Recenzja Samsung Galaxy S23 Ultra – test galaktyczny
Początek roku tradycyjnie zdominowały smartfonowe premiery Samsunga. Galaxy S23 Ultra – recenzja najmocniejszego Androida świata to przyjemny dziennikarski obowiązek! Do jego realizacji należy wyjąć piórko i wykonać pracę manualną, pisanie ręczne jak sprzed Guttenberga. Najważniejsza zmiana technologiczna jest ukryta – koreański producent zrezygnował z własnego procesora, cały glob sprawiedliwie dostał po Snaprdargonie 8 Gen 2. Oto krótki test Samsung Galaxy S23 Ultra.
Ultra, czyli scheda po serii Note
W tej dekadzie nie ma nowych Samsungów Galaxy Note, seria zakończyła (lub zawiesiła, kto wie…) żywot w 2020 r. Przed rokiem inteligentny rysik przeskoczył do modelu S22 Ultra, którego wyświetlacz stał się niemal prostokątny – czyli odziedziczył najważniejsze cechy Note’a. Tak powstała hybryda – coś się kończy, a coś… odradza, przeistacza, definiuje na nowo. Za nami najgorętsza wiosenna komórkowa premiera – Samsung Galaxy S23 Ultra. Test przeprowadzamy na najlepszym z najlepszych.
Samsung Galaxy S23 Ultra – cena
Najlepszy. Jasne, dla influenserów i innych testerów – powiedzą złośliwi. Przecież 6799 czy 7499 zł to cena samochodu, który jeszcze chwilę pojeździ. A telefon pewnie będziesz chciał wymienić za dwa, trzy lata, bo wszyscy będą mieli lepsze, szybsze, nowsze. W dodatku łatwiej go rozbić niż auto. Jest taki duży, 6,8-calowy, a co, jak wysunie się z kieszeni?
Samsung Galaxy S23 Ultra to najdroższy Android świata, zwłaszcza w wersjach z 12 GB RAM-u. Na tej półce mamy jeszcze tylko Folda 4. Z tym podejściem nie będziemy dyskutować, bo to wszystko prawda. Ale to smartfon nie auto towarzyszy ci w każdej chwili, od rana do nocy, to praca i rozrywka, sport i kultura – inwestując w telefon, inwestujesz w aparat, komputer, kieszonkowy telewizor, nawigację etc. I gdy Ultra upadnie, szybka wytrzyma – Corning Gorilla Glass Victus 2 pokrywające piękny, wielki ekran, to szkło nowej generacji. Galaxy S23 Ultra oraz S23 są pierwszymi modelami, który sprawdzą jego wytrzymałość. Producent szybki – Corning Inc. – testował upadki na asfalcie (z 2 m) i betonie (z 1 m). Takie właściwości nie są objęte gwarancją, ale pozwalają operować telefonem swobodniej. Grawitacja traci swą niszczycielską moc. A i księżyc jest jakby bliżej. Tak… stukrotnie bliżej – o czym za chwilę.
Lepsze wrogiem dobrego – co w S23 Ultra zostało bez zmian?
Nowy S23 Ultra pod względem designu niewiele różni się od poprzednika, piórko z przyciskiem wyciągasz z lewej strony dolnej krawędzi, obok są: grill głośnika (drugi oczywiście na górnej krawędzi), USB-C, mikrofon, slot SIM. Jest też dodatkowy otworek związany z mikrofonem – różnica względem S22 bardziej niż subtelna. Mocowanie, spasowanie – na sprawdzonym przed rokiem patencie, z ekran zakrąglonym na dłuższych rantach i metalową ramą. Do produkcji rysika, szkła i pokrywającego go folii użyto materiałów pochodzących z recyklingu, to się oczywiście chwali.
W Polsce do wyboru mamy cztery kolory obudowy (zmienna wielkość RAM i pamięci SSD, linkujemy do wersji 12/512 GB):
- Samsung Galaxy S23 Ultra czarny;
- Samsung Galaxy S23 Ultra zielony – dość ciemny, „raczej męski”;
- Samsung Galaxy S23 Ultra beżowy – po angielsku jest „kremowy”, to ciepły biały;
- Samsung Galaxy S23 Ultra różowy – w angielskiej wersji „lawendowy”, kolor dość neutralny, między kobiecym a „unisex”, to jego widzisz na naszych zdjęciach.
Ważna uwaga: test Samsunga Galaxy S23 Ultra przeprowadziliśmy równolegle z testem hitu półki średniej – Samsunga Galaxy A54. Modele zostały sprzęgnięte w podwójną recenzję.
- Zdjęcia S23 Ultra w tym artykule zostały zrobione za pomocą A54.
- Zdjęcia w recenzji Samsunga Galaxy A54 5G zostały zrobione za pomocą S23 Ultra.
Co jeszcze w S23 Ultra pozostało z S22 Ultra?
- Świetna 6,8-calowa matryca Dynamic AMOLED 2X o rozdzielczości 1440x3088 pikseli (QHD+), aż 500 PPI, adaptacyjna częstotliwość odświeżania do 120 Hz, jasność szczytowa 1750 nitów (1200 regularna)!
- Akumulator 5000 mAh, ładowanie 45 W – od zera do 100% w niespełna godzinę! – ładowanie
- indukcyjne 15 W (brak ładowarek w zestawie), ładowanie zwrotne 4,5 W.
- Wyspa aparatów – cztery obiektywy z tyłu plus laserowy autofocus. Bez zmian trzy aparaty, w tym 10-krotny teleobiektyw. Zmieniono aparat główny – czytaj dalej.
- Aparat selfie.
- Rysik i jego funkcjonalność – czytaj dalej.
- Wodo- i pyłoodporność zgodne z normą IP68.
Samsung Galaxy S23 Ultra vs S22 Ultra – zmiany
Na pierwszy rzut oka to bliźniaki, ale wiadomo, jak to z pozorami. Nawet etui z S22U nie do końca pasuje na S23U. Prawdziwe zmiany nie są jednak widoczne gołym okiem.
- Przede wszystkim procesor. Tym razem dla całego świata jest to Qualcomm Snapragon. A dokładnie: najnowszy i najmocniejszy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2! Poprzednie generacje flagowych telefonów Samsunga pojawiały się w dwóch wersjach – na niektórych rynkach, w tym na europejskim, instalowano autorski procesor Samsunga – Exynos.
- Nowy aparat główny z matrycą 200 Mpix, przesłoną f/1,8, optyczną stabilizacją.
- Większy obszar skanera linii papilarnych. Podczas inauguracyjnego skanowania przesuwasz kciuk po ekranie.

Rysik Samsunga Galaxy S23 Ultra
To wyjątkowy telefon i wyjątkowe akcesorium, dla wielu osób – powód zakupu. Akcje, jakie wywoływane są naciśnięciem przycisku, skierowaniem piórka czy gestem nad telefonem możesz definiować. Oto kilka przykładowych zastosowań:
- gesty powietrzne – sterowanie aplikacjami na odległość, z przyciśniętym przyciskiem;
- podgląd (air view), wskazanego elementu, np. powiększenie obrazka z galerii;
- odręczne pisanie z natychmiastowym przełożeniem na tekst elektroniczny;
- automatyczne tłumaczenie zaznaczonego fragmentu tekstu;
- przycisk rysika jako wyzwalacz aparatu.
Samsunga Galaxy S23 Ultra – zdjęcia kosmiczne
Na koniec najciekawsza część recenzji każdego flagowca. Wiadomo, że takim zespołem aparatów ciężko zepsuć zdjęcie. Dzięki matrycom, optyce i zaawansowanym algorytmom przetwarzania praktycznie każde foto będzie udane. Do dyspozycji są optycznie stabilizowane:
- aparat główny 200 Mpix, f/1.7;
- aparat ultraszeroki 12 Mpix, f/2.2;
- teleobiektyw 10 Mpix z optycznym zoomem x3, f/2.4;
- teleobiektyw 10 Mpix z optycznym zoomem x10, f/4.9.
Domyślnie zdjęcia aparatem głównym robione są w znacznie mniejszej rozdzielczości 12,5 Mpix, za to cyfrowo powiększona zostaje wielkość każdego piksela, przez łączenie ich w bloki 4x4, by z 0,6 mikrona stworzyć piksel 2,6-mikronowy.


Poza zoomem optycznym (oryginał, x3 i x10 – patrz powyżej) ciekawe zastosowania ma stukrotny zoom cyfrowy. Internetowym hitem są zdjęcia księżyca wykonane na takim kosmicznym przybliżeniu. Niestety, podczas naszych testów był nów… Warto skorzystać ze statywu lub przynajmniej oprzeć łokcie, bardzo ciężko utrzymać stabilność przy takim zbliżeniu. Masz jednak cyfrowego pomocnika!
- Podczas dużego zbliżenia cyfrowego pojawia się okienko poglądu – celownik. Kiedy trafisz, ramka podświetla się na żółto – teraz rób zdjęcie!
- Sztuczna inteligencja poprawia efekt końcowy – aktywuj tryb optymalizacji. Oprogramowanie łączy 10 lub więcej zdjęć, redukuje szumy, przyciemnia tło, podbija jasność obiektu, a nawet dosztukowuje brakujące elementy, jeśli dobrze rozpozna scenografię. To perfekcyjnie sprawdza się do zdjęć księżyca. Do tego stopnia, że Samsung wydał osobną notkę na blogu, aby wyjaśnić, jak działa system.
Astrofotografia w trybie Expert RAW
Na koniec ciekawostka. W menu aparatu jest tryb nocny, jest tryb Pro… I jest też ikonka Expert RAW. Tryb nie jest zainstalowany, należy go pobrać. Po co? Poza licznymi pro funkcjami – jak np. wielokrotnej ekspozycji – jest też astrografia. Ustaw urządzenie stabilnie, to już konieczne, bo naświetlanie trwa minimum 4 minuty. I czekaj na efekt. Jeśli nie wiesz, co fotografujesz, włącz mapę nieba. To miniaplikacja rozszerzonej rzeczywistości, która nakłada na ekran rozkład gwiazdozbiorów. Tak wygląda spojrzenie na południe Warszawy. Życzymy kosmicznej zabawy z najciekawszym, największym i największym Galaxy, czyli Galaxy S23 Ultra.

Czytaj więcej

Co na Dzień Dziecka? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, myśląc o prezencie, który najbardziej ucieszy syna albo córkę. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z różnych technologicznych gadżetów. Dlatego warto szukać pomysłów na upominki w sklepach z elektroniką. Jaki prezent na Dzień Dziecka się sprawdzi? Sprawdź listę pomysłów i inspiracji!

Blokowanie numeru to funkcja, która pozwoli szybko rozprawić się z wszelkimi niechcianymi telefonami. Korzystając z niej, nie tylko zablokujesz możliwość dodzwonienia się uporczywym telemarketerom, lecz także całkowicie odizolujesz się od osób, z którymi chcesz zerwać kontakt. Zatem, jak zablokować numer w telefonie? Czy da się sprawdzić, kiedy zablokowany numer dzwonił? Podpowiadamy!

Czasami wystarczy tylko parę nieumyślnych stuknięć w ekran smartfona, by przez przypadek usunąć z jego pamięci bezcenne pamiątki. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, jak odzyskać zdjęcia z telefonu. Zazwyczaj, by przywrócić utracone pliki, wystarczy kilka kliknięć. Czasami może to jednak oznaczać konieczność wykonania nieco bardziej skomplikowanej operacji.

Za nami premiera Huawei Watch Ultimate. To nie jest zwykły smartwatch – to elegancki zegarek, z którym możesz nurkować na głębokość… 100 m! Wykonany z metalu wytrzymalszego i lżejszego od tytanu, Huawei Watch Ultimate sprzedawany jest w wersji premium w kolorze srebrnym z tytanową bransoletą oraz czarnej, bardziej sportowo-casualowej. Zapoznaj się z najpiękniejszym i najwytrzymalszym zegarkiem tej wiosny!

Początek roku tradycyjnie zdominowały smartfonowe premiery Samsunga. Galaxy S23 Ultra – recenzja najmocniejszego Androida świata to przyjemny dziennikarski obowiązek! Do jego realizacji należy wyjąć piórko i wykonać pracę manualną, pisanie ręczne jak sprzed Guttenberga. Najważniejsza zmiana technologiczna jest ukryta – koreański producent zrezygnował z własnego procesora, cały glob sprawiedliwie dostał po Snaprdargonie 8 Gen 2. Oto krótki test Samsung Galaxy S23 Ultra.

Pamięć cache to jeden z terminów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy internauta. Z artykułu dowiesz się nie tylko, co to są pliki cache, ale także, w jaki sposób je wyczyścić i kiedy warto to zrobić. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak krok po krok wygląda czyszczenie cache w różnych przeglądarkach internetowych – na laptopach i urządzeniach mobilnych.

Flagowce tego producenta z wielkiej smartfonowej trójki już nie są zapowiedziami zaskakująco niskiej ceny, tylko gwarancją wysokiej jakości. Za nami premiera Xiaomi 13 – startujemy z poziomu 4799 zł. „Trzynastka” całą sobą pokazuje, że to model premium, który dołącza do elitarnego klubu urządzeń z procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Oto nasza recenzja Xiaomi 13 po kilku dniach użytkowania.

Telefon się nagrzewa podczas ładowania lub intensywnej pracy – to całkowicie normalne zjawisko. Problemem jest jednak sytuacja, w której smartfon osiąga na tyle wysoką temperaturę, że trudno jest go utrzymać w dłoni. O czym może świadczyć nadmierne nagrzewanie się i jak mu zapobiec? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

Zastanawiasz się, jaki kabel do ładowania telefonu sprawi, że uzupełnisz energię najszybciej? Zanim kupisz jeden z wielu przewodów dostępnych w sklepie internetowym, warto przeczytać, czym kierować się przy zakupie. Szybkie ładowanie smartfona zależy bowiem od wielu kwestii. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać szczegóły!

Schowek w telefonie przydaje się, gdy chcesz wysłać adres strony internetowej w SMS-ie, obrazek w konwersacji na Messengerze czy treść e–maila na WhatsAppie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz go w Twoim telefonie, a także jak go bez problemu otworzyć. Podpowiadamy, jak znaleźć schowek we własnym urządzeniu i w jaki sposób go wyczyścić.