Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Rozmrażanie lodówki gwarantuje jej prawidłowe działanie i przedłuża żywotność urządzenia. Jeśli tego nie robimy, należy liczyć się z tym, że sprzęt będzie działał mniejszą efektywnością i jednocześnie zużywał więcej prądu. Ale jak często powinniśmy to robić i w jaki sposób? Wiele zależy tutaj od modelu urządzenia. Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!


Jak rozmrozić lodówkę?


W pierwszej kolejności warto podkreślić wyraźnie zalety chłodziarek z systemem no frost nad urządzeniami starszej generacji. Sprzęt tego typu ma wbudowany skuteczny system wentylacji, dzięki czemu na ściankach nie odkłada się lód i szron. Mimo to rozmrażanie jest tutaj potrzebne chociażby ze względów higienicznych. Co jakiś czas warto opróżnić wszystkie półki, żeby dokładnie wymyć wnętrze chłodziarki. W przypadku lodówki no frost wystarczy zrobić to raz lub dwa razy w roku. Stare lodówki wymagają rozmrażania raz na 2–3 miesiące.


Zobacz nasz ranking lodówek no frost.


Jak rozmrozić lodówkę?


Gdy uznamy, że już przyszedł odpowiedni czas na rozmrożenie lodówki, należy przejść do działania. Zdecydowanie łatwiej będzie wtedy, gdy lodówka jest pusta, więc jeśli gromadzimy duże zapasy jedzenia, najlepiej zabrać się za rozmrażanie, gdy żywność się akurat kończy, a nie tuż po dużych zakupach!


Jak więc rozmrozić lodówkę w kilku prostych krokach? Oto co należy zrobić:


  1. odłączyć lodówkę od prądu,
  2. opróżnić lodówkę ze wszystkich produktów,
  3. wyjąć wszystkie szuflady i pojemniki,
  4. dokładnie umyć wnętrze lodówki oraz szuflady i starannie je osuszyć,
  5. umieścić wszystko z powrotem na swoim miejscu i znów podłączyć zasilanie.


Brzmi prosto? W teorii tak. Warto jednak zwracać uwagę na istotne niuanse. Przede wszystkim na dokładne suszenie. Jeśli w lodówce znajdą się wilgotne elementy, pod wpływem niskiej temperatury woda znów zamieni się w szron, co zniweczy efekty naszej pracy. Dobrze jest też wiedzieć, jakich środków czystości należy używać do pozbycia się brudu i bakterii. Jeśli chodzi o domowe metody, najczęściej poleca się wodę z mydłem i dodatkiem sody oczyszczonej albo wodę z octem. Można też sięgnąć po gotowe preparaty. Do wyszorowanie wnętrza odpowiedni będzie płyn do czyszczenia plastiku, natomiast z półkami poradzi sobie płyn do czyszczenia szkła.


Jeśli zastanawiasz się, jak rozmrozić lodówkę w zabudowie, odpowiedź jest prosta – wszystko należy zrobić dokładnie w ten sam sposób. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko ma iść zgodnie z planem, można też zapoznać się z zaleceniami producenta naszych mebli kuchennych, niemniej jednak zdecydowana większość szafek kuchennych jest skonstruowana z trwałych materiałów, którym proces rozmrażania czyli uwalniania wody nie powinien w żaden sposób zagrozić.A ile trwa rozmrażanie lodówki?


To już zależy od generacji chłodziarki i skali naszych zaniedbań. Generalnie po odłączeniu urządzenia od prądu drzwi lodówki powinny pozostać otwarte, aby lód i szron się stopiły. Rozmrażanie lodówki no frost zawsze będzie szybsze niż starego modelu z wielkimi bryłami lodu. Aby ten proces przyśpieszyć, oczywiście większe kawałki lodu można rozbić na kawałki. Warto jednak zachować szczególną ostrożność! Zastosowanie ostrych narzędzi może skończyć się uszkodzeniem lodówki. Równie złym pomysłem jest używanie wrzątku albo suszarki włosów w celu przyspieszenia tego procesu.


Teraz już na pewno wiesz, jak rozmrozić lodówkę. Jeśli będziesz pamiętać o tym, żeby robić to regularnie, możesz mieć pewność, że sprzęt będzie działał dłużej i skuteczniej konserwował żywność. W ten sposób, zdecydowanie rzadziej będzie pojawiać się konieczność kupna nowej, bardziej efektywnej chłodziarki, a może przy okazji uda się też obniżyć comiesięczne rachunki za energię.

 

Przeczytaj też o tym, jak czyścić lodówkę, oraz jaka powinna być optymalna temperatura w lodówce.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać? Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Więcej

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić? Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!

Więcej

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać? Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.

Więcej

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić? Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 

Więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system? No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.

Więcej

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać? Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

Więcej

Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna? Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna? Jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz ranking z polecanymi modelami!

Więcej

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie? Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.

Więcej

Jaką lodówkę od Samsunga wybrać? Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Stając więc przed wyborem modelu lodówki, który ma służyć nam przez lata, zwróćmy uwagę na jakość sprzętu, na którego zakup się zdecydujemy.

Więcej

Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok

Kupując lodówkę, chcemy mieć pewność, że będzie niezawodna i z powodzeniem posłuży nam przez wiele lat. Polecane lodówki, które prezentujemy w tym rankingu niezawodności, to dobra inwestycja. Zobacz, jaką wybrać.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]