Rola głośników przednich w kinie domowym

Głośniki przednie służą do odtwarzania dźwięku i są najważniejszą częścią zestawu muzycznego lub kina domowego.JBL ES100 W połączeniu z innymi głośnikami umożliwiają odtwarzanie dźwięku przestrzennego. Aby dźwięk był spójny, głośniki przednie powinny być takie same i dopasowane do pozostałych głośników zestawu.

Czym jest głośnik przedni?
 
Głośniki przednie są standardowymi głośnikami, które wyróżniają się jednak tym, że są głównymi głośnikami zestawu kina domowego lub muzycznego, odtwarzając dźwięk z przodu. O głośnikach przednich nie mówimy jednak wyłącznie w kontekście dźwięku przestrzennego. To pojęcie odnosi się również do zestawów hi-fi do samochodów i określa głośniki umieszczone z przodu pojazdu.
 
Głośniki przednie i dźwięk przestrzenny
 
Istnieją różne systemy dźwięku przestrzennego. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to system 2.1, 5.1, 6.1 czy 7.1 – jego częścią będą zwykle dwa głośniki przednie ustawione po lewej i prawej stronie telewizora lub zestawu muzycznego. Reszta systemu składa się z głośników: centralnego, tylnych, przestrzennych i ewentualnie subwoofera.
 
Spójny dźwięk
 
Przednie głośniki są często wbudowane w dane urządzenie lub wchodzą w zakres dostawy systemu. Należy je umieścić po prawej i lewej stronie telewizora lub zestawu muzycznego w odległości około 1 metra. W przypadku zastosowania projektora tylnego wystarczy odstęp około 0,5 metra. W celu uzyskania dobrej jakości dźwięku należy także zwrócić uwagę na to, aby membrany głośników wysokotonowych znajdowały mniej więcej na wysokości uszu. Akcesoria takie jak stojaki do głośników ułatwiają ich prawidłowe ustawienie.
 
Głośniki przednie powinny być takie same jak głośnik centralny lub pochodzić przynajmniej z tej samej serii danego producenta. Szczególnie w przypadku kina domowego głośniki przednie powinny być identyczne, aby reprodukowały dźwięk dokładnie w taki sam sposób. W innym wypadku dźwięk przestrzenny może być nieprecyzyjny, mało realistyczny i nie pasować do obrazu wyświetlanego na ekranie.

powrót