Recenzja Just Cause 4

Na długie zimowe wieczory, alternatywą dla koca i gorącej czekolady, może być dobra gra akcji. Grudniowa premiera Just Cause 4 świetnie wpisuje się w te potrzeby, oferując wiele efektownych walk, podniebnych akrobacji i wybuchów. Znany z poprzednich części Rico Rodriguez, powraca ze swoją niezawodną linką z hakiem oraz specjalnym kombinezonem do latania. Czego spodziewać się po tej grze? Zobacz naszą recenzję!

Otwarty świat, zmienna pogoda i ratowanie świata

Fabuła Just Cause 4 w wyraźny sposób determinuje to, co zobaczymy na ekranie. Przenosimy się do Ameryki Południowej, do fikcyjnego kraju Solis, gdzie dzielni, ale nieliczni rebelianci, z trudem stawiają opór demonicznej organizacji militarnej, która najpierw chce zdusić opór powstańców, a potem zapanować nad całym światem. Niebezpieczni szaleńcy dysponują nowoczesną technologią, umożliwiającą sterowanie pogodą, dzięki czemu mogą wywoływać tornada, wyładowania elektryczne i burze piaskowe. Na szczęście zdesperowani rebelianci otrzymują pomoc w postaci jednoosobowej armii Rico Rodrigueza. W związku z takimi wydarzeniami, otrzymujemy możliwość zwiedzania bardzo rozległego i zróżnicowanego świata. Na terenie Solis odnajdziemy las równikowy, łąki, pustynie, a także pokryte śniegiem góry. Każda ze scenerii ma swoją specyfikę, a dodatkowym urozmaiceniem przygody są zmieniające się nagle warunki atmosferyczne. Nowy silnik gry bazuje na interaktywnych i bardzo dopracowanych symulacjach pogodowych, które stają się znakiem rozpoznawczym tej gry. Walki podczas trąby powietrznej czy innych ekstremalnych sytuacji, wynoszą rozrywkę na jeszcze wyższy poziom niż do tej pory.

Akcja i jeszcze raz akcja

Pojawiają się też dobrze zbilansowane gadżety i możliwość modyfikowania ich działania, dzięki czemu możliwości gracza z każdą misją stają się coraz większe. Nowy silnik fizyczny i ulepszona grafika z pewnością zadowolą fanów wcześniejszych części i nie zawiodą nowych, którzy sięgną po serię po raz pierwszy.

W grze nie odnajdziemy raczej złożonych, wielowątkowych historii, niejednoznacznych bohaterów i powikłanych relacji między nimi ani trudnych wyborów moralnych. Tutaj od początku wiemy, kto jest dobry, a kto zły i co trzeba zrobić, aby powstrzymać tych drugich. Fani gier, takich jak Red Dead Redemption 2, mogą tu kręcić nosem, jednak tak naprawdę nie ma powodów do narzekań. Wszystko jest kwestią oczekiwań, więc jeśli nastawimy się wyłącznie na dynamiczną akcję, gra zda egzamin w stu procentach i jeszcze nieraz będziemy chcieli do niej wracać. Dla wielu osób to zaleta, gdy można pominąć część przerywników filmowych i nie analizować wnikliwie każdej wypowiedzianej kwestii, a mimo to doskonale orientować się w fabule.

Dla kogo Just Cause 4?

Gra przeznaczona jest dla dorosłych graczy, które od klasycznych strzelanek wolą gry akcji z widokiem zza pleców bohatera. Z pewnością tytuł powinien spodobać się tym, którzy skończyli już zabawę z serią Tomb Raider albo Uncharted. Oprócz elementów przygodowych, będziemy mieli także możliwość sterowania wieloma pojazdami – na ziemi, na wodzie oraz w powietrzu. W zależności od stylu gry i tego, jak wnikliwie będziemy eksplorować mapę, można liczyć na 20-30 godzin dobrej zabawy, która jest bardzo intensywna już od pierwszych minut. Nie jest jeden z tych tytułów, gdzie akcja długo się rozkręca.

Just Cause 4 raczej nie przejdzie do historii jako jedna z najbardziej nowatorskich gier. Kolejne zadania, jakie mamy przed sobą, są dość powtarzalne i większości przypadków sprowadzają się do zniszczenia wyznaczonych celów, dokonaniu sabotażu albo eskortowaniu postaci do wyznaczonego miejsca. Mamy więc korzystanie z dobrze znanych schematów, ale bardzo umiejętne wykonanie sprawia, że jest to iście wciągająca rozrywka, do której chce się wracać w każdej wolnej chwili.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]