Recenzja ultrabooka HUAWEI MateBook D

Premiera ultrabooka Huawei to ciekawe wydarzenie na rynku komputerów osobistych. Różnice w cenach i możliwościach laptopów coraz bardziej się pogłębiają. Z jednej strony, mamy coraz więcej kompaktowych notebooków różnych firm w cenie około tysiąca złotych, a na drugim biegunie - komputery do zastosowań biznesowych, których wartość osiąga już kwoty pięciocyfrowe. Huawei także szuka dla siebie miejsca wśród najbardziej zaawansowanych modeli dla profesjonalistów. Takim modelem jest laptop HUAWEI MateBook X Pro. Niemniej na znacznie ciekawszą premierę wygląda zdecydowanie tańszy ultrabook HUAWEI MateBook D. To sprzęt, który ma jednak pewne cechy zdecydowanie wykraczające poza większość propozycji ze średniej półki. Solidny i bardzo funkcjonalny uniwersalny laptop to nie flagowy produkt, ale bardzo konkretna propozycja dla wielu użytkowników, szukających dobrego sprzętu, sprawdzającego się w różnych zadaniach. Jak nowy Huawei radzi sobie w praktyce? Zobacz recenzję.

Podstawowa specyfikacja Huawei MateBook D

Recenzowany ultrabook ma wyświetlacz o standardowym wymiarze 15,6 cala. Trzeba jednak brać pod uwagę, że w zestawieniu z modelami sprzed 2-3 lat, jest fizycznie jest mniejszy, ponieważ w laptopie, podobnie jak w nowoczesnych smartfonach, zdecydowano się na odchudzenie bocznych ramek. Uwagę zwraca dobrej jakości metalowa obudowa, co w tym przedziale cenowym raczej należy do rzadkości. Ekran zapewni rozdzielczość Full HD i - co ważne - jest matowy, przez co nie męczy oczu tak bardzo, jak błyszczące powierzchnie, które dodatkowo częściej się brudzą. Warto także wspomnieć, że tryb ochrony oczu filtruje szkodliwe dla wzroku niebieskie światło, a także dostosowuje jasność ekranu do warunków otoczenia. Dzięki zastosowaniu dysku SSD, komputer bardzo szybko się uruchamia, a wydajną pracę zapewnia procesor Intel Core ósmej generacji i 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Waga nie przekracza 2 kilogramów, dzięki czemu model ma zastosowanie zarówno w domu lub biurze, jak i w terenie.

Zdecydowanym plusem jest bardzo dobra jakość wykonania oraz nowoczesna, minimalistyczna stylistyka. Matowe aluminium wygląda tu bardzo elegancko. Można także zaufać bardzo dobrze wykonanym zawiasom. Na wyspowej klawiaturze pisze się bardzo wygodnie, nawet tworząc dłuższe teksty, co czyni Huawei MateBook D bardzo dobrym narzędziem do pracy. Odpowiednią czułością cechuje się także gładzik, więc raczej nie pojawi się tu pokusa korzystania dodatkowo z myszy. W ramach oprogramowania, oprócz Windows 10, dostajemy także PC Manager, który pozwala sprawdzać na bieżąco stan komputera, szybko łączyć się z telefonem (o ile to też model Huawei) czy uzyskać łatwo  pomoc techniczną. Do tego mamy jeszcze Display Manager, pozwalający włączyć filtr światła niebieskiego i delikatnie zmienić paletę wyświetlanych barw. Plusem jest także dość solidna bateria.

Flagowiec w cenie średniaka?

Bardzo dobry wygląd i możliwości przy niskiej cenie to w tym modelu efekt kilku kompromisów. W porównaniu z wyższym modelem, Mate Book X Pro, można zauważyć tu słabszą jakość głośników, zwłaszcza w przypadku przestrzennego brzmienia, a także brak podświetlenia klawiatury. Także karta graficzna nie jest na tyle mocna, żeby móc grać w najnowsze gry na średnich ustawieniach. Warto jednak podkreślić, że sprzęt ten bardzo dobrze wypada na tle konkurencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości zaistniał w świadomości odbiorców laptopów równie silnie, jak obecnie wśród posiadaczy smartfonów. W swojej półce cenowej to jeden z najmocniejszych graczy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]