Rodzaje chłodzenia procesora – jaki cooler wybrać?

Aby procesor w komputerze się nadmiernie nie nagrzewał, można postawić na różne rodzaje chłodzenia. Jeśli zamierzamy grać w nowe gry, tworzyć rozbudowane projekty graficzne 3D, montować video czy wykonywać inne skomplikowane operacje obciążające nasz komputer, to warto pomyśleć o właściwych zabezpieczeniach. Jakie chłodzenie więc wybrać? Pomagamy w wyborze.

Rodzaje chłodzenia procesora

Dlaczego chłodzenie procesora jest ważne?


Nagrzane powietrze w obudowie komputera powoduje pewien dyskomfort dla użytkownika, ale na tym nie koniec kłopotów. Przegrzany procesor zazwyczaj obniża swoją wydajność, czyli nie wykorzystuje pełnej mocy CPU. Przykrą konsekwencją może być także niestabilna praca systemu operacyjnego, niekontrolowany restart, a nawet trwałe uszkodzenie procesora i innych komponentów.


Jak tego wszystkiego uniknąć? W przypadku laptopów najczęściej niewiele można zdziałać. Zwarta konstrukcja uniemożliwia często jakiekolwiek zmiany, więc pozostaje nam użyć podstawki chłodzącej. Co innego w przypadku komputerów stacjonarnych – tutaj mamy możliwość zastosowania różnych rozwiązań. Oczywiście, procesor nie jest jedynym elementem, który się nagrzewa, jednak jego rola dla pracy komputera jest kluczowa. Jeśli chcesz wiedzieć czemu, koniecznie sprawdź, co to jest procesor i jakie są jego rodzaje.


Jakie są rodzaje chłodzenia procesora?


Metod na obniżenie temperatury procesora jest wiele. Zanim zaczniemy szukać konkretnego produktu, warto zastanowić się, jaka technologia najbardziej nam odpowiada i dlaczego. Chcąc podzielić rodzaje chłodzenia na podstawowe kategorie, należy wyróżnić:

 • chłodzenie aktywne,
 • chłodzenie pasywne,
 • chłodzenie wodne.

Aktywne chłodzenie to nic innego jak wywołanie ruchu powietrza – najlepsze do tego jest mechaniczne urządzenie w postaci wiatraka. Wentylatory chłodzące to najprostszy i najtańszy sposób na chłodzenie procesora. Nie jest jednak pozbawiony pewnych wad. Przede wszystkim komputer wyposażony w wentylator pracuje dość głośno. Poza tym jest podatny na fizyczne uszkodzenia. Ramiona wentylatora po jakimś czasie mogą się ułamać, co skutkuje koniecznością wymiany.


Innym rozwiązaniem będzie chłodzenie pasywne. Tym mianem określamy wszystkie konstrukcje pozbawione wentylatora. Takie rozwiązania cechują się bardzo cichą pracą, ale często nie są tak wydajne jak wiatraki. Chłodzenie pasywne najczęściej wykorzystuje zjawisko konwekcji. W tych systemach radiatory, dzięki licznemu ożebrowaniu, starają się uzyskać maksymalnie skuteczną powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem.


Zupełnie innym typem chłodzenia jest chłodzenie wodne, stosowane przede wszystkim w komputerach gamingowych. Standardowy system chłodzenia wodnego składa się z:

 • bloku wodnego, który przyjmuje ciepło emitowane przez procesor,
 • chłodnicy odpowiedzialnej za chłodzenie cieczy, która trafia do niej za pomocą systemu wężyków,
 • pompy,
 • zbiornika wyrównującego,
 • układu rurek łączącego te elementy.


Te skomplikowane konstrukcje są raczej kosztowne, ale cechują się bardzo dużą skutecznością. Chcesz wiedzieć, jakie chłodzenie wodne warto kupić? Przykładowe propozycje znajdziesz w dalszej części artykułu.


Na co zwrócić uwagę, wybierając chłodzenie do komputera?


Szukając sposobu na chłodzenie procesora, należy zwrócić uwagę na to, czy się u nas sprawdzi. Co będzie istotne?

 • Rozmiar – system chłodzenia musi zmieścić się w obudowie. Istotna jest także kompatybilność z pamięcią RAM. Duże dwuwieżowe systemy chłodzenia często blokują możliwość montażu w pierwszym i drugim slocie. Z tego powodu, wysokie pamięci RAM mogą nie mieścić się pod radiatorem.
 • Kompatybilność – przed zakupem warto sprawdzić, czy chłodzenie pasuje do procesora konkretnego producenta – najczęściej Intel lub AMD. Informacje o zgodności z rozstawem otworów montażowych najczęściej znajdziemy w specyfikacji technicznej.
 • Prędkość obrotowa – istotny element w przypadku wiatraków – wyższa prędkość oznacza szybszy ruch powietrza i skuteczniejsze chłodzenie, ale też większy hałas. Często prędkość związana jest także z wielkością wentylatora.
 • Regulacja prędkości – to także dotyczy chłodzenia aktywnego – szybkość obracania się wentylatora może być regulowana automatycznie lub manualnie.
 • Materiał wykonania – elementy konstrukcyjne mogą być wykonane z aluminium, z miedzi lub z połączenia obu tych metali. Ze względu na cenę, częściej wybierane są elementy aluminiowe.
 • Łatwość montażu – tu panuje prosta zasada – im prostszy system chłodzenia, tym łatwiej go zamontować. Wymiana wentylatora na bardziej wydajny to niewielkie wyzwanie. Co innego, jeśli zdecyduje się na skomplikowany montaż chłodzenia wodnego, co może wiązać się z koniecznością wyjęcia płyty głównej z obudowy.
 • Żywotność – każdy system chłodzenia ma określoną wytrzymałość. Czasami producent podaje ją w specyfikacji w postaci liczby godzin, jakie może bezawaryjnie przepracować.
Chłodzenie procesora – jakie polecamy?

Jakie chłodzenie do procesora polecamy?


Wiesz już, czy wybrać chłodzenie aktywne, czy pasywne, a może chłodzenie wodne procesora? Ranking to zestawienie konkretnych produktów, więc jeśli wciąż nie masz pewności, łatwiej będzie zastanawiać się operując konkretnymi przykładami.


Chłodzenie procesora SILENTIUMPC Spartan 4 SPC270

Proste i tanie chłodzenie do procesorów AMD. Taki wentylator kupimy za niecałe 100 zł. Sprzęt poradzi sobie z chłodzeniem 4-rdzeniowych, a nawet 6-rdzeniowych procesorów. Do produktu dołączona jest pasta termoprzewodząca Pactum PT-1, oraz zestaw montażowy dla najpopularniejszych podstawek procesorów.


Chłodzenie procesora SILENTIUMPC Navis EVO ARGB 120 SPC239

Chłodzenie wodne o żywotności 50 000 godzin. Zapewnia możliwość indywidualnego dobrania koloru pojedynczego źródła światła. Każdy z 9 LED-ów znajdujących się w pojedynczym wentylatorze może emitować inny kolor, dzięki czemu uzyskamy wiele ciekawych efektów podświetlenia. Minimalna prędkość wentylatora to 800 a maksymalna – 2300 obrotów na minutę.


Chłodzenie procesora SILENTIUMPC Navis EVO ARGB 240 SPC240

System oparty na pracy dwóch wentylatorów oraz chłodzeniu wodnym. Produkt ma 3-letnią gwarancję, a w zestawie znajduje się też pasta termoprzewodząca Pactum PT-2.


Chłodzenie wodne procesora CORSAIR Hydro Series H100x CW-9060040-WW

Uniwersalne rozwiązanie kompatybilne z wieloma procesora Intel i AMD z radiatorem wykonanym z aluminium. Dwa wentylatory w zestawie obracają się z maksymalną prędkością do 1700 obrotów. System jest stosunkowo cichy – generuje hałas do 37 dB. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

Chłodzenie wodne procesora CORSAIR Hydro Series H100x CW-9060040-WW

Zestaw wentylatorów do obudowy CORSAIR LL120 RGB 3-pack CO-9050072-WW

Komplet trzech wentylatorów do obudowy komputerowej wyposażony w podświetlenie RGB. Generuje od 600 do 1500 obrotów na minutę.


Skąd wiadomo, że chłodzenie procesora jest potrzebne?


O dobre chłodzenie dobrze jest zadbać już na etapie składania swojego zestawu komputerowego. Niemniej istotne jest zapewnienie sobie odpowiednich komponentów także na etapie rozbudowy już posiadanego sprzętu czy jego podkręcania. Tylko skąd mamy wiedzieć, że procesor jest zbyt gorący? Przykładanie ręki do obudowy nie zawsze da miarodajne wyniki. Dlatego warto także zaufać programom i aplikacjom do tego przeznaczonym. Odpowiedniego oprogramowanie do tego celu dostarczają sami producenci procesorów. Warto skorzystać zatem z programów AMD Ryzen Master lub Intel Extreme Tuning Utlitty. Jeśli szukamy szczegółowych informacji o temperaturze procesora, podczas wykonywania różnych zadań pomocne będzie także CPUID HWMonitor. A jak odczytywać wyświetlane wartości?


Najprościej jest zestawić odczytaną temperaturę z informacjami od producenta procesora. Dla prawidłowego funkcjonowania komputera należy przyjąć, że jeśli maksymalną temperaturą procesora jest 95 stopni, to warto by podczas wysokiego obciążenia nie przekraczała ona 80 stopni, a podczas codziennych, niewymagających zadań 60 stopni.


Jak widać, chłodzenie to złożony temat. Warto mieć rozeznanie w temacie, jeśli zwłaszcza jeśli zastanawiamy się jak wybrać komputer stacjonarny. Tylko z dobrym chłodzeniem możemy liczyć na właściwy komfort pracy i wykorzystanie pełni potencjału procesora.

Czytaj więcej

Rodzaje chłodzenia procesora – jaki cooler wybrać? Rodzaje chłodzenia procesora – jaki cooler wybrać?

Aby procesor w komputerze się nadmiernie nie nagrzewał, można postawić na różne rodzaje chłodzenia. Jakie chłodzenie więc wybrać? Pomagamy w wyborze.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Ranking monitorów z 2021 roku – jakie modele wybrać? Ranking monitorów z 2021 roku – jakie modele wybrać?

Jeśli planujesz zakup monitora komputerowego, czas zastanowić się nad konkretnym modelem. Pomoże w tym nasz ranking monitorów. Przygotowaliśmy uniwersalne propozycje, które uwzględniają potrzeby różnych użytkowników.

Więcej

Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego? Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego?

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.

Więcej

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021 Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.

Więcej

Ranking myszek gamingowych – 7 modeli w sam raz dla graczy Ranking myszek gamingowych – 7 modeli w sam raz dla graczy

Szukasz odpowiedniej myszki dla graczy? Ranking produktów pomoże Ci wybrać odpowiedni model. Polecamy najlepsze myszki komputerowe, idealne do zaciętych rozrywek online. Zyskaj nowe możliwości, by pokonać przeciwników, mając najlepszą myszkę!

Więcej

Jaki dysk SSD wybrać? Ranking najlepszych modeli Jaki dysk SSD wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaki dysk SSD warto kupić? To ważne pytanie, ponieważ rodzaj dysku w dużym stopniu wpływa na możliwości komputera. Jeśli szukasz konkretnego modelu, nasz poradnik powinien Ci pomóc!

Więcej

Jaki tablet graficzny do rysowania wybrać? Ranking Jaki tablet graficzny do rysowania wybrać? Ranking

Wiele osób pracujących twórczo docenia możliwości, jakie daje tablet graficzny. Jaki wybrać? Jeśli nie masz pewności, zobacz nasz ranking.

Więcej

Komputery all-in-one – ranking 2021 Komputery all-in-one – ranking 2021

Komputery osobiste to nie tylko PC i laptopy. Są jeszcze komputery all-in-one. Ranking tych produktów prezentujemy poniżej.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]