Rodzaje telewizorów – jakie są dostępne na rynku? Przeczytaj nasz poradnik przed zakupem

W sklepach można znaleźć różne rodzaje telewizorów. Obecnie dostępne modele TV bardzo różnią się pod względem cen i oferowanych możliwości. Średnio dwa razy do roku na rynku debiutują nowe serie telewizorów. Prawie każda z nich wnosi ze sobą choć minimalny powiew świeżości, który według zamysłu producentów ma skusić niezdecydowanych przyszłych użytkowników topowych odbiorników. Nowinki mogą odświeżyć design, wprowadzić pionierskie rozwiązania odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu, przedstawić zupełnie nowy typ podświetlenia matrycy czy też pokazać światu innowacyjne sposoby ułatwienia obsługi telewizora. W dżungli świata elektroniki użytkowej jest się bardzo łatwo zgubić. Poznajmy bieżące trendy, które opanowały najnowsze telewizory. Jakie są ich rodzaje?


Rodzaje ekranów telewizorów


Podświetlenie LED


Telewizory LED niepodzielnie królują w sklepach i domach już od kilku lat. Niewielkie diody LED, które doskonale sprawdzają się także na rynku oświetleniowym i motoryzacyjnym sprawiły, że telewizory stały się znacznie cieńsze i dużo bardziej energooszczędne. Podświetlenie krawędziowe Edge LED znajduje zastosowanie w nieco tańszych modelach i nie gwarantuje idealnej równomierności podświetlenia matrycy. Jeżeli jednak liczy się dla nas wygląd i cena urządzenia, to powinniśmy postawić właśnie na to rozwiązanie.


Zdecydowanie lepsze rezultaty oferuje pełne podświetlenie, czyli Full LED. Równomierne podświetlenie matrycy daje praktycznie nieskazitelnej jakości obraz, który będzie oczarowywał tą samą intensywnością i głębią barw w każdym miejscu ekranu. Czy istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie? Tak, jest to podświetlenie Full LED z funkcją miejscowego przyciemniania, która jednak przede wszystkim zdecydowanie poprawi obraz wyświetlany przez telewizory Edge LED.


Sterowanie świeceniem pojedynczych diod LED pozwala na jeszcze lepsze wyeksponowanie czerni w wyświetlanym obrazie. Przykład takiego modelu to chociażby telewizor SONY KD-55XH8077 albo telewizor SONY KD-65XH9077.


Rodzaje telewizorów – jaki wybrać?


Podświetlenie OLED


Bez względu na zastosowane rozwiązanie podświetlenia matrycy zwykłe diody LED nie są w stanie rywalizować z mikroskopijnej wielkości diodami OLED (Organic Light Emitting Diode), które samodzielnie emitują światło bez konieczności podświetlania ich od spodu. Telewizory OLED wyróżnia wręcz fotorealistyczny obraz charakteryzujący się nieporównywalnie realistyczną czernią, wyjątkowo wysokim kontrastem między najjaśniejszym a najciemniejszym obszarem ekranu i przepięknymi naturalnie nasyconymi kolorami pod dowolnym kątem widzenia.

O tym, czy kupić telewizor LED, czy OLED, w dużej mierze decyduje dostępny budżet, bo różnice w cenie wciąż są wysokie.


Inne typy telewizorów


Jak się okazuje, są także inne możliwości. Firma Samsung od pewnego czasu promuje telewizory QLED, czyli kolejny, unowocześniony wariant matrycy LCD. Technologia wykorzystuje kropki kwantowe (Quantum dot), czyli mikroskopijnych rozmiarów kryształki zamontowane między filtrami kolorów a podświetleniem ekranu. To przez nie zostaje przepuszczone niebieskie światło LED, które jest zamieniane na dwa kolejne kolory – zielony i czerwony. To rozwiązanie umożliwia dostosowywanie długości fal, dzięki czemu uzyskuje się lepsze parametry obrazu. 65-calowy telewizor, taki jak SAMSUNG QE65Q64TAU, kupimy za mniej niż 4000 zł.


Stosunkowo nowym produktem są także telewizory NanoCell. To dla odmiany typ telewizora promowany przez markę LG. Cechuje się przede wszystkim doskonałymi kątami widzenia, a przy tym także doskonałym kontrastem i odwzorowaniem barw. Takie telewizory można kupić w atrakcyjnej cenie. Na przykład telewizor LG 55NANO793NE kosztuje niewiele ponad 2000 zł.


To rozwiązania, które obecnie są popularne, czas pokaże – jak długo. Jeszcze kilka lat temu wiele osób postawiło na przykład na zakrzywione ekrany czy telewizory 3D, jednak wszyscy producenci szybko zrezygnowali tych opcji.Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując telewizor?


Rodzaje ekranów telewizyjnych to nie wszystko. Decydując się na kupno TV do salonu, powinniśmy zwracać uwagę także na szereg innych elementów.


  • Wygląd – w tym miejscu należy spojrzeć na szerokość ramek otaczających ekran, ale również kolorystykę i design. Coraz popularniejszą opcją jest tryb Ambient, który sprawia, że wyłączony TV nie jest jedynie dużą czarną plamą, a emituje obraz pasujący do otoczenia.


  • Funkcje dźwięku – to ważne zwłaszcza, jeśli chcemy połączyć telewizor z dobrym kinem domowym. Jeśli telewizor ma się sprawdzić, musi obsługiwać najważniejsze funkcje i dekodery audio.


  • Dostępne złącza – do podłączenia dodatkowych urządzeń, jak kino domowe, konsola, odtwarzacz Blu-Ray – liczy się nie tylko sama liczba portów HDMI czy USB, ale także ich umiejscowienie.


  • Łatwa współpraca z urządzeniami mobilnymi – na przykład udostępnianie plików, strumieniowanie obrazu ze smartfona na ekran telewizora czy aplikacja do sterowania TV z poziomu telefonu.


Smart TV i łatwa obsługa


Smart TV to funkcja, którą posiadają wszystkie inteligentne telewizory. Dzięki niej możemy bezprzewodowo podłączyć nasz telewizor do sieci i cieszyć się wieloma źródłami wysokiej jakości treści. Smart TV daje nam szansę m.in. oglądać „na życzenie” seriale i filmy fabularne dzięki aplikacjom krajowych nadawców, a także przeglądać bezkresne zasoby YouTube. Inteligentne telewizory dają także szansę na zapomnienie o tradycyjnym pilocie, który jest dla nich zdecydowanie zbyt staroświecki. Łatwa obsługa odbiorników najnowszej generacji możliwa jest dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom jak sterowanie głosem czy sterowanie gestami. Brzmi futurystycznie? Już teraz możesz np. przerzucać kanały pojedynczym ruchem ręki lub zwiększać poziom głośności jedną prostą komendą.


Jaki rodzaj telewizora? Wybór należy do Ciebie


Nowości jest wiele, a będzie ich jeszcze więcej. Najnowsze telewizory oferują znakomitej jakości podświetlenie, gwarantujące fantastyczną jakość obrazu, wyświetlanego w rozdzielczości, o jakiej jeszcze przed kilkoma laty nawet nam się nie śniło. Ich wygląd nieustannie przechodzi kolejne metamorfozy, a niektóre rozwiązania, takie jak np. zakrzywiony ekran, mają charakter nie tylko estetyczny, ale i czysto praktyczny. Inteligentne telewizory kuszą także funkcjonalnością wykraczającą daleko poza ramy zwykłego oglądania telewizji. Dokonajmy mądrego wyboru i cieszmy się najnowszą techniką w naszym domu.


Zobacz więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021 Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.

Więcej

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV? Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?

Więcej

HDR w telewizorze – co to za tryb? HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?

Więcej

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI? Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy? HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.

Więcej

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów? Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.

Więcej

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021 Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

Więcej

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać? Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.

Więcej

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.

Więcej

powrót