Niszczarka do papieru – ranking modeli. Jaką wybrać do domu?

Wszędzie, gdzie pojawia się obieg dokumentów, często występuje także potrzeba, aby je niszczyć. Jaka niszczarka do domu, a jaka do biura przyda się w takiej sytuacji? Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie, gdy planujemy zakup sprzętu, czy to do użytku prywatnego, czy do pracy w trybie home office.


Dlaczego niszczarka do dokumentów jest przydatna?


Dbałość o ochronę danych osobowych to temat bardzo na czasie, zwłaszcza od wejścia w życie przepisów RODO. Ostatnio bardzo wzrosła świadomość i coraz więcej osób zabezpiecza swoje dane czy domaga się usunięcia prywatnego maila z rozmaitych newsletterów. Zarządzanie danymi obejmuje też ich niszczenie. Gdy nie musimy już przechowywać różnych informacji na papierze, przychodzi czas, żeby ich się pozbyć.


Dokumentów lepiej jednak nie wyrzucać tak po prostu do śmieci. Nim trafią do kosza, muszą być w takiej formie, aby w żaden sposób nie można było wyczytać z nich imion, nazwisk, numerów kont bankowych czy innych poufnych informacji. Jeśli mowa o kilku kartkach, najczęściej po prostu drzemy je na kawałki lub palimy. To jednak nie będzie skuteczna ani bezpieczna metoda, gdy chodzi o setki stron, a niszczenie musi być naprawdę dokładnie. W takich sytuacjach niezbędna jest niszczarka do dokumentów. Jaki model będzie najlepszy – do domu oraz do biura? Oto nasz ranking.


Niszczarki do dokumentów – przegląd modeli


Jakie są rodzaje niszczarek do papieru?


Podział niszczarek do dokumentów ze względu na poziomy bezpieczeństwa


Jak ocenić skuteczność niszczarki do dokumentów? Bardzo dokładnie określa to międzynarodowa instytucja International Committee for Information Technology Standards (INCITS). Wyznaczane przez nią standardy pozwalają zakwalifikować urządzenie do określonej kategorii. Od 2012 roku, zgodnie z normą DIN 66399, niszczarki dzieli się na siedem kategorii ochrony niszczenia dokumentów. Im wyższa kategoria, tym lepsza ochrona.


Klasa niszczenia dokumentów:


 • P1 (dawniej DIN-1) – mało znaczące dokumenty.
 • P2 (DIN-2) – dokumenty firmowe.
 • P3 (DIN-3) – poufne informacje, na przykład treść umów handlowych oraz wszelkie dane księgowe.
 • P4- dane osobowe i szczególnie poufne.
 • P5 – dane wrażliwe.
 • P6 – dokumenty tajne i niejawne.
 • P7 – dokumenty ściśle tajne


W zależności od potrzeb powinniśmy dobrać odpowiedni poziom zabezpieczeń. W przypadku użytku własnego czy niewielkiej działalności gospodarczej wystarczy poziom P3, natomiast duże firmy zarządzające danymi wielu klientów, mając na uwadze RODO, powinny zadbać o poziom P4 lub P5. Im klasa niszczenia jest wyższa, tym drobniejsze są ścinki, na które jest cięty dokument. Przykładowo, przy poziomie P2 fragmenty mają szerokość do 6 mm, przy P6 – maksymalnie 2 milimetry. Niszczarki P1 tną natomiast nie na ścinki, a na paski.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość nowoczesnych niszczarek potrafi niszczyć także płyty CD i karty kredytowe, a same kartki można wrzucać nawet spięte zszywkami albo w koszulkach.Podział niszczarek do dokumentów ze względu na wydajność


Oprócz sposobu cięcia dobrze jest uwzględnić także wydajność. Niszczarka nie jest urządzeniem, które potrafi pracować non stop. Podobnie jak mikser czy blender, szybko się nagrzewa i wymaga przerw w pracy. Różni się także tempo niszczenia jednej kartki. Warto brać to pod uwagę, ponieważ różne podmioty mogą mieć zupełnie inne potrzeby. Z myślą o użytku prywatnym kupuje się zupełnie inne modele niż do małego biura czy dużej kancelarii. Różnice między urządzeniami mogą być bardzo duże.


Najważniejsze funkcje niszczarki do dokumentów


Oprócz poziomu zabezpieczenia i szybkości działania dobrze jest zwrócić uwagę także na konkretne funkcje.


Co będzie najważniejsze?

 • Automatyczny start – sprawia, że urządzenie włącza się po włożeniu dokumentu i od razu zatrzymuje, gdy ten jest już pocięty.
 • Funkcja cofania – pozwala wydobyć źle włożony dokument. Przydaje się, gdy włożymy zbyt wiele kartek na raz i te zakleszczą się w niszczarce.
 • Podajnik – podobnie jak w drukarce, można używać automatycznego podajnika, aby nie musieć ręcznie wkładać każdej kolejnej kartki. Ta funkcja ma zastosowanie w większych modelach, przeznaczonych do pracy na większą skalę.
 • Czujnik wypełnienia kosza – sygnalizuje, że kosz na ścinki jest przepełniony i należy go opróżnić.


Co jeszcze wziąć pod uwagę?


Jeśli niszczarka będzie intensywnie użytkowana, dobrze jest zwrócić uwagę na jej żywotność i czas trwania gwarancji. Z innych istotnych parametrów dobrze jest spojrzeń także na hałas generowany przy działaniu. Jeśli jest zbyt duży, będzie utrudniał pracę w biurze. Przykładowo niszczarka HAMA Premium X10CD podczas cięcia generuje głośność na poziomie 70dB.


Ważne są także waga i gabaryty. Jeśli sprzęt ma być używany na co dzień, trzeba znaleźć niego miejsce. Najmniejsze urządzenia takie, jak niszczarka FELLOWES P-25S, ważą 1,6 kg i mają niecałe 30 centymetrów szerokości. Jednak niszczarki z wyższą klasą niszczenia to najczęściej znacznie większe gabaryty.


Ranking niszczarek do dokumentów – jaki model wybrać?


Znając najważniejsze założenia i różnice między urządzeniami, możemy przyjrzeć się konkretnym modelom. Jaką niszczarkę do domu i biura najlepiej kupić? Oto lista naszych propozycji.


Niszczarka HAMA Home S7CD

To prosta niszczarka w niskiej cenie, idealna do użytku domowego. Urządzenie można zamocować nawet na zwykłym koszu na śmieci. Ma funkcję cofania i automatyczny start. Papier można wkładać nawet ze zszywkami, a oprócz tego niszczy też płyty CD czy karty płatnicze. Jednorazowo można zniszczyć 7 kartek. Po dwóch minutach pracy urządzenie się nagrzewa. Jest to zatem dobry i niedrogi sprzęt do niszczenia na niewielką skalę. Paski mają szerokość 6,8 mm, co klasyfikuje sprzęt w kategorii P1.


Niszczarka FELLOWES 53C

To już sprzęt wyższej klasy, ponieważ zapewnia poziom bezpieczeństwa P4. Jednorazowo na ścinki można przerobić do 10 kartek. Pojemność kosza w ten niszczarce to 23 litry. Na przemiał można wrzucić nawet kartki połączone zszywkami i spinaczami.


Niszczarka HAMA Premium X10CD

Model o podobnych parametrach do poprzedniego, ale z mniejszym pojemnikiem (16 litrów). Jednorazowo można umieścić tam do 10 kartek. Ścinki mają rozmiar 4×18mm co oznacza poziom bezpieczeństwa P4. A zatem za pomocą tego urządzenia można niszczyć także korespondencję i dokumenty zawierające dane osobowe.


Niszczarka FELLOWES Automax 130C/150C (4680101)

To w naszym rankingu jedna z lepszych niszczarek biurowych – sprawdzi się do dużego biura. Można jednorazowo zniszczyć nawet 150 kartek, co zajmie około 5 minut. Całe urządzenie ma 2 lata gwarancji, natomiast same noże tnące mają gwarancję producenta na 5 lat. W porównaniu z wcześniej wymienionymi modelami pracuje też nieco ciszej. Hałas generowany podczas niszczenia to ok. 65 decybeli, podczas gdy w innych urządzeniach przekracza poziom 70 dB.


Niszczarka FELLOWES 90S

Następne urządzenie pasujące bardziej do kategorii niszczarek biurowych. Ranking bierze pod uwagę nie tylko jej efektywność, ale też wygodę użytkowania. Warto podkreślić, że sprzęt jest bardzo praktyczny i wygodny między innymi za sprawą obudowany wyposażonej w kółka. Dzięki temu łatwo przestawiać niszczarkę z jednego miejsca na drugie. Jednorazowo niszczy do 18 stron.


Niszczarka FELLOWES Microshred 450M

Ten model zapewnia zdecydowanie najwyższy poziom bezpieczeństwa z omawianych tutaj urządzeń. Klasa P5 oznacza, że korzystając z tej niszczarki, zneutralizujemy nawet dokumenty zawierające dane wrażliwe. Tu także obudowa jest na kołach, a pojemność zbiornika to 22 litry. Jednorazowo pozbędziemy się 9 kartek o standardowej gramaturze.


Czy niszczarka wciąż będzie nam potrzebna?


W związku z pandemią wiele procedur zostało zmienionych, a dokumenty drukowane zastąpiono dokumentami w wersji cyfrowej. To jednak nie powód, aby nagle zniknęła potrzeba używania sprzętu, jakim jest niszczarka do papieru. Ranking wciąż pozostaje aktualny, ponieważ nawet jeśli generujemy więcej dokumentów elektronicznych, wciąż trzeba niszczyć stare, a w pewnych obszarach transformacja z papieru na format PDF wciąż się nie dokonała. U niektórych nawet zapotrzebowanie na niszczarki mogło się zwiększyć, gdy nie można już skorzystać ze sprzętu w biurze, bo praca od wielu miesięcy wykonywana jest w warunkach domowych. Wydaje się zatem, że to cały czas uzasadniony i potrzebny zakup.


Zobacz więcej

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać? Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.

Więcej

Ranking kamer internetowych – jaką wybrać? Ranking kamer internetowych – jaką wybrać?

Jaką kaerę internetową wybrać, żeby być zadowolonym z efektów, a jednocześnie nie przepłacać? Zobacz nasz ranking kamer internetowych.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Jak zeskanować dokument? Jakie są rodzaje skanerów i jaki wybrać? Jak zeskanować dokument? Jakie są rodzaje skanerów i jaki wybrać?

Skanowanie dokumentów bardzo się przydaje w wielu sytuacjach – czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. A jak najszybciej go zeskanować? Jaki skaner wybrać?

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Ranking foteli ergonomicznych – biurowych i do domu. Jaki wybrać? Ranking foteli ergonomicznych – biurowych i do domu. Jaki wybrać?

Dlatego dla naszego zdrowia lepiej posiadać odpowiedni fotel ergonomiczny. Ranking produktów tego typu pozwoli znaleźć odpowiednio wygodny model.

Więcej

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest? Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?

Więcej

Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego? Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego?

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.

Więcej

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021 Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.

Więcej

powrót