Serwery NAS QNAP – idealna chmurka na udane wakacje… i nie tylko

Pojęcie „serwer NAS” dla wielu osób brzmi obco i raczej kojarzy się z czymś trudnym do okiełznania. Czym jest tak naprawdę? Co oferują urządzenia kryjące się pod tą nazwą i komu mogą się przydać? Ile trzeba wydać, aby stać się posiadaczem takowego NASa? Na te kilka pytań odpowiemy w poniższym tekście.

Serwery NAS (skrót ang. od Network Attached Storage) pojawiły się jako grupa produktów wiele lat temu. Pierwsze takie urządzenia na rynku konsumenckim i SMB miały wiele wspólnego z rozwiązaniami profesjonalnymi i nie odpowiadały na potrzeby użytku domowego czy w małej firmie. Konfiguracja była trudna i mocno przypominała pierwsze kroki komputerów domowych. Podstawą konfiguracji był wiersz poleceń tekstowych, a graficzne interfejsy pozostawiały wiele do życzenia. Forma zewnętrzna tych serwerów również nie zachwycała. Brakowało im stylu i dostosowania do trendów wizualnych. Niemniej – podobnie jak na rynku „pecetów”, również w serwerach NAS producenci zaczęli dostrzegać potrzeby konsumentów oraz rynku SMB. Dwóch obecnych liderów – Synology oraz QNAP - wprowadziło modele, które w końcu można było nazwać produktami dedykowanymi użytkownikom. Systemy operacyjne ewoluowały do form bardziej przystępnych dla osób mniej zaawansowanych technologicznie.

Nowy design systemów NAS

Metamorfozie uległy również obudowy, w których zamykane były te urządzenia. Teraz mogły stać w salonie nie wywołując już uśmiechu politowania na twarzy odwiedzających znajomych. W wielu modelach konsumenckich QNAP wprowadził wyjście HDMI, czytnik kart pamięci, a nawet złącze USB umożliwiające podłączenie NASa do komputera w identyczny sposób jak zwykły dysk zewnętrzny (np. QNAP TS-251A czy TVS-473e-8G). Wszystko to w celu podniesienia funkcjonalności i ułatwienia obsługi dla użytkowników domowych i niewielkich firm.

Interfejs NAS jest przyjazny dla użytkownika

Obecnie urządzeń dla konsumentów i MŚP tylko w ofercie QNAPa jest kilkadziesiąt. Różnią się ceną, wyposażeniem i możliwościami, a także opcjami rozbudowy. Niemniej wspólnym mianownikiem jest system operacyjny QNAP QTS. Przez lata wyewoluował do formy wydajnego i stabilnego środowiska oferującego bardzo duże możliwości. To dzięki temu obecnie dostępne NASy to nie tylko sieciowe dyski z opcją dostępu z zewnątrz. Często to „kombajny” oferujące swoim użytkownikom szerokie spektrum zastosowań – zarówno profesjonalnych jak i prywatnych.

QNAP QTS – jakich funkcji potrzebujesz?

System operacyjny QNAP QTS został zbudowany na bazie Linuksa. Choć spora grupa użytkowników na tą wieść ma przed oczami konsolę poleceń i wyraz przerażenia na twarzy, to warto wspomnieć, że z Linuksa wywodzi się również Android. Ten - jak powszechnie wiadomo - obsługiwany jest tylko i wyłącznie przez przyjazny interfejs graficzny. Podobnie sprawa ma się z najnowszym wcieleniem QNAP QTS. Instalacja – odbywająca się przy pierwszym uruchomieniu NASa. Program jest w języku polskim. Poza wybraniem strefy czasowej i kilku podstawowych ustawień powinniśmy w tym miejscu podjąć decyzję dotyczącą konfiguracji naszych dysków. Chodzi zarówno o określenie trybu ich pracy (RAID 0, RAID 1, etc.) jak również skonfigurowanie puli pamięci i woluminów. Dla osób, dla których te pojęcia niewiele mówią, system podpowiada krótki opis każdej opcji, a także sugeruje optymalny wybór do zastosowania np. w domu. Cała konfiguracja jest uproszczona tak bardzo, jak to tylko możliwe, a nasza rola sprowadza się jedynie do podjęcia kilku decyzji i klikaniu w odpowiednie przyciski. System następnie przygotowuje NASa do pierwszego uruchomienia. Tu ważna uwaga – wszystkie opcje, jakie skonfigurujemy w czasie pierwszej instalacji nie są permanentne i w każdej chwili możemy zmienić nasze decyzje z poziomu panelu sterowania w systemie QTS. Trzeba jednak mieć na względzie, że niektóre zmiany wymagają wyczyszczenia danych na dyskach NASa. Użytkownicy mający pierwszy raz styczność z tymi urządzeniami nie powinni zaraz po pierwszej instalacji kopiować wszystkich swoich cennych danych na NASa i zostawić sobie chwilę czasu na zapoznanie się z serwerem. Nie potrwa ono długo, a zaowocuje mniejszym stresem w razie stwierdzenia konieczności zmiany jakichś ustawień podstawowych.

Pulpit systemu będący naszym centrum sterowania NASem przypomina ten spotykany w Windows. Za jego pośrednictwem możemy skonfigurować podstawowe parametry naszego urządzenia jak również doinstalować dodatkowe aplikacje za pośrednictwem App Center. To one rozbudowują potencjał naszego serwera NAS. Proces instalacji ogranicza się do wybrania odpowiedniej aplikacji i naciśnięcia przycisku „instaluj”. NAS sam pobierze, zainstaluje i wstępnie skonfiguruje wybrany pakiet. W przypadku niektórych appek trzeba przejść przez dodatkowy kreator konfiguracji, jednak są one tak skonstruowane, aby poradziła sobie z nimi nawet osoba mająca pierwszy raz styczność z NASem.

Mnogość aplikacji NAS może zaskoczyć

Dla ułatwienia, wszystkie aplikacje dostępne za pośrednictwem App Center zostały pogrupowane w kilka kategorii: kopia zapasowa, biznes, zarządzanie treścią, komunikacja, narzędzia deweloperskie, pobieranie, rozrywka, monitoring, narzędzia, automatyzacja w domu, bezpieczeństwo. To zdecydowanie upraszcza odnalezienie tego, czego byśmy potrzebowali. Niektóre aplikacje wymagają innych, powiązanych z nimi pakietów. W takiej sytuacji system poinformuje nas o tym stosownym komunikatem i zapyta czy chcemy kontynuować. Większość dostępnych aplikacji jest bezpłatna. Są jednak od tego wyjątki. Licencje na nie można zakupić w sklepie QNAPa (np. licencja programu antywirusowego McAfee) lub bezpośrednio u producentów danego programu. Warto wspomnieć, że QNAP wybrał kilkanaście aplikacji i przydzielił je do tak zwanej  QTS Essentials. To zbiór programów, które powinniśmy przejrzeć w pierwszej kolejności. Zawiera on najbardziej popularne i przydatne appki.

Z niezbędnych dla większości użytkowników narzędzi należałoby wymienić: Qfiling, czyli program do segregowania naszych danych według predefiniowanych reguł lub za pomocą utworzonych przez nas zasad sortowania plików. Mechanizm może działać na żądanie lub według ustalonego harmonogramu. Pierwsza opcja jest przydatna w przypadku posiadania sporych ilości danych do jednorazowego uporządkowania. Druga natomiast znajdzie swoje zastosowanie w przypadku regularnego zgrywania na NASa np. zdjęć czy plików wideo z naszych smartfonów.

Narzędzie do segregowania danych na serwerze NAS

Kolejną aplikacją uzupełniającą wspomnianą wcześniej i pozwalającą zapanować nad ogromnymi zbiorami danych jest Qsirch. To zaawansowana wyszukiwarka plików, która w czasie rzeczywistym wyświetla wyniki najlepiej dostosowane do naszego zapytania lub zdefiniowanych warunków. Ciekawostką jest opcja przeszukiwania również pod kątem metadanych, a zatem dodatkowych informacji zaszytych w każdym pliku. Ten duet pozwala na skuteczne zarządzanie nawet dużymi zbiorami danych w sposób zorganizowany i wydajny. Koniec z ręcznym przeszukiwaniem kilku dysków zewnętrznych, kart pamięci czy pendrive’ów. Qfiling i Qsirch sprawią, że wszystkie ważne pliki będą tam, gdzie sobie zażyczysz, a wyszukiwanie ich nie zajmie Ci więcej niż wpisanie odpowiedniej frazy. Powyższe dwie aplikacje są jedynie przykładami zaawansowanych i jednocześnie bardzo przydatnych narzędzi jakimi dysponuje Użytkownik NASa QNAP. Warto po zakupie przejrzeć inne, dostępne w App Center.

Czy to koniec możliwości rozbudowy funkcjonalności? Nie. QNAP w modelach opartych o procesory Intel lub AMD oferuje możliwość obsługi tzw. lekkiej wirtualizacji. Po zainstalowaniu przez App Center programu Container Station uzyskujemy dostęp do „kontenerów”, tj. aplikacji, bądź całych systemów operacyjnych, które możemy instalować i uruchamiać na naszym NASie bez konieczności tworzenia oraz konfigurowania maszyn wirtualnych. To przydatna opcja dla osób nie posiadających zbyt rozległej wiedzy w tym zagadnieniu, a chcących skorzystać z pełni możliwości jakie dają współczesne NASy. Dostępna baza jest bardzo obszerna, a deweloperzy jak i społeczność skupiona przy rozwiązaniach QNAPa dbają o stały rozwój dodatkowych „kontenerów”.

QNAP - bezpieczna chmurka w Twoim domu

Bezpieczeństwo przechowywanych danych na naszym NASie jest podzielone na kilka mechanizmów. Za zapewnienie stałego dostępu do danych odpowiada macierz RAID 1 (i taką sugeruje system QTS w czasie pierwszej instalacji jeśli mamy do dyspozycji co najmniej dwa dyski twarde). Jest to lustrzane odbicie dwóch dysków HDD / SSD, tak że jeden stanowi idealne odwzorowanie drugiego. W razie awarii któregoś z nośników dostęp do danych jest nadal zapewniony. NAS poinformuje o tym, który dysk należy wymienić (zarówno poprzez Panel Sterowania jak i zmianą koloru przypisanej diody na froncie obudowy). Następnie rozpocznie odbudowę macierzy, co sprowadza się do sklonowania wszelkich danych ze sprawnego HDD. Co ważne, ten automatyczny mechanizm przyda nam się jeszcze w dwóch przypadkach. Jeśli zechcemy zmienić dyski na bardziej pojemne, to wystarczy kolejno je demontować i zaczekać na odbudowę macierzy przez serwer QNAPa. Oznacza to co prawda konieczność dwukrotnej odbudowy, niemniej po całym procesie w Panelu Sterowania wystarczy rozszerzyć pulę pamięci i woluminy by cieszyć się z większej dostępnej pojemności przy jednoczesnym zachowaniu danych jakie mieliśmy do tej pory na poprzednich dyskach HDD. Drugi przypadek wykorzystają zapewne osoby, które chcą nabyć nowszy, bądź bardziej rozbudowany model QNAPa. Jeśli zachowamy zasadę korzystania z modeli opartych na tej samej architekturze procesorów (x86 na x86 i ARM na ARM) to możemy nasze obecnie posiadane dyski przenieść do nowego urządzenia bez konieczności formatowania i instalacji systemu QTS od nowa.

Kolejne elementy składowe to rzeczy, z których korzystamy na co dzień, choć nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę. Dostęp do NAS i jego zasobów możliwy jest jedynie z nadanym loginem i hasłem. Zasada działania jest bardzo podobna do sposobu udostępniania plików w Google Drive czy iCloud. Aby ktoś mógł przeglądać bądź modyfikować nasze pliki musi mieć założone konto na naszym NASie oraz nadane stosowne uprawnienia. Te możemy konfigurować na kilka sposobów udostępniając konkretny folder, plik czy aplikację.

Elementem wartym wspomnienia jest dostęp do szyfrowania woluminów lub konkretnych folderów za pomocą 256 bitowego szyfru AES. Co ważne, użycie powyższego zabezpieczenia nie wpływa znacząco na wydajność w operacjach odczytu i zapisu w większości modeli QNAP – szyfrowanie i deszyfrowanie przebiega „w locie” w sposób niemal niezauważalny dla użytkownika.

Zagrożeniem, z którym poradzi sobie również NAS QNAPa są programy typu ransomware. Po zainfekowaniu komputera rozpoczynają one szyfrowanie całego dysku i wszystkich podpiętych fizycznie lub przez sieć pamięci masowych. W ostatniej fazie Użytkownikowi ukazuje się na ekranie komunikat z żądaniem wpłacenia okupu – zwykle kilkuset do kilku tysięcy dolarów amerykańskich – na ogół w jednej z kryptowalut) za odblokowanie dostępu do posiadanego urządzenia i danych na nim. W jaki sposób nie płacić takiego haraczu? Posiadając NASa QNAPa należy skonfigurować tak zwane migawki (ang. snapshots).

Sanapshots QNAP

Jest to zabezpieczenie oparte na blokach, które działa na systemie plików ext4 (domyślny system plików w QNAP QTS dla rozwiązań konsumenckich i SMB). Sam proces konfiguracji jest prosty i zajmuje najwyżej kilka minut dla osób przecierających pierwsze szlaki w tym temacie. Migawki pozwalają w prosty sposób wykonywać „zrzuty” stanu systemu (danych) w określonych przedziałach czasowych i przywrócić pojedyncze pliki, foldery czy cały wolumin do stanu sprzed awarii, skasowania czy uszkodzenia danych (np. w wyniku zaszyfrowania). Co ważne – nawet jeśli zainfekowany komputer jest podłączony do naszego serwera QNAP – migawki pozostają nietknięte mimo zaszyfrowania plików nawet na NASie. Innymi słowy – możemy odzyskać dane ze stanu tuż przed atakiem.

Skoro zabezpieczyliśmy już nasze dane, warto zadbać o elementy związane ze zdalnym dostępem do nich. Tu, poza wcześniej wymienionymi uprawnieniami dla konkretnych Użytkowników, warto wspomnieć o możliwości podpięcia certyfikatu SSL dla naszej subdomeny w ramach myQNAPCloud czy też uruchomienia na NASie QNAP serwera VPN. Pozwala on na tworzenie w pełni szyfrowanych połączeń do naszego urządzenia, co minimalizuje ryzyko przechwycenia danych przez niepowołane osoby.

A jak skonfigurować swoją własną chmurę? To proste. Wystarczy zarejestrować konto w serwisie myQNAPCloud.com i wybrać adres internetowy jaki chcielibyśmy mieć, na przykład: mojamalachmurka.myqnapcloud.com. Następnie z poziomu pulpitu serwera NAS QNAP wpisać wcześniej użyte dane postępując zgodnie z intuicyjnym kreatorem i po chwili możemy się cieszyć własną chmurą dostępną z każdego urządzenia pod zarejestrowanym adresem internetowym. Czy można to jeszcze uprościć? Tak. Dla urządzeń mobilnych opartych o Androida i iOSa QNAP przygotował szereg aplikacji, ułatwiających dostęp oraz udostępnienia naszych zasobów. Warto wspomnieć o kilku.

Pierwsza z nich to Qfile, czyli program zarówno do przeglądania zasobów NASa jak i do automatycznej synchronizacji oraz backupu wskazanego typu plików, bądź całych folderów. Jest to niezbędna aplikacja dla miłośników mobilnej fotografii cyfrowej – nasze zdjęcia i filmy możemy uploadować na serwer QNAP zaraz po wykonaniu lub automatycznie po powrocie do domu czy biura (gdy smartfon podłączy się do naszej sieci lokalnej Wi-Fi).

Kolejne są powiązane z zainstalowanymi wcześniej na NASie aplikacjami. Warto tu wymienić choćby Qsirch (jeśli posiadamy kilka NASów QNAP, to z poziomu tego programu na telefonie czy tablecie możemy przeszukiwać jednocześnie wszystkie serwery, do których mamy dostęp), Qmanager (zarządzanie serwerem bez konieczności logowania się na pulpit urządzenia), QVPN Device Client (do obsługi połączeń VPN), czy całą gamę aplikacji do obsługi i zarządzania multimediami tj. QPhoto, QVideo i QMusic. Są one elementami uzupełniającymi dla programów Photo Station, Video Station oraz Music Station (dostępne w App Center systemu QTS). Ciekawostką jest apka Vcam, która przekształca nasze urządzenie mobilne w kamerę IP. A skoro o nich mowa to warto również przytoczyć QVR Pro Client, która bezpośrednio współpracuje z QVR PRO instalowaną na serwerze QNAP. Dzięki tej ostatniej uzyskujemy licencję na obsługę ośmiu kamer IP. Maksymalnie 16 (procesory 64 bit ARM) lub 128 (procesory x86 64 bit) – po dokupieniu dodatkowych licencji. Taki zestaw sprawia, że nasz NAS staje się lokalnym centrum monitoringu dla mieszkania, domu czy niewielkiego biura. QVR Pro to nie tylko podgląd na żywo, ale również odtwarzanie nagranych materiałów. Aplikacja pozwala na przypisywanie uprawnień konkretnym Użytkownikom do danych kamer, czy definiowanie obszarów nadzoru.  Jest to bardzo rozbudowane narzędzie mogące z powodzeniem zastąpić dedykowane rejestratory.

Na koniec pozostał temat specyfikacji sprzętowej i ewentualnej jej rozbudowy. W przypadku modeli opartych o procesory w architekturze ARM opcji mamy niewiele. W głównej mierze ograniczają się one do zwiększenia pojemności pamięci RAM, choć warto podkreślić, że nawet proste konstrukcje obsługują wybrane karty Wi-Fi USB czy dźwiękowe. Jeśli zdecydujemy się na zakup QNAPa z procesorem x86 (Intela lub AMD) wtedy wachlarz ewentualnej rozbudowy jest zdecydowanie większy. Spora część modeli posiada slot PCI-Express (na przykład TS-251B-2G ). Dzięki niemu możemy dokupić dedykowane karty rozszerzeń. Dodają one nowe interfejsy jak na przykład sieć 10Gb/s, porty USB 3.1 czy gniazda dysków M.2 (w wersji SATA lub NVME). Jakiś czas temu QNAP zaprezentował również kartę Wi-Fi na PCI-E, a na wybranych modelach (np. TS-473-4G ) udostępnił opcję montażu i używania dedykowanej karty graficznej w celu przyspieszenia niektórych zadań.

Współczesne serwery NAS dawno wyszły z ram wyłącznie prostych urządzeń do przechowywania plików. Ich możliwości z roku na rok rosną, a producenci – w tym QNAP – starają się dywersyfikować swoją ofertę tak, aby sprostać oczekiwaniom jak najszerszego grona odbiorców. W niższych segmentach cenowych pojawiają się urządzenia wyposażone w złącza Thunderbolt 3.

Coraz częściej można spotkać karty sieciowe o prędkości 10Gb/s, a standardem stały się porty USB 3.0. Rosnąca liczba modeli ze slotem PCI-Express otwiera nowe możliwości rozbudowy tych urządzeń, a co za tym idzie – dalszego poszerzania ich funkcjonalności.

Czy NAS jest zatem urządzeniem trudnym w obsłudze i nieprzyjaznym dla domowego Użytkownika? Nie, choć pierwsze wrażenie może być zgoła odmienne. Z tego względu MediaMarkt, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, oferuje każdego NASa (QNAP i Synology) z pakietem Care Pack w cenie. Wydłuża on standardową gwarancję o jeden rok i daje na cały okres jej trwania wsparcie telefoniczne, mailowe - a w szczególnych przypadkach – również zdalne inżynierów autoryzowanego serwisu w Polsce. Dzięki temu żadna pierwsza instalacja, konfiguracja czy aktualizacja systemu, bądź aplikacji nie będą stanowiły najmniejszego problemu nawet dla osób mających po raz pierwszy styczność z serwerem NAS.

powrót