Recenzja SPIKE Volleyball

Siatkówka to podobno drugi pod względem popularności sport zespołowy w Polsce. W przeciwieństwie do piłki nożnej, w tej dyscyplinie nasi rodacy mogą się pochwalić drużynowymi sukcesami, osiąganymi regularnie na przestrzeni ostatnich lat. Dotąd jednak ten fakt nie miał wpływu na pozycję siatkówki na rynku gier video. Żeby poszukać prób stworzenia siatkarskiego symulatora, trzeba cofnąć się daleko w przeszłość. W 2010 roku debiutował International Volleyball 2010, a w 2007 - gra Pro Volleyball 2. Jak widać, minęło więc wiele lat od ostatnich prób. I właśnie z tego powodu należało patrzeć z nadzieją na Spike Volelyball, które w 2019 roku ukazuje się na PC i konsole najnowszej generacji – PS4 i Xbox One. Realistyczna symulacja siatkówki wydaje się być tym, czego rynek od dawna potrzebował. Gdy z serii FIFA czy NBA mają od lat ugruntowaną pozycję i stałą rzeszę fanów, podczas gdy miłośnicy siatkówki przez długi czas musieli obejść się smakiem. Czy gra spełnia oczekiwania? Zapraszamy na kompletną recenzję.

Czas na boisko!

Gra oferuje wybór 50 reprezentacji męskich i kobiecych. Dzięki temu, mamy tutaj zarówno topowe drużyny, jak i ekipy z pogranicza poważnego grania. Sama meczowa otoczka została tutaj oddana niezwykle starannie. Będziemy mogli zobaczyć kibiców na trybunach, sędziów, trenerów i rezerwowych graczy. Są także bandy reklamowe z logotypami sponsorów.

Jeśli chodzi o mechanikę rozgrywki, na początku może ona zaskakiwać, bo ma niewiele wspólnego ze sterowaniem w innych sportach. Każdy element, jak serwis, blok, czy atak, wymagają wprawy, jednak opanowanie podstaw daje dużą satysfakcję. Dynamika meczu utrzymywana jest na odpowiednim poziomie, a wachlarz zagrań jest na tyle szeroki, że trudno tu mówić o powtarzalności. Akcje przebiegają różnie, więc nie ma sposobu na łatwe zwycięstwo po opanowaniu ledwie kilku powtarzalnych zagrywek. Czasem w grze pojawiają się błędy i nienaturalne zachowania graczy, nie wykracza to jednak ponad akceptowalny poziom. W końcu bugi występują także w serii FIFA mimo, że ta jest dopracowywana przez sztab specjalistów już od bardzo dawna.

Silnik Unreal Engine 4 dobrze sobie radzi i chociaż nie ma tu fajerwerków, grafika jest płynna i przystająca do możliwości sprzętowych, jakie oferują obecnie platformy gamingowe.

Najważniejsze tryby gry w SPIKE Volleyball

Gra umożliwia rozgrywanie zawodów i meczy towarzyskich, a także rywalizację z drugim graczem, także w trybie sieciowym.

Jest tutaj także tryb kariery, który jednak może odbiegać od wyobrażeń, jakie mamy z innych gier. Chociaż oczekiwalibyśmy kariery własnego zawodnika, zamiast tego - dostajemy tak naprawdę karierę trenera. Tworzymy zespół, projektujemy logo i stroje, a następnie próbujemy rekrutować najlepszych graczy, którzy mogą wygrywać z nami turnieje.

W Spike Volleyball nie istnieje także tryb treningu, rozumiany jako szkolenie pojedynczego gracza i podnoszenie jego statystyk. Sposób, w jaki zdobywa się lepszych graczy, sprowadza się do ściągania utalentowanych juniorów z turniejów młodzieżowych na całym świecie, za pośrednictwem swoich agentów.

Jak widać, najnowszy siatkarski symulator pod kilkoma względami różni się od tego, co znaliśmy z konsolowych adaptacji innych sportów. Nie jest to gra kompletna, a raczej bardzo ciekawy i dobrze rokujący produkt, który mógłby się ciekawie rozwinąć, jeśli regularnie będą pojawiać się następne edycje. Dla miłośników siatkówki to będzie doskonały prezent, bo na ten moment nie znajdą na rynku lepszej gry tego typu!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel