Silnik inwerterowy w pralce – co to jest i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Wady i zalety

Jeśli chcemy mieć czyste i świeże ubrania, a do tego nie lubimy hałasu, na pewno może nam pomóc silnik inwerterowy w pralce. Wielu producentów chwali się tym rozwiązaniem, a użytkownicy są zadowoleni. Jak działa ta technologia i jakie konkretnie daje korzyści? Zobacz szczegóły.


Silnik inwerterowy - co to jest?


Silnik inwerterowy stanowi alternatywę dla silników klatkowych (szczotkowych), występujących w starszych modelach pralek. W wyniku tarcia szczotek o siebie, wytwarzana jest energia, a przy okazji też ciepło i hałas. Co więcej, obracające się elementy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, co wiąże się z kosztowną naprawą. Taka budowa narzuca także pewne ograniczenia – chociażby mniejszą liczbę obrotów w tańszych modelach. Wiele pralek z silnikiem szczotkowym generuje nie więcej niż 800 obrotów na minutę podczas wirowania.


Silnik inwerterowy nie ma tych wszystkich ograniczeń, ponieważ zamiast tarcia wykorzystuje indukcję magnetyczną. W efekcie takie pralki osiągają większą szybkość wirowania, dzięki czemu ubrania są mniej wygniecione. Urządzenie działa ciszej, ma większą moc i jest w mniejszym stopniu narażone na rozmaite awarie.


Silnik inwerterowy – co to jest?


Silnik inwerterowy – czy warto?


Jak widać, jest wiele korzyści, jakie zapewnia silnik inwerterowy. Opis każdej z nich powinien jasno pokazać, że taka pralka to dobra inwestycja. Nowoczesna pralka w domu oznacza:


  • niższe zużycie energii – nowoczesna konstrukcja oznacza wydajniejsze pranie i mniejsze rachunki za prąd. Dzieje się tak dlatego, że pralki z silnikiem inwerterowym mają o 20–30% większą moc o szczotkowych, dzięki czemu mogą cały cykl prania wykonać szybciej,


  • ciszę i spokój – nie trzeba się zatem martwić o to, że nocne prania obudzi śpiących domowników czy sąsiadów albo przeszkodzi w oglądaniu ulubionego serialu. Cicha pralka z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w łazience, ale także w kuchni czy w aneksie kuchennym,


  • trwałość i niezawodność na lata – jak już wspomniano, indukcja magnetyczna jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, co sprawia, że pralki zdecydowanie rzadziej ulegają awariom. A nie ma przecież nic gorszego niż konieczność naprawy, gdy pilnie potrzebujemy czystych ubrań!


Jak widać, jest wiele zalet jakie ma silnik inwerterowy w pralce. Co to znaczy, już wiemy. A jaki model kupić? Technologia występuje u różnym producentów i dotyczy modeli zarówno ładowanych od góry, jak i od frontu, o różnej pojemności i parametrach. Co zatem brać jeszcze pod uwagę, szukając idealnej pralki?


Najważniejsze cechy pralek


Dobra pralka to taka dopasowana do naszych potrzeb, a te mogą być różne, w zależności od ulubionego typu ubrań, liczby domowników mieszkających pod jednym dachem, częstotliwości prania. Samo urządzenie powinno też zostać dopasowane do warunków mieszkaniowych. Pralki mają różne wymiary, więc nie każda zmieści się w małej łazience. Dobrze mieć to na uwadze, żeby uniknąć rozczarowania. Zwłaszcza że wielkość urządzenia i jego pojemność to dwie różne rzeczy.


Czasami pralka o mniejszej obudowie może pomieścić w bębnie więcej niż podobny model o dużych rozmiarach. W związku z tym, że pranie będziemy wkładać i wyjmować kilka razy w tygodniu, dobrze wybrać taki sposób, który jest wygodniejszy – od góry albo od frontu. Nie należy także zapomnieć o różnych funkcjach i programach. Idealnie, jeśli połączymy odpowiednie parametry z atrakcyjną ceną, uzyskując dobry stosunek ceny do jakości.


Podsumowując, przy wyborze konkretnego modelu pralki istotne będą takie cechy jak:


  • rozmiar i pojemność,
  • sposób ładowania,
  • zastosowane technologie i programy,
  • cena.


A po więcej porad zajrzyj do naszego uniwersalnego rankingu pralek.