Rodzaje okapów kuchennych

Okapy wywiewowe i recyrkulacyjne przeciwko oparom kuchennym
Urządzenia pomagają zwalczać uciążliwe zapachy i warstwy tłuszczu w kuchni


Czym jest nowoczesny okap kuchenny?

Wyposażenie nowoczesnej kuchni obejmuje obecnie także okapy kuchenne, które zwalczają uciążliwe zapachy już w trakcie przyrządzania potraw. Rozróżnia się dwa rodzaje konstrukcji okapów kuchennych: wywiewowe i recyrkulacyjne. Oba warianty są montowane nad kuchenką, odprowadzają opary powstające w trakcie gotowania i oczyszczają je za pomocą filtra z tłuszczu i wilgoci. W przypadku okapów recyrkulacyjnych oczyszczone powietrze powraca z powrotem do pomieszczenia. Okapy wywiewowe odprowadzają natomiast odfiltrowane opary przez kanał wentylacyjny na zewnątrz.

Okapy nie tylko poprawiają atmosferę w kuchni, lecz zapobiegają również tworzeniu się warstwy tłuszczu na meblach kuchennych lub przynajmniej ją ograniczają. Okapy kuchenne są zazwyczaj wyposażone w przełącznik różnych prędkości i wbudowaną lampę oświetlającą płytę kuchenną. Okap należy dobrać do wielkości kuchni. Szczególnie nowoczesne urządzenia mają czujnik ACS (Advanced Sensor Control), za pomocą którego automatycznie rozpoznają, kiedy należy oczyścić powietrze, a następnie samoczynnie się wyłączają.


Okapy recyrkulacyjne

Okapy recyrkulacyjne są często wyposażone w dodatkowy filtr z węglem aktywowanym przeciwdziałający zapachom. Tego rodzaju okapy nie są co prawda zwykle tak wydajne jak okapy wywiewowe, ich cena jest jednak niższa, a instalacja łatwiejsza. Okap recyrkulacyjny nie wymaga również odrębnego kanału wentylacyjnego.

Okap

Okapy wywiewowe

Niektóre okapy wywiewowe mają funkcję recyrkulacji powietrza, ponieważ korzystanie z funkcji wywiewu jest w niektórych okolicznościach zabronione: jeśli bowiem do tego samego kanału wentylacyjnego lub komina podłączone jest inne urządzenie, na przykład grzejnik znajdujący się w tym samym pomieszczeniu, i jest ono włączone, okap może być używany wyłącznie w trybie recyrkulacji.

Okap

Wskazówki

Ważnymi kryteriami przy zakupie okapu są natężenie przepływu powietrza i filtry. Należy również zwrócić uwagę na poziom hałasu podczas pracy. Natężenie przepływu powietrza podawane jest w metrach sześciennych na godzinę (m³/h) i powinno być sześcio- lub ośmiokrotnie większe od pojemności kuchni.

Filtry

Wśród filtrów rozróżnia się stosunkowo proste warianty z wymienianym materiałem z włókniny oraz znacznie skuteczniejsze, wielowarstwowe filtry metalowe. Filtry należy bezwzględnie regularnie czyścić, ponieważ zgromadzony w nich tłuszcz znacznie zmniejsza wydajność, a w skrajnych wypadkach może się zapalić. Trwałe filtry metalowe można myć w zmywarce. Również filtry z węglem aktywowanym powinny być od czasu do czasu wymieniane.

powrót