Recenzja World War Z

Liczba gier, w których walczymy w postapokaliptycznym świecie pełnym zombie, robi się coraz dłuższa. Tym razem ukazuje się nowy tytuł inspirowany filmem z 2013 roku, w którym główną rolę grał Brad Pitt, oraz książką wydaną w 2006. Mimo nawiązań do pierwowzoru, znajomość fabuły nie jest tu konieczna, bo to przede wszystkim gra akcji, więc kluczowa jest umiejętność strzelania w szybkim tempie i przeładowywania broni. World War Z to bardziej gra akcji, survival horror, czy może tytuł z potencjałem do zabawy online? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszej recenzji.

Zanim zaczniesz – co warto wiedzieć o świecie World War Z?

Najważniejsze informacje na temat tego, co się wydarzyło, znajdziemy w menu, w formie tekstowych opisów. Jak zwykle w podobnych historiach szybko, rozprzestrzeniający się wirus opanował cały świat, a hordy krwiożerczych i bardzo żwawych zombie poszukują kolejnych ofiar. Garstka pozostałych przy życiu ludzi robi co może, aby opanować pandemię i odbudować świat w jego pierwotnym kształcie, ale w pierwszej kolejności po prostu przeżyć i umknąć przeważającym siłom wroga.

W związku z tym, że apokalipsa ma charakter globalny, w World War Z wykonujemy misje w różnych częściach świata. Przyjdzie nam walczyć w Stanach Zjednoczonych, Jerozolimie, Rosji i Japonii. Każda lokalizacja jest trochę inna, co wymusza odmienną strategię. Misje można wykonywać w dowolnej kolejności, niekoniecznie trzymając się ścieżki fabularnej. Łącznie jest tu 11 grywalnych scenariuszy, które starczają na wiele godzin zabawy.

Nasi przeciwnicy, podobnie jak w filmie, są bardzo szybcy i wcale nie tacy bezmyślni, na jakich z pozoru wyglądają. Tłumy zombiaków, wchodząc jeden na drugiego, potrafią tworzyć piramidy, pokonywać płoty i ogrodzenia oraz okrążać nas ze wszystkich stron. Jest też kilka rodzajów specjalnych potworów o ponadstandardowych mocach. Potrafią na przykład wyjątkowo głośno krzyczeć, żeby sprowadzić jeszcze więcej pobratymców na pomoc, są bardzo wytrzymałe albo roztaczają wokół siebie chmurę trującego gazu.

Najlepszy sposób na zombie? Kooperacja!

Kooperacja to model rozgrywki, który odgrywa kluczową rolę w World War Z. Sprawdza się tu patent zastosowany chociażby w Warhammer: Vermintide, czyli albo gramy z prawdziwymi graczami, albo walczymy solo, a rolę towarzyszy pełnią postacie sterowane przez SI. To dobra opcja na najniższych poziomach trudności, jednak wraz ze wzrostem skali wyzwania, potrzebna jest już naprawdę zgrana prawdziwa drużyna! Postacie mają zróżnicowane cechy i umiejętności. Każda z nich doczekała się opisu oraz krótkiej animacji, którą można zobaczyć po ukończeniu jednej misji daną postacią. Po wykonanych zadaniach, zbieramy punkty, które pozwalają rozwijać bohatera, aby był jeszcze skuteczniejszy w walce z zombiakami - poprzez nabycie nowych umiejętności lub nowego sprzętu.

Razem z towarzyszami przemierzamy lokacje, wykonując konkretne zadania. Ich charakter przypomina to, co możemy robić chociażby w Star Wars Battlefront. Mamy znaleźć określone przedmioty, użyć przełącznika lub eskortować pojazd. Najciekawiej wypadają jednak te misje, w których drużyna musi utrzymać konkretny punkt. Po tym, jak rozstawimy umocnienia i stanowiska ogniowe, zaczyna się walka o przetrwanie.

Gdy znudzi nam się rozgrywanie tych samych misji na różnych poziomach trudności i z różnymi towarzyszami, pozostaje jeszcze tryb PvP. Walki z innymi graczami, gdzie hordy zombie są tylko tłem, to wciągające urozmaicenie, ale nie na tyle, żeby skupić naszą uwagę na tak długo, jak Battlefield.

Największe zalety World War Z?

  • Gra drużynowa – na rynku naprawdę nie ma wielu takich tytułów. Najlepsze gry o zombie, jak Dying Light czy Resident Evil, to jednak solowa rozgrywka.
  • Grafika – bardzo dobrze odwzorowane modele postaci i ciekawe lokacje robią pozytywne wrażenie już na pierwszy rzut oka. Cieszy też płynność animacji, zwłaszcza, gdy na ekranie znajdują się jednocześnie setki wrogów. Na World War Z przyjemnie się patrzy, oczywiście, o ile można użyć takiego sformułowania, gdy mowa o oglądaniu żywych trupów.
  • Atrakcyjna cena – kwota, jaką trzeba zapłacić za World War Z w dniu premiery, jest zdecydowanie mniejsza od ceny topowych tytułów, a to przecież pełnowartościowa gra z wieloma etapami, trybami online i kilkoma poziomami trudności, na których można próbować swoich sił.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]