Pomoc Infolinia 799 35 35 35

RNG – co to znaczy w słowniku graczy?

RNG – co to za określenie? Słownictwo, którym posługują się gracze jest bardzo bogate i w większości zaczerpnięte z języka angielskiego. Loot, NPC, exp czy frag to terminy, które zna każdy szanujący się gracz. Do tej grupy wyrazów należy także RNG. Z artykułu dowiesz się, jak rozwinąć ten skrót. Zrozumiesz też, dlaczego RNG jest nieodłącznym elementem wielu gier.


RNG - co to znaczy?


RNG – co to znaczy? Poznaj pojęcie znane w świecie gier


Zastanawiasz się, co to znaczy RNG? RNG to skrót angielskiego wyrażenia Random Number Generator, czyli w wolnym tłumaczeniu generator liczb losowych. Mechanizm ten stosowany jest najczęściej w grach komputerowych.

● Wpływa on na podniesienie poziomu przypadkowości rozgrywki.
● Gracz nie wie, jak cenny przedmiot dostanie po wykonaniu zadania, np. zabiciu bossa.
● RNG determinuje też jak dużo obrażeń uda się zadać oponentowi albo czy w ogóle gracze w niego trafi.
● Dobrym przykładem działania algorytmu RNG są również rzuty wirtualnymi kośćmi – nigdy nie wiadomo, czy pojawi się szóstka, czy tylko czwórka.
● RNG decyduje także, jak mocna karta wypadnie z talii.

RNG pojawia się w grach PC, MMORPG, akcji oraz karcianych. Można śmiało określić go jako generator szczęścia gracza. Na drugim biegunie znajdują się liniowe gry przygodowe, w których przypadkowość jest ograniczona do minimum.


Zalety i wady RNG, czyli blaski i cienie losowości


Wiedza o tym, co znaczy RNG, to jedno. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Niewątpliwym atutem RNG jest nieprzewidywalność rozgrywki. Większość gier kończyłaby się po kilku godzinach, gdyby gracz wiedział, jak szybko zdobyć maksymalną liczbę punktów lub jak błyskawicznie pokonać najpotężniejszego potwora.

● Dzięki RNG gry dostarczają niezbędnej adrenaliny i wprowadzają element ryzyka do postępowania gracza.
● Budzą też ciekawość, ponieważ niespodzianki i wyzwania to coś, co wielu graczy lubi najbardziej.
Random Number Generator wpływa również na losowe kreowanie map, np. w pierwszoosobowej grze survivalowej „Rust” jej wygląd (lokacje, zasoby itp.) generowane są dopiero w momencie tworzenia serwera.
● Podobnie jest w „This War of Mine”, czyli survivalowej grze wideo, w której przeciwności (atak bandytów, choroby czy nagłe pojawienie się mrozu) są dobierane losowo.

Sporo fanów komputerowych i konsolowych rozgrywek uznaje jednak RNG za element denerwujący. Przedstawiają oni argument, że zbyt duża losowość „psuje” przechodzenie gier, które powinno bazować na konkretnych umiejętnościach: sprycie, logicznym myśleniu, szybkości, celności itp. Dla przykładu: przechodząc planszę po raz pierwszy, nowicjusz może od razu zdobyć unikatowy przedmiot, a wieloletniemu pasjonatowi uda się to dopiero po kilku nieudanych próbach. O tej wadzie RNG szczególnie często wspominają osoby zaangażowane w e-sport. Mówią też o tym, że zbytnia przypadkowość promuje początkujących, a odbiera możliwość wykazania się bardziej zaawansowanym graczom.

Co to RNG?


Manipulacja RNG – czy to w ogóle możliwe?


Ustaliliśmy już, co to jest RNG. Czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy da się przechytrzyć ten mechanizm. Do powstania algorytmów konieczne są zmienne. Skąd komputer może je zaczerpnąć? Możliwości jest wiele – zdecydować mogą:

● kolejność naciskanych klawiszy;
● zegar umieszczony wewnątrz konsoli;
● liczba przedmiotów, które znajdują się na ekranie (na konkretnej mapie).

Okazuje się, że nieprzewidywalność wygenerowana przez RNG nie jest stuprocentowa. Zamiast prawdziwej losowości mamy bowiem do czynienia z pseudolosowością. Osoby, które umieją zaobserwować prawidłowości rządzące wypadaniem przedmiotów czy celnością strzałów, mogą zdobyć przewagę nad konkurentami. Współczesne gry coraz lepiej radzą sobie z tworzeniem algorytmów, które trudno przechytrzyć, ale jest to nadal w ograniczonym stopniu możliwe.


RNG – co to za termin? Jak należy go rozumieć?


Po odpowiedzi na pytanie, co to RNG, oraz ustaleniu, co oznacza RNG, istnienie algorytmu wydaje się w pełni uzasadnione. Po jednej stronie mamy grupę graczy, którym generator liczb losowych psuje zabawę. Po drugiej jednak – i jest to zdecydowana większość – znajdują się zwolennicy RNG. Czerpią oni radość z nieprzewidywalności tego, co dzieje się na ekranie komputera lub konsoli. RNG pozwala cieszyć się z przechodzenia ulubionego tytułu przez wiele godzin, a jest to przecież kwintesencja tego rodzaju rozrywki.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić?

2. Pagefile.sys – co to jest? Jak go zmniejszyć i czy można usunąć?

3. Jak otworzyć plik HEIC w Windows 10?

Czytaj więcej

RNG – co to znaczy w słowniku graczy? RNG – co to znaczy w słowniku graczy?

RNG – co to za określenie? Słownictwo, którymi posługują się gracze jest bardzo bogate i w większości zaczerpnięte z języka angielskiego. Loot, NPC, exp czy frag to terminy, które zna każdy szanujący się gracz. Do tej grupy wyrazów należy także RNG. Z artykułu dowiesz się, jak rozwinąć ten skrót. Zrozumiesz też, dlaczego RNG jest nieodłącznym elementem wielu gier.

Więcej

Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić? Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić?

Pamięć cache to jeden z terminów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy internauta. Z artykułu dowiesz się nie tylko, co to są pliki cache, ale także, w jaki sposób je wyczyścić i kiedy warto to zrobić. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak krok po krok wygląda czyszczenie cache w różnych przeglądarkach internetowych – na laptopach i urządzeniach mobilnych.

Więcej

Pagefile.sys – co to jest? Jak go zmniejszyć i czy można usunąć? Pagefile.sys – co to jest? Jak go zmniejszyć i czy można usunąć?

Pagefile.sys jest nieodłącznie związany z pamięcią RAM. Kiedy zabraknie w nim miejsca, system Windows przenosi na dysk systemowy najważniejsze dane. Dowiedz się, jak zmniejszyć plik pagefile.sys i czy można go bezproblemowo usunąć. Wskażemy też konkretne sytuacje, w których ta czynność przyniesie negatywne skutki.

Więcej

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej? Instrukcja krok po kroku Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej? Instrukcja krok po kroku

Aktualizowanie sterowników karty graficznej to niezwykle łatwa procedura. Decydując się na jej przeprowadzenie, zagwarantujesz sobie optymalną pracę Twojego komputera, a w niektórych przypadkach także zwiększysz jego wydajność. Aby uaktualnić oprogramowanie sterujące grafiką, będziesz potrzebować dostępu do internetu oraz kilku minut. Zatem, jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?

Więcej

Jak otworzyć plik HEIC w Windows 10? Jak otworzyć plik HEIC w Windows 10?

Masz komputer z systemem Windows 10 i zastanawiasz się, jak otworzyć plik HEIC? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku, skupiając się na bezpłatnych opcjach. Dowiesz się też, jak edytować plik HEIC, nawet jeśli na Twoim biurku nie leży najnowszy iPad lub nie jesteś posiadaczem Iphone’a. Poznasz też najważniejsze różnice pomiędzy formatami obrazów firmy Apple i Windows.

Więcej

DHCP – co to jest? Na czym polega jego konfiguracja? DHCP – co to jest? Na czym polega jego konfiguracja?

DHCP – co to za termin? Nie wiesz, co to jest DHCP? Ręczne przydzielanie adresów IP to żmudne i czasochłonne zajęcie. W ogromnych sieciach, liczących kilkaset urządzeń, jest to nawet niemożliwe. Na szczęście istnieje serwer DHCP, który przydziela je automatycznie, bez ingerencji człowieka (administratora sieci). Po lekturze artykułu będziesz też wiedzieć, jak skonfigurować serwer DHCP samodzielnie.

Więcej

Jak sprawdzić, ile cali ma laptop? Jak przeliczyć te rozmiary na cm? Jak sprawdzić, ile cali ma laptop? Jak przeliczyć te rozmiary na cm?

Ekrany przenośnych komputerów różnią się długością przekątnej – jest kilka standardowych wariantów. Aby poznać wymiary laptopów w cm, należy pomnożyć wartość podawaną przez producenta w calach. Jak to obliczyć i właściwie dobrać wielkość komputera do swoich potrzeb? Zobacz praktyczny poradnik, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości!

Więcej

Jak zaktualizować sterowniki w Windows 10? Jak zaktualizować sterowniki w Windows 10?

Sterowniki to niezwykle ważne oprogramowanie, które w dużej mierze odpowiada za prawidłowe działanie każdego komputera. Jednak aby sterowniki mogły pełnić swoją funkcję, niezbędne jest ich regularne uaktualnianie. W systemie Windows 10 proces ten odbywa się automatycznie, ale czasami funkcjonalność ta potrafi zawieść. Zatem jak zaktualizować sterowniki samodzielnie?

Więcej

Jak zmienić jasność ekranu na Windows 10? Jak ją zmniejszyć, a jak zwiększyć? Jak zmienić jasność ekranu na Windows 10? Jak ją zmniejszyć, a jak zwiększyć?

Prawidłowo dobrana jasność ekranu ułatwia korzystanie z komputera, znacząco minimalizuje zmęczenie oczu, a także pomaga szybciej dostrzec przeciwników w grach multiplayer. Warto więc poświęcić chwilę na dostosowanie tego parametru do swoich preferencji. Dowiedz się, jak w prosty sposób zmienić jasność ekranu w systemie operacyjnym Windows 10.

Więcej

Jak cofnąć Windows 11 do 10? Jak powrócić do poprzedniej wersji systemu? Jak cofnąć Windows 11 do 10? Jak powrócić do poprzedniej wersji systemu?

Pomimo kilku ciekawych funkcji nie każdemu użytkownikowi przypadł do gustu nowy system Windows 11. Powrót do „10” jest jednak możliwy, ale wymagać będzie to przeprowadzenia pewnej procedury. Na szczęście jej wykonanie nie jest szczególnie trudne i zajmie około kilkunastu minut. Zatem, jak cofnąć Windows 11 do 10 i o czym należy pamiętać przed powrotem do poprzedniej wersji systemu?

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]