Różne wersje interfejsu SATA

Interfejs SATA (Serial ATA) został po raz pierwszy zaprezentowany w 2000 r. jako następca interfejsu równoległego PATA. Przejście z interfejsu równoległego na szeregowy stało się konieczne ze względu na coraz wyższe wymagania wobec szybkości transferu. Wydajność interfejsów równoległych jest znacznie gorsza w szczególności w przypadku większej odległości między urządzeniem i portem.
Interfejsy szeregowe wymagają również mniejszej liczby przewodów, co sprawia, że złącza wtykowe i kable mogą być znacznie mniejsze i cieńsze, a tym samym zgodne z ogólną tendencją do miniaturyzacji. W przeciwieństwie do równoległego interfejsu ATA transmitującego dane przez 16 przewodów interfejs SATA wymaga jedynie 2 przewodów w jednym kierunku transferu.

SATA – różne standardy 

Ze względu na to, że do tej pory (stan na sierpień 2012 r.) określono już trzy wersje interfejsu SATA, potocznie mówi się o standardach SATA, SATA II i SATA III. Zamiast liczb rzymskich mogą być również stosowane liczny arabskie. W rzeczywistości nie są to nazwy oficjalne, które zostały użyte poniżej.

SATA

Pierwsza specyfikacja SATA przewidywała szybkość 150 MB/s, czyli była nominalnie nie wiele szybsza od najszybszego do tej pory równoległego interfejsu ATA, którego szybkość danych brutto wynosiła 133 MB/s. W praktyce różnica była jednak większa, ponieważ narzut, czyli bity organizacyjne nie wykorzystywane do transmisji danych użytkowych, był większy w przypadku interfejsu równoległego.

SATA II (3 Gb/s)

W 2005 r. określono drugą specyfikację interfejsu SATA 3Gb/s, którą wkrótce zaczęto nazywać SATA II. Najważniejszą zmianą była szybkość transferu, która została podwojona do 3 gigabitów na sekundę, czyli 300 MB/s. Szybkość interfejsu SATA przekroczyła tym samym nie tylko szybkość transferu dysków twardych, lecz była również wystarczająco duża do transmisji danych między komputerem i pamięcią buforu dysku twardego.
Kolejne nowości polegały na możliwości podłączania dysków podczas pracy oraz wprowadzeniu funkcji staggered spinup (opóźnione włączanie dysków podłączonych do kontrolera, aby uniknąć prądów szczytowych) i multiplikatora portów, przy użyciu którego pierwotne połączenie typu punkt-punkt może obsługiwać do 15 dysków.

SATA III (6 Gb/s)

W 2008 r. wprowadzono trzecią wersję, w której po raz kolejny podwojono szybkość danych do 6 gigabitów na sekundę, czyli 600 MB/s, aby zapewnić prawidłowe działanie szybszych dysków SSD, które już wtedy prawie całkowicie wykorzystywały szybkość 3 Gb/s poprzednika. Oficjalna nazwa interfejsu brzmi SATA Revision 3.0. Tak samo jak poprzednik, najnowsza wersja jest zgodna z poprzednimi i przyszłymi wersjami interfejsu, co oznacza, że każdy dysk SATA będzie działał z każdym kontrolerem. W przypadku stosowania różnych wersji urządzeń szybkość zawsze zależy od urządzenia obsługującego najniższą wersję.

Zewnętrzny interfejs SATA i interfejsy konkurencyjne

Interfejs SATA został również opracowany do urządzeń zewnętrznych. Standard eSATA jest elektrycznie zgodny z interfejsem SATA, wykorzystuje jednak trochę odmienną wtyczkę. W sprzedaży są jednak dostępne tanie adaptery i kable z SATA na eSATA.
W przeciwieństwie do standardu USB interfejs eSATA nie zawiera zasilania. Oprócz dalszego rozwoju interfejsu USB w celu osiągnięcia podobnej szybkości transferu danych jest to główną przyczyną przeciętnej popularności interfejsu eSATA w porównaniu do wewnętrznej wersji SATA. Pojawienie się interfejsu Thunderbolt prawdopodobnie jeszcze bardziej ograniczy rozpowszechnienie zewnętrznego interfejsu SATA.

Przyszłość interfejsu SATA

W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, jaka będzie przyszłość interfejsu SATA (stan na sierpień 2012 r.). Podobno trwają prace nad nową specyfikacją przewidującą zwiększenie szybkości transmisji danych do 8, a nawet 16 Gbitów/s. W przyszłości interfejs SATA może mieć jednak równie dobrze coraz silniejszą konkurencję ze strony wewnętrznego interfejsu Thunderbolt.