Recenzja „Returnal” – jak prezentuje się najnowsza gra na PS5?

Siłą nowej konsoli Sony PlayStation 5 mają być gry na wyłączność, niedostępne na innych platformach, jak właśnie „Returnal”. Recenzja pokaże, czy faktycznie mamy tutaj do czynienia z atrakcyjnym tytułem, czy raczej przeciętną produkcją.


„Returnal” na PS5 – fabuła i zasady rozgrywki


Jedna z pierwszych ekskluzywnych gier dostępnych tylko na konsole PlayStation 5 utrzymana jest w klimacie science fiction. Wcielamy się w postać astronautki o imieniu Selene, której poczynania obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Statek kosmiczny Selene rozbija się na obcej, nieprzyjaznej planecie, gdzie bohaterka musi walczyć o przetrwanie. Mamy więc do czynienia z grą akcji, nastawioną przede wszystkim na eksplorację oraz walkę opartą na strzelaniu.
Nie brzmi to szalenie oryginalnie, bo mieliśmy już wiele strzelanek z kosmitami w roli mięsa armatniego, jak chociażby Farpoint. Gdzie zatem jest haczyk? W specyficznej rozgrywce! Warto zaznaczyć bowiem, że za każdym razem śmierć bohaterki oznacza… rozpoczęcie zabawy od nowa. Co więcej, szybko zauważymy, że po każdym wznowieniu rozgrywki… świat się nieco zmienia! Rozpoczynając kolejny raz od początku, odkrywamy odmienione lokacje i zupełnie nowe przedmioty! Otrzymujemy więc wybuchową mieszankę „Dnia Świstaka” z kinowym hitem „Na skraju jutra” (Edge of Tommorow). Szukając analogii do świata gier, miłośnicy stylu retro będą mogli sklasyfikować „Returnal” w kategorii Roguelike. To termin opisujący mechanikę gier, w której śmierć postaci gracza kończy rozgrywkę, bez możliwości powrotu do ostatnio zapisanego stanu gry, a napotkane po drodze elementy przy każdym podejściu generowane są losowo.


Dzięki temu rozwiązaniu gra nieustannie nas zaskakuje i nie ma tutaj mowy o nudzie! Gdy wydaje nam się, że już nieco wiemy o tym, jak poruszać się po obcej, nieznanej planecie, kolejny restart może wywrócić wszystko do góry nogami. Losowo generowane lokacje i przedmioty czynią rozgrywkę unikatową. Co więcej, ciekawy jest także system rozwoju postaci, który sprawia, że z każdym kolejnym podejściem już coraz lepiej radzimy sobie z wyzwaniami.

Jak wygląda „Returnal” na PS5?


Trzeba przyznać, że grafika prezentuje się fantastycznie. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, ale niezależnie od tego, jak dużo dzieje się jednocześnie na ekranie, animacja jest zawsze płynna, a gra świateł i barw niezwykle realistyczna. Zgodnie z oczekiwaniami dostaliśmy elementy graficzne, które w pełni wykorzystują potencjał 4K w 60 klatkach na sekundę. Miejscami możemy zobaczyć także, jak w „Returnal” działa ray tracing. Gra jest wymagająca, ale potrafi dać wiele satysfakcji. Podobnie jak w innych strzelankach z ostatnich lat tutaj oprócz dobrego refleksu i zręczności potrzebna jest także odpowiednia taktyka, aby zwycięsko wyjść z konfrontacji z wrogami, którzy bronią się na własnym terenie. Receptą na sukces są odpowiedzialne gospodarowanie zasobami, wybór odpowiedniej broni, a także częste przemieszczanie się i szukanie zasłon, aby prowadzić ogień z ukrycia. Doskonaląc swoje umiejętności, stopniowo odkrywamy także fabułę, żeby coraz lepiej rozumieć reguły, według których toczy się gra na tajemniczej planecie. Znacznym ułatwieniem jest fakt, że na naszym rynku dostajemy wersję w polskiej wersji językowej.


Premiera gry Returnal – przeczytaj recenzję!


Dlaczego warto sięgnąć po „Returnal”?


Podsumowując, na pewno wśród największych zalet gry powinniśmy wymienić:


  • atrakcyjną, zaskakującą formułę rozgrywki,
  • fantastyczną grafikę,
  • obecność polskiej wersji językowej.


Premiera „Returnal” (30 kwietnia 2021) to na pewno ważne wydarzenie. Produkt fińskiego studia Housemarque to na ten moment jeden z ciekawszych tytułów dostępnych tylko dla posiadaczy PS5 obok Demon Souls, Destruction AllStars, Spider-Man: Miles Morales czy Ratchet and Clank: Rift Apart. U miłośników strzelanek gra na pewno powinna znaleźć się na samym szczycie listy życzeń!


Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47! Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy warto było czekać na najnowszą odsłonę serii.

Więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia? Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.

Więcej

Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole! Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Sprawdź, którą konsolę kupić. Specyfikacja, możliwości, lista gier na premierę.

Więcej

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku? Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!

Więcej

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.

Więcej

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy! FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać.

Więcej

Ranking słuchawek dla graczy – jaki model warto kupić w 2020 roku? Ranking słuchawek dla graczy – jaki model warto kupić w 2020 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.

Więcej

Recenzja The Last of Us Part II Recenzja The Last of Us Part II

Długo wyczekiwana premiera już jest – oficjalnie od 19 czerwca można kupić The Last of Us Part II. Recenzja odpowie na wiele pytań, jakie zadawali fani pierwszej części z 2013 roku. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat gry, bez żadnych spojlerów zdradzających fabułę.

Więcej

Recenzja Darksiders Genesis Recenzja Darksiders Genesis

Seria Darksiders powróciła na komputery i konsole w zupełnie nowej odsłonie. Czy odświeżenie wyjdzie zasłużonej serii na dobre i sprawi, że znów będzie głośno o Darksiders Genesis? Recenzja gry zdecydowanie ułatwi uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.

Więcej

PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery! PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

Co oferuje konsola PlayStation 5? Informacje tuż po oficjalnej prezentacji – sprawdź!

Więcej

powrót