Samsung Galaxy A5 2017 – recenzja

Premiera smartfona Samsung Galaxy S8 była naprawdę głośna. Samsung znów zebrał dobre recenzja za topowy model, a odświeżona, bezramkowa obudowa, oraz mocna specyfikacja, sprawiły że telefon może się podobać. Niższe modele, jak wiadomo, pozostają w cieniu flagowca, co nie znaczy że nie są godne uwagi. W tym artykule przyglądamy się bliżej nowej wersji smartfona z linii A. Jak prezentuje się smartfon Samsung Galaxy A5 z 2017 roku? Zobacz najważniejsze informacje.


Smartfon ze średniej półki czy coś więcej?


Trudno z pełnym przekonaniem wrzucić Galaxy A5 do kategorii średniaków. Parametry w wielu elementach lepsze od konkurencji, a także dość wygórowana cena w dniu premiery, budzą pewne wątpliwości, co do takiego zaszeregowania. Bo ten smartfon z jednej strony posiada wiele cech flagowca, z drugiej strony - ustępuje pola nowocześniejszym rozwiązaniom. Właściwie dostajemy coś pomiędzy Galaxy S6, a poprzednią wersją A5 z 2016 roku. Czyli coś dla wymagających użytkowników, którzy jednak nie aspirują do bycia technologicznym freakiem, który musi mieć zawsze najlepszy model? Zanim to ocenimy, czas spojrzeć na konkrety.


Obudowa Galaxy A5 czyli miłość od pierwszego wejrzenia


Analogicznie jak w roku 2016, smartfon Galaxy A5 ma ekran o przekątnej 5,2 cala, ale dzięki zastosowaniu wyraźnie zaokrąglonych krawędzi, bliżej mu do linii S niż do poprzednika. Poza tym, uwagę zwraca wykonanie z bardzo dobrych materiałów – szkła i metalu, co jest raczej standardem w segmencie premium, a nie w średnich smartfonach. Konstrukcja jest nie tylko solidnie wykonana, ale także funkcjonalna, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu wszystkich elementów, jak głośnik albo czytnik linii papilarnych. Krótko mówiąc, wszystko jest tu na swoim miejscu. Warto dodać, że obudowa jest wodoszczelna, co potwierdza certyfikat IP68 – analogicznie, jak w smartfonach Samsung Galaxy S7 i Samsung Galaxy S8.Co kryje w środku? Specyfikacja Samsunga Galaxy A5


Na papierze widać, że to bardzo solidny zestaw. 8-rdzeniowy procesor 1,9 GHz, pamięć 3 GB RAM, do tego jeszcze lepsza bateria niż u poprzednika z 2016 roku, a dodatek z funkcją szybkiego ładowania. Różnicę robi tak naprawdę bardzo energooszczędny procesor, dzięki którym nowa generacja Galaxy A5 pracuje na jednym ładowaniu nie tylko dłużej niż Galaxy S6 i poprzedni Galaxy A5, ale dłużej niż zdecydowana większość smartfonów podobnej klasy. Bardzo przydatną i nową funkcją jest także wyświetlanie informacji na zablokowanym ekranie (Always On). W dziedzinie łączności dostajemy dokładnie to, czego można by się spodziewać - smartfon ma łączność zbliżeniową NFC, Wi-Fi w standardzie „ac” (5 + 2,4 GHz), ANT+, Bluetooth 4.2 i oczywiście wsparcie dla sieci komórkowej 4G LTECzego nie ma Samsung Galaxy A5?


Na pewno należy odnotować fakt, że tym smartfonem nie nakręcimy filmów w 4K Ultra HD. Format staje się coraz popularniejszy – mamy coraz więcej nośników i urządzeń mogących nagrywać i odtwarzać video w najwyższej rozdzielczości – ale nie w tym przypadku. Filmy Full HD z szybkością 30 kl/sek to tutaj maksimum możliwości. Kolejne zarzuty dotyczą natomiast aparatu. Aparat główny oraz przedni do selfie, mają dużą rozdzielczość matrycy (16 Mpix), jednak brakuje tutaj stabilizacji obrazu oraz diody doświetlającej z przodu. O ile za dnia zdjęcia są jeszcze niezłe, tak w przypadku fotografii nocnej, możemy zapomnieć o dobrym doświetleniu i kontraście.Samsung Galaxy A5 do dopracowany i solidny telefon, który jednak z oczywistych względów nie może stawać do walki z flagowcami. Zdecydowanie słabiej wypada pod względem opcji fotograficznych i video, natomiast w kwestii jakości wykonania oraz specyfikacji i wydajności, prezentuje się zdecydowanie powyżej średniego poziomu. Na pewno cieszy wodoszczelność oraz czytnik linii papilarnych. Mamy zatem do czynienia ze średniakiem raczej z gatunku tych dla wymagających. Jeśli funkcje fotograficzne nie są kluczowe, warto zdecydować się na ten smartfon przede wszystkim ze względu na wykończenie oraz doskonały ekran Amoled, który czyni z Samsunga bardzo wdzięczną konsolę do gier!


powrót