Recenzja Just Dance 2020 – jubileuszowa edycja – to już 10 lat!

Okres przed sylwestrem to idealny moment, żeby przypomnieć sobie taneczne ruchy, lepiej złapać poczucie rytmu i nabrać trochę kondycji, aby mieć siłę przetańczyć całą noc. Dlatego premiera nowego Just Dance ucieszy wszystkich, którzy lubią się trochę poruszać – nawet bez wychodzenia z domu. Popularna seria tanecznych gier, debiutująca 10 lat temu na konsole Nintendo Wii jest już dostępna na Xbox i PS4. Czy zaskakuje graczy czymś nowym? Zobacz recenzję!


Jak zagrać w Just Dance 2020?


Aby gra miała sens, oprócz konsoli i gry na płycie, potrzebujemy także akcesoriów, które będą rejestrować nasze ruchy. Na konsoli PlayStation 4 można grać w Just Dance 2020 przy użyciu dedykowanej kamery, która pełni tę samą funkcję, co Kinect w konsolach Microsoftu. Jeśli jednak mamy specjalne różdżki od PS Move lub PlayStation VR, można z nich skorzystać, bez konieczności posiadania kamery. Najprostsza i najtańsza opcja to jednak użycie smartfona. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, można posługiwać się także telefonem z zainstalowaną aplikacją. Niezależnie od użytego sprzętu, idea gry jest taka sama – wykonujemy taneczne ruchy na podstawie wskazówek na ekranie, a jeśli zrobimy to dobrze, zdobywamy bonusy i nagrody, a przy okazji spalamy trochę kalorii.

Zaczynamy zabawę – najważniejsze tryby w Just Dance 2020


Warto zaznaczyć, że Just Dance 2020 umożliwia zabawę dla całej rodziny. Oprócz głównego trybu, mamy także tryb Kids, w którym mogą się zmierzyć także maluchy, które nie dysponują tak dobrym refleksem i koordynacją ruchową, jak dorośli. Oprócz łatwiejszych układów, uproszczone są także zasady gry. Nie ma tutaj klasycznego oceniania poprawności wykonywania ruchów, zachowano natomiast system nabijania gwiazdek. Dzięki temu, z grą mogą sobie poradzić maluchy w wieku 4-5 lat.

W trybie głównym, menu wygląda tak samo, jak w Just Dance 2019, natomiast pojawiły się oczywiście nowe utwory. Tradycyjnie, panuje tutaj duża różnorodność, bo na liście znajdziemy zarówno światowe hity Backstreet Boys, jak również rytmy latynoamerykańskie czy egzotyczną muzykę z Azji. Nowych utworów jest ponad 50, a oprócz tego jest wiele elementów do odblokowania w przypadku odpowiedniego zaangażowania w grę. Można także, zamiast konkretnych utworów, wybierać do tańca konkretne playlisty oparte na stylu lub gatunku muzycznym, a także tematyczne playlisty, przygotowane na specjalne okazje.

Jeśli wciąż nam mało, jest także możliwość, aby sięgnąć po blisko 500 klipów z poprzednich gier z serii Just Dance. Dostęp jest jednak płatny w ramach miesięcznego abonamentu. Kupując grę, dostajemy tę zawartość w formie dema na 30 dni, a dłuższe korzystanie wymaga opłat. Just Dance Unlimited na rok kosztuje ok. 100 zł, niemniej zdarzają się promocje, w ramach których można uzyskać dostęp taniej. Tak, jak w przypadku innych usług online, dla regularnie grających najbardziej opłaca się subskrypcja roczna, a najmniej zaś - pakiety krótkoterminowe. 

Zachowano wcześniejszy podział układów tanecznych ze względu na poziom trudności – Easy, Medium i Hard. Im wyższy poziom, tym szybsze i bardziej skomplikowane ruchy oraz bardziej niepowtarzalne sekwencje. Gracze, którzy mieli do czynienia z poprzednimi wersjami gry, mogą od razu przejść na Medium. Utwory można także wybierać nie przez pryzmat trudności, a tego, jak bardzo napocimy się, wykonując taniec. Po przestawaniu Just Dance na tryb Fitness, skala trudności zmienia się na skalę intensywności treningu.Dla tych, którzy lubią grać na konsoli online, jest tryb sieciowy World Dance Floor. Tutaj możemy na przykład w ramach Happy Hours zmierzyć się z innymi w utworach dostępnych normalnie w ramach abonamentu. Inna forma zabawy to Beat The Boss, gdzie punkty wszystkich graczy są sumowane w celu osiągnięcia bariery wymaganej do pokonania bossa. Jest też tradycyjna rozgrywka Team Battle, która umożliwia rywalizację dwóch drużyn. Wygrywa zespół, który lepiej tańczy i zgromadzi dzięki temu więcej punktów.

Na koniec, warto wspomnieć o nowym trybie All Stars. To podróż w przeszłość po najbardziej kultowych układach z 10-letniej historii gry. Ten tryb to ukłon w stronę stałych fanów serii i jest raczej wyjątkowym dodatkiem, którego w Just Dance 2021 raczej nie zobaczymy.

Podsumowując, Just Dance 2020 to sprawdzony model zabawy w wielu trybach i z nowymi utworami. Chociaż gra praktycznie ma konkurencji w swojej kategorii, wciąż trzyma poziom. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji tańczyć przed konsolą, koniecznie spróbujcie!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel