Samsung Galaxy Note 9 - najważniejsze informacje o smartfonie

Samsung Galaxy Note 9 rywalizuje w tym roku o miano najlepszego smartfona wśród modeli z dużym ekranem wyposażonych w funkcjonalny rysik. W recenzjach oczywiście nie sposób uniknąć porównań z poprzednimi modelami Samsunga – Note 8 oraz S9. Niemal zawsze w dniu premiery przychodzi mierzyć się z zarzutami o zbyt mało zmian względem ostatniej wersji, niemniej z takiej konfrontacji nowy Note 9 zdecydowanie wychodzi obronną ręką, oferując wiele nowatorskich rozwiązań. Czym zaskakuje nowy smartfon? Zobacz najważniejsze informacje i specyfikację techniczną.

Samsung Galaxy Note 9: wygląd i specyfikacja

Pod względem budowy Note 9 zdecydowanie nawiązuje do najlepszych cech poprzednika. Urządzenie wygląda elegancko i minimalistycznie, zgodnie z aktualnymi trendami - ramki zostały ograniczone do minimum, żeby wyeksponować maksymalnie ekran. Wyświetlacz wykonany jest w technologii Super AMOLED i ma rozdzielczość 2960 x 1440 pikseli. Sama bryła przedstawia się podobnie jak u poprzednika. Specyfikacja wskazuje, że nowy model jest trochę większy i cięższy, jednak są to na tyle niewielkie różnice, że praktycznie nie odczuwa się ich, trzymając smartfon w dłoni. Wśród pozytywnych zmian należy odnotować na pewno przesunięcie czytnika linii papilarnych poniżej obiektywu aparatu. Doczekaliśmy się także udoskonalenia samego mechanizmu, bo teraz czytnik działa szybciej. Na tym nie koniec poprawek związanych z bezpieczeństwem. Udoskonalone zostało również zabezpieczenie telefonu przy pomocy systemu rozpoznawania twarzy, które służy do odblokowania urządzenia, gdy jest do tego odpowiednie oświetlenie. Jeśli jednak jest ciemno, albo twarz jest zasłonięta, telefon Note 9 automatycznie wybierze skanowanie tęczówki oka jako alternatywną metodę weryfikacji.

Samsung Galaxy Note 9 zaprojektowano w czterech wariantach kolorystycznych: Midnight Black, Ocean Blue, Lawenda Purple i Metallic Copper, a dołączony w zestawie rysik ma taki sam kolor, jak telefon. Tradycyjnie, flagowiec jest odporny na wodę i kurz oraz wzmocniony ochronnym szkłem Gorilla Glass.

Za bardzo dobrą wydajność odpowiada ośmiordzeniowy procesor Exynos 9810 Octa, 6 GB RAM i 128 GB pamięci. W związku z tym, że przy intensywnej pracy potrafił się nagrzewać, poprawiono jeszcze jego chłodzenie dzięki zastosowaniu rurki odprowadzającej ciepło z procesora, która jest powleczona karbonowa warstwą. Ze względu na to, że procesor na pełnym obrotach potrafi pochłaniać dużo energii w Note 9 zadbano o pojemny akumulator – ten ma aż 4000 mAh.

 Po względem technicznym aparat fotograficzny jest odpowiednikiem tego, który zastosowano w smartfonie Samsung Galaxy S9. Są natomiast różnice w oprogramowaniu. Na przykład asystent idealnej fotografii wykrywa zamknięte oczy, poruszenie, zabrudzony obiektyw oraz zdjęcia pod światło i sugeruje nam, żeby wykonać zdjęcie jeszcze raz.

Stylus – rysik, który daje nowe możliwości

Rysik to znak rozpoznawczy dla serii Note. Tradycyjnie już - pozwala na tworzenie odręcznych notatek, rysowanie, szkicowanie i kolorowanie, a precyzyjną pracę zapewnia fakt, że rozpoznaje ponad 4000 poziomów nacisku. Nowości to zastosowanie w rysiku kondensatora gromadzącego energię oraz działania z wykorzystaniem technologii Bluetooth. Dzięki temu, rysik może pełnić dodatkowe funkcje nie tylko, gdy przyciśniemy go do ekranu, ale również na odległość! Za pomocą rysika możemy na przykład zarządzać pokazem slajdów, uruchomić aparat albo rozpoczynać i zatrzymywać nagranie w trybie dyktafonu! Na jednym ładowaniu możemy użyć do 200 kliknięć wywołujących wybrane funkcje. Dużo czy mało? To raczej nieistotne pytanie, ponieważ po rozładowaniu bardzo szybko możemy uzupełnić zapas energii, wsuwając po prostu rysik w wyznaczone miejsce w obudowie.

Warto także odnotować, że Samsung Galaxy Note 9 może być wykorzystywany jak komputer. Taką opcję oferuje tryb DeX. Aby go uruchomić, wystarczy podłączyć smartfon do monitora poprzez dedykowaną, opcjonalną przejściówkę USB-C – HDMI. W ten sposób zyskujemy dostęp do plików oraz możliwość obejrzenia wideo na większym ekranie.

powrót