Skuteczne sprzątanie bez wysiłku – lista sprzętów, które usprawnią codzienne porządki

Doprowadzenie domu do porządku to często ciężka i niewdzięczna praca. Zwłaszcza, jeśli sprzątnie odbywa się nieregularnie i stale brakuje na to czasu. W wirze codziennych obowiązków, trudno znaleźć czas i siłę do tego, aby dom lśnił czystością. A im większa powierzchnia, tym większa jest skala wyzwania. Na szczęście, z pomocą przychodzi technologia. Zaawansowane urządzenia pozwalają na sprzątanie, które będzie znacznie szybsze i skuteczniejsze, ale przede wszystkim - proste. Jak oszczędzić sobie czasu i pracy? Zobacz poradnik, jak sprzątać bez wysiłku.

Najlepsze sposoby na odkurzanie

Zbierający się wszędzie kurz oraz inne zanieczyszczenia to problem występujący w każdym domu. Pozbycie się brudu, kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń to nie tylko kwestia estetyki, ale także - własnego zdrowia. Doskonale wiedzą o tym przede wszystkim alergicy i rodzice małych dzieci, niemniej kurz, roztocza i inne alergeny powinni ze swojego otoczenia wyeliminować absolutnie wszyscy. Co innego jednak teoria, a co innego - praktyka. Perspektywa ciągnięcia odkurzacza na kablu, zmiany gniazdka przy odkurzaniu w każdym pomieszczeniu, czy bardzo dokładnego oczyszczania dywanów, niejednego może zniechęcić. Ci, którzy mają w domu zwierzęta – zwłaszcza psy z długą sierścią, zdają sobie sprawę z tego, że to prawdziwie syzyfowa praca. Co zatem zrobić, aby rozwiązać ten problem? Cóż, najlepiej byłoby, gdyby mieszkanie odkurzało się samo. Wbrew pozorom, to możliwe. Trzeba tylko mieć odkurzacz automatyczny. Roboty odkurzające samodzielnie poruszają się po mieszkaniu, dokładnie zamiatając całą podłogę. Co więcej, kompaktowy robot jest w stanie dotrzeć także w te miejsca, które pozostają niedostępne dla tradycyjnych odkurzaczy – przede wszystkim - pod kanapę czy pod łóżko. Naszym zadaniem jest jedynie uruchomienie urządzenia i ewentualnie opróżnienie pojemnika na kurz, gdy ten się zapełni. Praktycznie każdy robot posiada także czujnik wysokości oraz przeszkód. Dzięki temu, robot ominie meble stojące mu na drodze, a także nie będzie wjeżdżał na schody, z których mógłby spaść.

Bardziej zaawansowane modele są samodzielne nawet do tego stopnia, że rozpoczynają i kończą pracę w wyznaczonym dniu tygodnia o określonej godzinie. Wystarczy zaprogramować odpowiedni harmonogram i robot sam zabiera się do regularnej pracy. W ten sposób, jeśli przeszkadza nam hałas związany z odkurzaniem, możemy zaplanować sprzątanie na czas, gdy znajdujemy się poza domem. Robot ma oczywiście określony czas pracy na baterii, ale jest na tyle inteligentny, że gdy akumulator się wyczerpuje, samoistnie wraca do stacji dokującej. 

Roboty sprzątające produkuje wiele firm oferujących sprzęty AGD. Takie urządzenia oferuje Electrolux, Vileda, Samsung, Xiaomi. Dużym uznaniem cieszą się także produkty  wyspecjalizowanej w tej dziedzinie marki iRobot. Funkcje, kształt i możliwości są do siebie zbliżone, a tym co różni od siebie poszczególne modele są głównie gabaryty, wygląd, pojemność zbiornika na kurz czy liczba programów. Najbardziej oryginalnym rozwiązaniem wydaje się odkurzacz SAMSUNG VR10M701PU5/GE. Ten robot zachwyci wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen, ponieważ ma kształt głowy szturmowca! Limitowana edycja robotów sprzątających, poza standardowymi funkcjami, ma także specjalne przyciski, które aktywują wypowiadanie komend prosto z filmów z serii Star Wars.

Dla kogo odkurzacz pionowy?

Następne urządzenie stanowiące wartościową alternatywę dla tradycyjnego odkurzacza to odkurzacz pionowy. Czym się charakteryzuje? Podobnie jak przypadku robota, mamy tutaj do czynienia z urządzeniem bezprzewodowym, jednak w tym przypadku sprzęt nie porusza się samoistnie, a jest prowadzony przez użytkownika. Brak kabla sprawia, ż urządzenie jest dużo bardziej elastyczne i znacznie łatwiej dotrzeć nim w każde miejsce – nie tyko na podłodze. Z wyglądu odkurzacz pionowy przypomina trochę froterkę, ale jest smuklejszy i mniej waży. Bardzo często od głównej części urządzenia możemy odłączyć moduł ssący i używać go jak odkurzacza ręcznego. To dodatkowo zwiększa możliwości, jeśli chodzi o dotarcie do miejsc za szafkami, odkurzenie zakurzonych półek czy firan. Paca na jednym ładowaniu może trwać, w zależności od pojemności akumulatora, od 20 do 60 minut lub nawet dłużej. Odkurzacz działa jednak na tyle sprawnie, że zazwyczaj udaje się szybko posprzątać zanim akumulator się rozładuje. Na pewno dużą zaletą odkurzaczy pionowych jest wygoda, estetyka i łatwość przechowywania. O ile zwykły odkurzacz workowy zazwyczaj trzymamy w zamknięciu, tak odkurzacz pionowy nawet na widoku specjalnie nie przeszkadza. Poza tym, można go spokojnie zmieścić w dowolnym schodku czy wąskiej wnęce. Chociaż nie działa automatycznie, to potrafi znacznie przyśpieszyć odkurzanie oraz łatwo dociera do miejsc innych niż podłoga.

Duża kuchnia albo łazienka – mop elektryczny

Kolejne wyzwanie w codziennych porządkach stanowi skuteczne wyczyszczenie twardych powierzchni. Szorowanie kafelków nie należy do przyjemnych zadań, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy do wnętrza przynosi się dużo błota, w już w szczególności, gdy robią to czworonogi! Regularne mopowanie to żmudna praca, która narzuca wiele ograniczeń. Mopowane podłoże długo schnie i nie można po nim chodzić, trzeba uważać, żeby nie przewrócić wiadra z wodą, wreszcie należy pamiętać o regularnym kupowaniu płynu oraz wymianie końcówek do mopa, ponieważ te wciąż się brudzą, zbierając po prostu zanieczyszczenia z podłogi. Oprócz tego, trzeba pamiętać o tym, że to fizycznie ciężka praca wymagająca schylania się przez długi czas. Jak zatem usprawnić proces mycia podłóg i go przyśpieszyć? Z pomocą przyjdzie mop elektryczny. Jego cechą charakterystyczną są dwie szybko obracające się rolki, które w sposób ciągły nawilżane są świeżą wodą wraz ze środkiem czyszczącym. Rolki zbierają zanieczyszczenia i brudną wodę do osobnego zbiornika z taką dokładnością, że wystarczy jedno pociągnięcie i już podłoga jest czysta. A ponadto - do pełnego wyschnięcia nie potrzebuje więcej czasu, niż 2 minuty. Mechanizm zresztą bardzo przypomina duże, przemysłowe maszyny do mycia na mokro stosowane chociażby w centrach handlowych. Oprócz szybkości i komfortu pracy, należy pamiętać, że mop elektryczny jest także rozwiązaniem ekologicznym. Korzystając z tego sprzętu zużywa się znacznie mniej wody, niż w przypadku zwykłego mopa. Niecałe pół litra wody starczy, żeby umyć mieszkanie o powierzchni 60 metrów.

Są też propozycje dla miłośników pełnej automatyzacji. Podobnie jak w przypadku odkurzania, tutaj także funkcjonują roboty. Ich praca opiera się na systemie wymiennych nakładek, które zbierają zanieczyszczenia, a po skończonej pracy są wyrzucane i wymieniane na nowe.

Najprościej uniknąć sprzątania, po prostu nie brudząc u siebie w domu. Łatwo to powiedzieć, ale w praktyce jest bardzo trudno. Częste wizyty gości, dzieci, zwierzęta czy zwykła nieuwaga sprawiają, że zabrudzenia wcześniej czy później się pojawią. Gdy nie mamy czasu, technologia potrafi uratować życie, a przynajmniej zdrowie, gdy możemy pozbyć się niebezpiecznych bakterii i alergenów. Zaawansowany sprzęt do sprzątania jest oczywiście kosztowny, ale dzięki takiej inwestycji możemy zaoszczędzić wiele czasu, który przeznaczymy na znacznie przyjemniejsze czynności.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel