Recenzja Red Dead Redemption 2

Mało jest gier, na które fani muszą czekać aż tak długo. Od pierwszej części Red Dead Redemption minęło aż 8 lat. W świecie gier video to niemal epoka, a konkretnie jedna generacja konsol. Nowa odsłona przygodówki od Rockstar Games wkracza w erę Playstation 4 i Xbox One, stając się od razu pretendentem to najbardziej kultowych tytułów, które pozostaną w pamięci na długie lata. Skąd tyle szumu? Duże nadzieje rozbudziła z pewnością pierwsza część uchodząca za przełomową i szalenie oryginalną, jak na tamte czasy. Kontynuacja może zdecydowanie rozwinąć skrzydła dzięki znacznie większym możliwościom, jakie daje nowszy sprzęt przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego charakteru oraz ogromnej staranności w przygotowaniu świata gry oraz strony fabularnej.

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie - fabuła Red Dead Redemption

Red Dead Redemption 2 to w skrócie GTA osadzone w realiach Dzikiego Zachodu. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ takie postawienie sprawy byłoby trochę nieprecyzyjne. Zachód nie jest już taki dziki, jak w klasycznych westernach. Jest rok 1899, więc zbrojne bandy są już w odwrocie i nie mogą sobie pozwolić na tak wiele, jak kiedyś. Gdy napad w mieście Blackwater kończy się katastrofą, Arthur Morgan i gang van der Lindego, są zmuszeni do ucieczki. Na plecach czują oddechy stróżów prawa i najlepszych łowców nagród, więc muszą napadać, kraść i walczyć z całych sił, aby przetrwać w surowym świecie w samym sercu Ameryki u progu XX wieku. Podczas rozgrywki będzie się działo tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich elementów historii, nie psując zabawy. Pod względem zdarzeń, Red Dead Redemption 2 przebija niejeden film akcji. Są strzelaniny, pościgi, włamania, rabowanie pociągów plądrowanie dyliżansów, ratowanie ludzi z rąk bezwzględnych kanibali. Zawartość naprawdę robi wrażenie, a dodatkowo trzeba zaznaczyć, że kolejne akcje opakowane są naprawdę niesamowitą historią z wciągającymi dialogami i przekonującymi, niebanalnymi bohaterami.

Rozgrywka

Jak przystało na grę w westernowej konwencji, będzie tu dużo strzelania. Dead Redemption 2 wykorzystuje w tej kwestii z powodzeniem wiele rozwiązań z GTA5, dostosowując oczywiście broń do realiów historycznych. Ważnym elementem rozrywki jest także budowanie więzi ze swoim wierzchowcem. Koń jest tu czymś więcej niż tylko środkiem zapewniającym transport. Musimy o niego dbać, karmić i okazywać zainteresowanie. W zamian będziemy mieli lepsze statystyki wierzchowca oraz odblokowane dodatkowe umiejętności. Ciekawym elementem jest także obóz, w którym spotykamy się z kompanami ze swojego gangu. Mamy tutaj dostępne mini gry, a także możliwość szybkiej podróży stamtąd do wybranych lokacji. obozowisko możemy ulepszać, inwestując pieniądze zasoby, za co jesteśmy nagradzani dodatkowymi korzyściami.

Oprócz zadań związanych z głównym wątkiem fabularnym, jest wiele dodatkowych zdarzeń czy spotkań. Dużo przyjemności dostarczają także zakupy w miastach, czyli coś, na czym miłośnicy RPG mogą spędzać długie godziny. I nie chodzi tu tylko o zakup broni oraz amunicji u rusznikarza. Ważne jest także to, aby kupić sobie odpowiednie ubranie czy iść do golibrody, żeby zajął się naszym zarostem. Nieodpowiedni strój bohatera może skutkować chociażby przeziębieniem! Dużo czasu można także spędzić na polowaniu oraz łowieniu ryb, które są potrzebne do zdobycia pożywienia. To wszystko składa się na realistyczny i spójny obraz świata, a także długą i urozmaiconą rozgrywkę.

Nie dość, że wszystko zostało tu dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, to jeszcze wygląda pięknie. Można odnieść wrażenie, że to nie gra, a film, w którym wcielamy się w rolę najważniejszego aktora. Mamy tutaj nie tylko otwarty, ale prawdziwie żyjący świat, w którym nie tylko bohaterowie poboczni, ale także zwykli przechodnie, mają swoje sprawy, a spotykane w lesie zwierzęta - charakterystyczne zachowania unikalne dla każdego gatunku. Na drodze znajdziemy ślady po ciężkich kołach dyliżansów, a także odciski butów. Te wszystkie detale ogląda się z wielką przyjemnością, odnosząc wrażenie, że śledzimy autentyczną historię.

Z całą pewnością Red Dead Redemption 2 jest grą wyróżniającą się na tle popularnych gier akcji, stając się jednym z liderów kategorii. W tym przypadku, widać na pierwszy rzut oka, że zawartość jest dopracowana pod każdym względem. Mechanika, fabuła oraz oprawa audiowizualna, tworzą razem fantastyczny produkt, który praktycznie nie ma konkurencji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.clo