Recenzja smartfona Xiaomi Mi Note 10

Flagowy smartfon Xiaomi już na etapie zapowiedzi budził duże zainteresowanie. Na pewno intrygować mogło zastosowanie w tym telefonie aż 5 aparatów, w tym jednego z matrycą aż 108 Mpix! Jak flagowiec wypada na tle konkurencji? Zobacz naszą recenzję Xiaomi Mi Note 10.


Wymiary, waga, wygląd smartfona


Nowy smartfon Xiaomi zdecydowanie należy zaliczyć do tych większych. Ekran ma przekątną aż 6,47 cala, a waga przekracza 200 gramów. Jeśli dodamy do tego ewentualną obudowę, która dodatkowo zwiększy te wartości, stanie się jasne, że to telefon, który trudno zmieścić w kieszeni albo obsługiwać wygodnie jedną ręką. Duży ekran to jednak wielka zaleta, jeśli myślimy o oglądaniu filmów albo o grach. Z wielkością wyświetlacza idzie zresztą w parze także jakość obrazu. Dostajemy tutaj ekran AMOLED o rozdzielczości 1080 x 2340. Gęstość pikseli na cal wynosi tu 398. Maksymalna jasność wynosi 600 nitów, co wystarcza do wygodnego użytkowania telefonu także gdy na zewnątrz mocno świeci słońce. Ekran wspiera Always on Display i obsługuje HDR 10.

Xiaomi wyraźnie nawiązuje do segmentu premium, wybierając obudowę złożoną z metalu i tafli szkła. W obudowie nie znajdziemy ostrych krawędzi – zaokrąglone kształty prezentują się tutaj bardzo elegancko. Na obudowie znajdziemy port USB typu C, przyciski do regulacji głośności i port podczerwieni. Czytnik linii papilarnych jest zintegrowany z ekranem. Tradycjonalistów ucieszy na pewno obecność gniazda słuchawkowego Jack. W wielu nowoczesnych smartfonach nie znalazło się dla niego miejscu, a tutaj bez trudu możemy podłączyć standardowe, przewodowe słuchawki. Z tyłu rzucają się w oczy przede wszystkim aparaty umieszczone jeden pod drugim. Zgodnie z zapowiedzią jest ich aż 5. 


Fotografowanie smartfonem Xiaomi Mi Note 10


Największe zainteresowanie budzi oczywiście aparat z matrycą 108 Mpix. Pozwala on na wykonywanie zdjęć o olbrzymiej rozdzielczości 12032 x 9024 pikseli. Z pewnością Xiaomi ma się czym pochwalić na tle konkurencji, ale czy ma to praktyczne zastosowanie i rzeczywiście stanowi wartość dodaną dla tego smartfona? Trudno powiedzieć. Zależy od tego, co będziemy fotografować i w jakim celu. Zazwyczaj uzyskanie tak szczegółowego obrazu nie będzie potrzebne. Obrazy zapisane w takiej rozdzielczości to ciężkie pliki, a ich przetwarzanie zajmuje dużo czasu. Producent miał zresztą taką świadomość, dlatego aparat w smartfonie Xiaomi Mi Note 10 domyślnie wykonuje zdjęcia korzystając z matrycy 27 Mpix. Fotografowanie z użyciem większej matrycy można włączyć jako alternatywną opcję, czyli tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba. Co jeszcze warto napisać o robieniu zdjęć tym telefonem? Znajdziemy tutaj wszystko, czego można było się spodziewać po flagowcu. Jest obiektyw do zdjęć portretowych, ultra szerokokątny obiektyw 20 Mpix, a także obiektyw do zdjęć makro. Przedni aparat do selfie ma 32 Mpix. Robiąc zdjęcia, skorzystamy z doświetlenia LED, podwójnego zoomu optycznego, a także możliwości wykonywania zdjęć seryjnych. Filmy nagramy w jakości 4K z bardzo dobrą stabilizacją obrazu. 


Bateria i ładowanie


Pojemność baterii w smartfonie Xiomi Mi Note 10 to kolejna liczba, oprócz matrycy w aparacie, która potrafi działać na wyobraźnię. Akumulator 5260 mAh naprawdę robi wrażenie i sprawia, że tego telefonu nie trzeba ładować codziennie, nawet wtedy gdy bardzo intensywnie korzystamy z aplikacji muzycznych, mediów społecznościowych i funkcji lokalizacji. Sam proces uzupełniania energii przebiega szybko, bo załączona w zestawie ładowarka pracuje z mocą 30W (w Xiaomi Mi 9 było to 27W). Jedyne, co może być delikatnym zawodem, to brak ładowania indukcyjnego.Specyfikacja techniczna  Xiaomi Mi Note


W Polsce smartfon dostępny jest w wersji z 6 GB pamięci RAM i pamięcią wewnętrzną 128 GB, co jak na aktualne standardy jest wartością w pełni satysfakcjonującą. Za wydajną pracę smartfona ma odpowiadać 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 730. To drobne zaskoczenie, bo raczej można było się tutaj spodziewać mocniejszej wersji, takiej, jak Snapdragon 855, niemniej tempo wykonywania wszystkich procesów jest bardzo dobre, więc jeśli średni procesor to problem, to głównie na papierze. W praktyce to szybki, wydajny telefon. 

Najważniejszą informacją jest fakt, że Xiaomi Mi Note 10 ma moduł NFC, który umożliwia wykonywania płatności zbliżeniowych, co staje się ostatnio coraz popularniejsze. 


Czy warto kupić ten smartfon?


Na pewno Xiaomi wciąż pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo producentów smartfonów. W porównaniu z innymi flagowcami wciąż oferuje znacznie tańszy produkt przy porównywalnej jakości. Xiaomi Mi Note 10 wizualnie przypomina telefony z serii Samsung Galaxy, natomiast zdecydowanie dominuje nad innymi wielkością baterii oraz poziomem szczegółowości zdjęć.


Nowy smartfon Xiaomi z chęcią wybiorą przede wszystkim:


  • miłośnicy smartfonów Xiaomi – bo są już przyzwyczajeni do określonego standardu i sprawdzonych rozwiązań. Kolejny model po prostu rozwija i udoskonala wiele występujących wcześniej elementów.
  • zapaleni fotografowie – bo o ile do mediów społecznościowych nie potrzeba szalenie szczegółowych zdjęć z matrycy 108 Mpix, tak w biznesie to może mieć już zastosowanie. Artyści, którzy chcą ze zdjąć wyciągnąć maksimum, a dotąd smartfon poważnie ich ograniczał, mogą znaleźć tu duży potencjał.
  • żyjący intensywnie – jeśli nie rozstajesz się ze swoim smartfonem i cały czas jesteś online, mając Xiaomi Mi Note 10 możesz w końcu zostawić w domu swój powerbank. Akumulator w tym telefonie po prostu deklasuje konkurencję. 


A kto raczej będzie rozczarowany takim smartfonem? Na pewno nie przypadnie on do gustu tym, którzy lubią minimalizm i wspominają z łezką w oku czasy, gdy smartfony nie przekraczały wielkości 5 cali. Jeśli duże rozmiary mogą być barierą, nie warto się zmuszać.  


Podsumowując, nowy Xiaomi na pewno znajdzie swoich fanów na polskim rynku, gdzie już od kilku lat marka ma wielu zwolenników. Flagowy chiński smartfon ma wszystko, co najważniejsze, żeby zdobyć serca licznych użytkowników – świetne aparaty fotograficzne, niezwykle pojemną baterię, NFC i bardzo dobry design. Nie sposób przejść koło niego obojętnie.

powrót