.Pierwszą nowością godną uwagi jest na pewno centrum medyczne. W tym miejscu znajdziemy szczegółowe informacje i analizy związane ze zdrowiem swoich piłkarzy. Mając pełne dane z tego źródła, będziemy mogli nie tylko leczyć kontuzje, ale także starać się im zapobiegać i oceniać ryzyko. Każde drobne stłuczenie, zmęczenie, czy choroba piłkarza, nie umknie już naszej uwadze.

Odmieniony został także klubowy skauting.Teraz będziemy mieli jeszcze bardziej szczegółowe raporty. Na wyniki pracy naszych skautów będą też w większym stopniu wpływać czas i pieniądze. W pracy z łowcami talentów będziemy mogli nadać priorytety krótko- i długoterminowe – w zależności od tego, czy szukamy gracza w perspektywie kilku miesięcy, czy chcemy dopiąć szybki transfer na konkretną pozycję z powodu plagi kontuzji. Co z inwestycjami w skauting? Im więcej pieniędzy wyłożymy na dany obszar poszukiwań, tym większą bazę zawodników otrzymamy.W Football Manager 2018 swoje oblicze pokaże także piłkarska szatnia. Będziemy mogli podejrzeć hierarchię ważności w zespole i dzięki temu wiedzieć, którzy piłkarze mają kluczowy wpływ na morale kolegów. Jeśli zadbamy o dobre relacje z liderami poza boiskiem, będziemy mogli liczyć na posłuch w całej drużynie, a jeśli podpadniemy najpopularniejszym graczom, możemy mieć duży problem.

Następnym ciekawym dodatkiem jest odprawa przedmeczowa.To właściwie dodatkowy ekran, widoczny przed każdym meczem, który umożliwia nam przedstawienie zawodnikom naszej wizji na dany mecz. W tym miejscu przedstawiamy nastawienie na dane spotkanie i plan taktyczny oraz widzimy, co na ten temat sądzą piłkarze. Co ciekawe, właśnie w tym miejscu możemy nakreślić scenariusze, jak mają się zachowywać piłkarze w danych okolicznościach – na przykład po stracie bramki albo szybkim objęciu prowadzenia.


Football Manager 2018 nie tylko na komputerze

Warto wspomnieć jeszcze, że w tym roku Football Manager w dniu premiery właściwie pojawił się w 3 wersjach. Oprócz pełnej wersji gry, jest także Football Manager Touch, czyli uproszczona wersja gry, a także Football Manager online – edycja dedykowana na smartfony i telety z systemem Android oraz iOS. Kupić czy nie?

Football Manager co roku na nowo staje przed nowym wyzwaniem – jak pokazać, że gra jest warta tego, aby znów po nią sięgnąć? Faktem jest, że nie ma tu mowy o walce z konkurencją, bo FM praktycznie jej nie ma. Tryby kariery dostępne w FIFA i PES trudno porównywać do niezwykle rozbudowanego systemu tworzonego przez wiele lat przez Sports Interactive i rozwiniętego do perfekcji. Zgodnie z oczekiwaniami, gra idzie więc w kierunku rozszerzania granic wirtualnego świata. Poprzednio otrzymaliśmy działania piłkarzy i managerów w social media oraz aktywności na konferencjach prasowych, teraz mamy centrum medyczne czy hierarchię w szatni. To wszystko elementy, które nie psują pierwowzoru, a twórczo go rozwijają. Jeśli zależy Wam na tym, aby poznać świat piłki nożnej od absolutnie każdej strony, FM 2018 z pewnością będzie dobrym wyborem.


powrót