Recenzja serwera NAS QNAP TS-231P

Dostałam do przetestowania serwer QNAP TS-231P, który jest reklamowany jako narzędzie do domu i niedużych biur. Do urządzenia podeszłam z dużą rezerwą, ponieważ nie jestem osobą śledzącą nowinki techniczne  z zapartym tchem i uwielbiającą sprzęt komputerowy. W tej recenzji nie będę rozwodziła się nad specyfikacją. Opiszę swoje spostrzeżenia i funkcjonalność urządzenia.

Czym jest serwer NAS?


Omawianie tego tematu należy zacząć od wyjaśnienia czym jest NAS i do czego służy. NAS to urządzenie do przechowywania wszelkich danych, inaczej mówiąc jest to sieciowa pamięć masowa. Na takim serwerze można bezpiecznie trzymać wszelkiego rodzaju dane, które są gromadzone codziennie przez każdego z nas oraz praktycznie wszystkie firmy na świecie. Do takich danych można zaliczyć zdjęcia, multimedia, muzykę, dokumenty, itd. Używając tego sprzętu masz pewność, że już nigdy nie stracisz żadnego z tych plików. Poza tym firma QNAP zapewnia, że wszystkie dane są strzeżone i szyfrowane, dzięki temu nie mogą one być wykorzystane przez osoby niepowołane, czego nie można powiedzieć o ogólnodostępnych chmurach. Już nie raz hakerzy udowodnili, że są w stanie wykraść z nich np. osobiste zdjęcia celebrytów. Serwery NAS można obsługiwać na komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania oraz na urządzeniach mobilnych. Wystarczy ściągnąć kilka aplikacji, by korzystać z zasobów serwera w dowolnym miejscu na świecie.

Do czego służy serwer NAS?

Instalacja i konfiguracja – nic trudnego


Wszelkie informacje dotyczące instalacji są zawarte w instrukcji, która niestety jest dość mało czytelna ze względu na miniaturowe litery (ale to chyba przypadłość wszelkich instrukcji). Plus z kolei za dobre schematy graficzne. Instalację należy zacząć od włożenia dysków do środka urządzenia, a następnie podłączenia NAS do prądu i routera. Następnie trzeba włączyć urządzenie i połączyć się z nim na komputerze. Można to zrobić na trzy sposoby: zeskanować kod QR, przejść do witryny myQNAPcloud i ręcznie skonfigurować lub zainstalować narzędzie Qfinder Pro. Ja wybrałam trzecią opcję. Gdy wyskoczy okienko do zalogowania wpisujemy login admin i hasło domyślne admin, które w późniejszym etapie trzeba zmienić. W tym momencie rozpoczyna się konfiguracja urządzeni. Mnie zajęła około 45 minut. Jeżeli ktoś nie jest pewny, co kliknąć i gdzie to polecam poszukać instrukcji na YouTube. Po ukończeniu procesu instalacji i konfiguracji pokazuje się taki oto ekran:Uważam, że firma QNAP naprawdę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i w jasny, przejrzysty sposób stara się krok po kroku przybliżyć funkcjonalności swojego urządzenia. Każda ikona jest krótko opisana. Cały interfejs jest przejrzysty i łatwo się po nim poruszać.


Funkcje serwera NAS TS-231P – do czego może się przydać?


  • tworzenie kopii zapasowych, by mieć pewność, że żaden z plików nie zostanie usunięty wskutek nieuwagi lub awarii. Dwa dyski, które są wkładane na początku instalacji są swoją wzajemną kopią. W razie popsucia się jednego  z nich wszystkie dane nadal będą zachowane na drugim dysku. Po wymianie uszkodzonego dysku dane samoistnie skopiują się na nowy dysk i ponownie będziemy mieć lustrzane odbicie wszystkich plików na dwóch dyskach. Jeszcze innym zabezpieczeniem, które daje klientom QNAP są migawki. Brzmi intrygująco, prawda? Funkcja migawki to możliwość odzyskania skasowanych danych z konkretnego momentu. Wyobraź sobie, że pracujesz nad dokumentem przez tydzień i niechcący kasuje Ci się jego zawartość w czwartek rano. Jeżeli zrobiłeś kopię tego dokumentu w środę wieczorem to odzyskasz jego stan ze środy.
  • porządkowanie muzyki – możesz zgrać wszystkie swoje ulubione utwory, płyty i uporządkować je w dowolne foldery. Możesz przechowywać, udostępniać innym użytkownikom i odtwarzać, gdziekolwiek jesteś na innych urządzeniach bez zapisywania ich w pamięci smartfona lub notebooka;
  • udostępnianie plików na inne urządzenia bez użycia pamięci zewnętrznej i kabli. Ta opcja może zainteresować głównie małe firmy, gdzie członkowie zespołu pracują nad tym samym projektem. Zaktualizowany folder będzie dostępny od razu dla wszystkich pracowników;
  • miejsce dla zdjęć – w dobie smartfonów robienie zdjęć jest tak powszechne, że już po kilku miesiącach zaczyna nam brakować miejsca w pamięci wewnętrznej telefonu. Serwer NAS to idealne miejsce do zgrania wszystkich swoich fotografii i uporządkowania ich w foldery. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest ustawienie sobie automatycznego zgrywania zdjęć. Jeżeli serwer i smartfon będą podłączone do tej samej sieci wówczas o ustalonej godzinie serwer automatycznie sam ściągnie wszystkie wykonane tego dnia zdjęcia i zapisze je w swojej pamięci.
  • przechowywanie filmów – można również przechowywać filmy w bardzo dobrej jakości.
  • monitoring domu – można podłączyć kamerę IP pod serwer i w ten sposób mieć monitoring na własny użytek.


Z jakich aplikacji można korzystać?


Prawdopodobnie początkujący użytkownik serwera NAS nawet nie zdaje sobie sprawy z możliwości tego urządzenia i przygotowanych do niego aplikacji. Do modelu TS-231P dostosowanych jest aż 79 apek. Sprawdzenie i przetestowanie wszystkich zajęłoby pewnie kilka – kilkanaście tygodni. Wszystkie kompatybilne aplikacje do danego NAS można znaleźć na stronie producenta, podając tylko nazwę swojego modelu. Listę dostępnych aplikacji można przefiltrować według kategorii ich przeznaczenia.

Ściągnęłam kilka z nich i jestem zaskoczona przede wszystkim instrukcją i samouczkiem. Wszystko jest wyjaśnione prostym, zwięzłym językiem, a przy okazji całość jest estetyczna.

Połączenie aplikacji z serwerem jest proste, ponieważ smartfon sam wykrywa NAS. Jeżeli jest to w jakiś sposób niemożliwe, wtedy można go dodać ręcznie poprzez LAN IP lub WAN IP.

Aplikacje, które zapewne przydadzą się każdemu posiadaczowi serwera QNAP to:

  • Photo Station – aplikacja jak sama nazwa wskazuje dedykowana jest zdjęciom. Dzięki niej można utworzyć różnego rodzaju foldery, posegregować zdjęcia, przypisać im nazwy, tagi, geolokalizację. Można ułożyć je również  według osi czasu. W ten sposób łatwo jest odszukać fotografię z danego roku lub konkretnego wyjazdu. Najciekawszą funkcją moim zdaniem jest tworzenie folderów, które mogą przeglądać inne osoby nieposiadające dostępu do serwera. Wystarczy wysłać im link, by zyskały możliwość przeglądania fotografii w przeglądarce. Może być to przydatne np. podczas wakacji. Jedziemy na urlop i zamiast przesyłać zdjęcia rodzicom, rodzeństwu i przyjaciołom dajemy im dostęp do galerii, a oni sami w wolnej chwili mogą do niej wejść  i zobaczyć nasze zdjęcia. Inną ułatwiającą życie opcją jest „auto upload”, czyli automatycznie wysłanie zdjęć na serwer. Nie trzeba wówczas pamiętać, żeby co jakiś czas zgrać fotografie. Same automatycznie zostaną przesłane z telefonu na NAS.
  • Music Station – aplikacja ta została stworzona dla miłośników muzyki. Podobnie jak ze zdjęciami można w niej tworzyć foldery, playlisty, sortować utwory, tworzyć ich kopie zapasowe, strumieniować muzykę do głośników, smart TV, konsol i innych urządzeń. Ogromną zaletą tej aplikacji jest możliwość odtwarzania przez każdego z członka rodzina innej playlisty w tym samym czasie. Można również przeglądać w aplikacji wiadomości na temat piosenek, zobaczyć okładkę płyty.
  • Surveillance Station – to już narzędzie, które przypadnie do gustu raczej wielbicielom techniki lub osobom ceniącym sobie prywatność i chroniącym swój dobytek. Za pomocą tej aplikacji można monitorować dom lub biuro. Obraz może być transmitowany na żywo lub zapisywany w pamięci NAS. Urządzenie może alarmować, gdy kamera wykryje ruch. Możliwy jest podgląd z jednego miejsca lub podzielenie ekranu na kilka kanałów i obserwowanie większej ilości pomieszczeń. Obraz można odtworzyć na komputerze, telewizorze i smartfonie.
  • Qsync – aplikacja przeznaczona głównie dla osób pracujących w niewielkich zespołach. Jej zadaniem jest synchronizacja plików między różnymi urządzeniami. Wszyscy użytkownicy mający dostęp do dokumentu od razu zobaczą zapisane w nim zmiany.  Szybko można zsynchronizować pliki grupowe, dzięki czemu każdy pracownik w dowolnym czasie i miejscu bez problemu otworzy plik. Dla firm ważne jest bezpieczeństwo danych, dlatego należy wspomnieć, że firma QNAP nie wykorzystuje podmiotów trzecich i wszystkie dane znajdują się na ich serwerze. Utworzone pliki można również udostępniać do wglądu osobom spoza „kręgu NAS”, np. kontrahentom, co przyczynia się do oszczędności czasu.

Według mnie serwer QNAP to „urządzenie-kombajn”, które można porównać do Excela. Nieświadomi użytkownicy będą korzystali z funkcji zgrywania zdjęć i filmów, zaś wtajemniczeni, którzy rozpracowali urządzenie odkryją jego prawdziwe możliwości. Cena mojego urządzenia do testu nie zwala z nóg, jednak bardziej zaawansowane modele potrafią kosztować nawet 4 lub 5-krotnie więcej. Jeżeli rozpoczynasz przygodę z NAS-em to w pełni mogę polecić model TS-231P. Na pewno spełni wszystkie podstawowe funkcje.


Tagi

Podstawki pod telefon Słuchawki ANC - redukcja szumów iPod Klawiatury przewodowe Podkładki pod nadgarstek do klawiatury Klawiatury niskoprofilowe Klawiatury białe Klawiatury RGB Klawiatury bezprzewodowe podświetlane Klawiatury mechaniczne RGB Klawiatury z touchpadem Klawiatury podświetlane Klawiatury membranowe Klawiatury bluetooth Klawiatury mechaniczne Laptop Pentium matepad t8 Klawiatury dla graczy Tablety 2 GB RAM Tablety 9 cali Tablety 10 cali Drukarki monochromatyczne Drukarki etykiet Asus Republic of gamers Lenovo Legion Lenovo Yoga Laptopy dla studenta Procesor Intel Core i5 Laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną Laptopy z dedykowaną kartą graficzną Procesor Intel Core i7 Laptopy z dyskiem SDD Laptopy 1 TB Białe laptopy Laptopy z dobrą baterią Laptopy z dotykowym ekranem Laptopy z podświetlaną klawiaturą Laptopy z matową matrycą Laptopy 16 i 17 cali Laptopy 15 cali Huawei Mate Monitory gamingowe do 1000 zł Monitory do 500 zł Monitory ze złączem DVI Monitory z HDMI Monitory z ekranem PLS Monitory Full HD 24 cale Monitory z ekranem IPS Monitory ultrapanoramiczne Monitory UltraWide QHD 21:9 Monitory Pivot Monitory UltraWide Full HD 21:9 Monitory dla grafików Monitory Full HD Monitory 32 i 34 calowe Monitory 27 28 i 29 cali Monitory 22 23 i 24 cale Lokalizatory Bluetooth Zewnętrzne karty dźwiękowe Etykiety samoprzylepne Monitory z zakrzywionym ekranem Kamery zewnętrzne Ładowarki do laptopów Asus Zegary elektroniczne Kierownice do Xbox Ładowarki do iPhonów

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]