Różne rodzaje elektrycznych szczoteczek do zębów

Elektryczne szczoteczki do zębów myją zęby niemal automatycznie.


Czym jest elektryczna szczoteczka do zębów? Oral-B Xmass Professional Care
Elektryczna szczoteczka do zębów służy do mycia i pielęgnacji zębów. Szczoteczki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a końcówki mogą mieć różną twardość. Elektryczne szczoteczki do zębów są zasilane prądem – ze względów bezpieczeństwa zwykle bezprzewodowo. Wszystkie modele mają wymienne końcówki.


Różne rodzaje szczoteczek
Elektryczne szczoteczki do zębów są z reguły bezprzewodowe. Przechowuje się je na bazie wchodzącej w zakres dostawy, która jest jednocześnie ładowarką. Szczoteczka jest ładowana za pomocą indukcji. Obecnie zasilanie na baterie jest rzadko spotykane.


Szczoteczka oscylacyjna naśladuje ruch ręki w trakcie mycia, drgając eliptycznie. Elektryczna szczoteczka do zębów ma małą, okrągłą końcówkę obracającą się wokół stałego punktu. Urządzenia drgają od 7,5 to 15 tys. razy na minutę. Szczoteczka do zębów jest napędzana elektrycznie przez mały silnik. Szczoteczki oscylacyjne są również dostępne w wersji pulsacyjnej, które drgają 40 tys. razy na minutę. Wykonują ruchy nie tylko w tę i we w tę, lecz także w górę i w dół, czyli trójwymiarowo. W przypadku szczoteczek oscylacyjnych należy pamiętać, aby nie naciskać nimi zbyt mocno na zęby. Czyszcząc zbyt agresywnie, można doprowadzić do urazu dziąseł. Z tego względu godne polecenia są szczoteczki z czujnikiem siły nacisku, które zapobiegają urazom. Niektóre szczoteczki są także dostępne w połączeniu z irygatorem, specjalną końcówką do czyszczenia języka lub urządzeniem do dezynfekcji promieniami UV służącym do niszczenia zarazków na końcówce.

Braun OxyJet MD20
Szczoteczki dźwiękowe („soniczne”) są elektrycznymi przyrządami do mycia zębów i rozwinięciem szczoteczek oscylacyjnych. Końcówka porusza się z częstotliwością 250-350 herców, generując do dziesięciu razy więcej drgań na minutę niż standardowe szczoteczki elektryczne. Aby wprawić końcówkę w ruch, wykorzystywany jest elektryczny przetwornik elektroakustyczny. Technologia dźwiękowa umożliwia dynamiczny przepływ strumienia cieczy składającej się z pasty do zębów, śliny i tlenu, która przenika do przestrzeni międzyzębowych i szczelin dziąsłowych, czyszcząc je.


Pojęcie „szczoteczki ultradźwiękowe” w języku potocznym jest często stosowane jako synonim szczoteczek dźwiękowych. Szczoteczki ultradźwiękowe działają z jeszcze wyższą częstotliwością niż szczoteczki dźwiękowe. Te urządzenia zamieniają energię elektryczną na fale ultradźwiękowe o maksymalnej częstotliwości 1,6 miliona drgań na sekundę. Za pomocą końcówki ultradźwiękowej i specjalnej pasty do zębów drgania są przenoszone na zęby, dziąsła i podniebienie. Powstają przy tym miliony mikro pęcherzyków powietrza, które dostają się do przestrzeni międzyzębowych i wypłukują zanieczyszczenia. Dentyści już od lat stosują technologię ultradźwiękową. W sklepach szczoteczki ultradźwiękowe są stosunkowo rzadkim produktem.

Przed rozpoczęciem używania szczoteczki ultradźwiękowej osoby ze stymulatorem serca powinny, ze względów bezpieczeństwa, skonsultować się z lekarzem.

Szczoteczki dźwiękowe i ultradźwiękowe są droższe, wynik mycia jest jednak znacznie lepszy w porównaniu do szczoteczek oscylacyjnych.

Te urządzenia są szczególnie delikatne dla zębów i dziąseł, ponieważ wywierany nacisk jest minimalny. Duża liczba drgań końcówki sprawia, że przestrzenie i brodawki międzyzębowe są czyszczone z bakterii. Jednocześnie wibracje aktywują komórki dziąseł i zwiększają ich ukrwienie. Regularne stosowanie sprawia, że kamień nazębny oraz zapalenie i krwawienie dziąseł stają się znacznie mniej dokuczliwe. Szczoteczki dźwiękowe usuwają ponadto przebarwienia spowodowane przez niektóre artykuły spożywcze i używki, jak kawa, czerwone wino i herbata.


Dodatkowe wyposażenie
Droższe szczoteczki mają wiele funkcji dodatkowych ułatwiających mycie zębów. Wiele prędkości i trybów pracy umożliwia dostosowanie mycia do indywidualnych potrzeb. Dostępne są na przykład funkcje masażu dziąseł lub intensywnego zwalczania przebarwień. Wbudowany sygnalizator powiadamia o osiągnięciu optymalnego czasu mycia: podczas każdego mycia słychać cztery sygnały, które informują, kiedy można rozpocząć mycia kolejnej ćwiartki uzębienia. Ta funkcja jest szczególnie pomocna dla dzieci, które nie potrafią jeszcze odpowiednio ocenić czasu mycia.


Przydatne informacje
Mycie zębów szczoteczką elektryczną powinno trwać dwie minuty, tak samo jak w przypadku szczoteczki ręcznej. Nie ma potrzeby dodatkowego wykonywania ruchów szczoteczką elektryczną. Wystarczy spokojnie ją przytrzymać do każdego zęba. Szczoteczka elektryczna myje zęby (prawie) automatycznie. Po zużyciu końcówki szczoteczki należy ją wymienić, co z reguły następuje po trzech miesiącach. Należy pamiętać o zabraniu stacji ładującej w podróż, aby móc ładować urządzenie.

powrót