Recenzja Judgment

Świat przestępczy to popularny temat gier dla dorosłych. Często w wirtualnym świecie możemy sobie pozwolić na przeżycie wielu przygód, które w normalnym świecie byłyby nielegalne lub niemożliwe. Stąd popularność legendarnej serii Grand Theft Auto, ale też Yakuzy. Ta druga seria przybliża graczom realia współczesnej Japonii i japońskiej mafii. Judgment to zabawa w tym samym uniwersum, co serii Yakuza, w tym samym świecie i z wykorzystaniem tego samego silnika graficznego i mechaniki. Skąd zatem inny tytuł? Najnowsza gra studia Ryu ga Gotoku stara się jednak zachować własny, odrębny charakter i tożsamość. Komu przypadnie do gustu ta premiera? Zobacz naszą recenzję.

Judgment  jako spin-off serii Yakuza

Judgment to przede wszystkim gra akcji. Znajdziemy tutaj możliwość swobodnej eksploracji, a także zaawansowany system walki, wyścigi dronów, pościgi, zadania polegające na śledzeniu połączonym z elementami skradania, a także liczne mini gry jako urozmaicenie. Różnorodność jest tutaj dużą zaletą, ale nie największą. Dwa najmocniejsze elementy to fabuła oraz rozbudowany i ciekawy świat.

Sprawdź recenzję Judgment

Oś fabuły stanowią tajemnicze morderstwa w Kamurocho, których ofiary mają za każdym razem wydłubane oczy. To przerażająca sprawa, o której jednak nie mówi się zbyt wiele, ponieważ ofiarami są członkowie Yakuzy, więc władze traktują te zdarzenia jak kolejne porachunki i walkę o władzę. Zagadkę stara się rozwikłać Yagami Takayuki, niegdyś ceniony prawnik, a obecnie założyciel agencji detektywistycznej, powiązany z japońskim światem przestępczym. Historia wciąga i trzyma w napięciu do samego końca, a tym, którym nie śpieszy się z ukończeniem gry, oferuje dodatkowo wiele wątków pobocznych. 

Ze względu na nową profesję głównego bohatera, nie zabraknie elementów z życia i pracy detektywa, takich, jak pieczołowite poszukiwania śladów, przeprowadzanie licznych rozmów i uzyskiwanie dowodów.

Japonia czyli zupełnie inny świat

Umiejscowienia akcji w kraju kwitnącej wiśni to wielki atut dla wszystkich graczy, którzy interesują się japońską kulturą, a jednak nie mieli okazji doświadczyć jej na własnej skórze. Judgment bardzo wiernie oddaje realia i daje dużo swobody w działaniu. Przemierzając dzielnicę Kamurocho, natkniemy się na różnego rodzaju przestępców, którzy będą chcieli nas zaatakować. Będziemy moli podjąć z nimi walkę i zdobywać punkty doświadczenia lub salwować się ucieczką. W związku z tym, że same potyczki mogą być stosunkowo trudne, istnieje także uproszczony tryb, w którym potężną kombinację ciosów można wyprowadzić jednym przyciskiem, tym samym ułatwiając sobie zabawę, aby skupić się na wątkach fabularnych.  Wielką zaletą jest tętniące życiem miasto. Znajdziemy tu bary, sklepy, salony gier i inne wiernie odwzorowane miejsca przykuwające uwagę. Oprócz rozwiązywania zagadki kryminalnej, będzie więc szansa, aby iść na zakupy, pograć w gry albo nawiązać znajomości z licznymi mieszkańcami, których spotkamy na swojej drodze.

Ukończenie Judgment nie powinno zająć dużo więcej niż 20-25 godzin. Warto jednak podkreślić, że gra jest na tyle wciągająca, że jeszcze będziemy do niej wracać, szukając dodatkowych zawartości, niewykonanych zadań pobocznych albo bijąc swoje rekordy w mini grach. Jeśli więc zamierzamy wsiąknąć na jakiś czas w świat współczesnej Japonii, czas spędzony z tym tytułem będzie przynajmniej dwa razy dłuższy.

Jako gra akcji z ciekawą i zaskakującą fabułą, Judgment spodoba się zarówno fanom Yakuzy, jak i tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z tym tytułem. 

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]