Słuchawki Bluetooth – przegląd rynku

O ile w większości przypadków, rozmawianie z telefonem przy uchu wydaje się czymś naturalnym, tak są sytuacje, w których lepiej mieć wolne ręce – wówczas do prowadzenia rozmów przyda się słuchawka Bluetooth. Kto będzie jej potrzebował? Na pewno kierowcy, którzy przez większość dnia są w trasie, ale także inne osoby, na przykład pracujące w biegu i wykonujące wiele połączeń na przykład podczas zakupów czy przeglądania dokumentów. Zalety posiadania wolnych rąk docenią także... rodzice, którzy potrzebują mieć cały czas kontrolę nad małym dzieckiem.

Dzięki słuchawce, można odbierać połączenia i prowadzić rozmowy bez wyciągania telefonu z kieszeni. Ponadto ze słuchawką Bluetooth, będziemy słuchać muzyki z telefonu czy audiobooków.

Czy słuchawka Bluetooth może zastąpić zestaw głośnomówiący? Tak. A to, które rozwiązanie będzie lepsze, zależy od indywidualnych preferencji. Przewagą słuchawki jest na pewno możliwość korzystania w miejscach publicznych bez strachu o to, że osoby postronne usłyszą naszego rozmówcę. Z drugiej strony, dla niektórych osób noszenie przy uchu słuchawki przez kilka godzin dziennie, jest po prostu męczące.

Ceny słuchawek Bluetooth wahają się od 50 zł do 400 zł. Którą wybrać i na co zwracać uwagę?


Bluetooth nie jedno ma imię


Podobnie jak w przypadku standardu USB, mamy tutaj do czynienia z różnymi wersjami, wynikającymi z faktu, że technologia na przestrzeni ostatnich lat była stale udoskonalana. Krótko mówiąc, możemy mieć pewność, że słuchawka z Bluetooth 4.0 będzie działać lepiej niż Bluetooth 3.0 albo 2.1. Im wyższa wersja, tym bardziej stabilne połączenie, większy zasięg i mniejszy pobór energii.


Czas działania


Słuchawka może pracować nieprzerwanie od 6 nawet do 11 godzin bez konieczności ładowania. Im dłuższy czas tym lepiej, w szczególności w przypadku kierowców, którzy często wybierają się w trasy 9-godzinne.


Komfort użytkowania


Tutaj przede wszystkim mowa o wygodzie i dostosowaniu słuchawki do ucha czy kształtu twarzy. Żeby wiedzieć, które słuchawki są wygodne, zwłaszcza przy dłuższym użytkowaniu, można polegać na opiniach innych osób, a także swoich doświadczeniach przy korzystaniu ze sprzętów tego samego producenta – na przykład standardowych słuchawek dousznych.


Jakość dźwięku


Ten parametr będzie miał kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy my lub nasz rozmówca znajdziemy się w głośnym otoczeniu, jak chociażby dworcowa poczekalnia czy ruchliwa ulica. Wówczas o tym, czy będziemy słyszeć wszystko wyraźnie, decyduje redukcja hałasu i redukcja szumów.

W oparciu o te kryteria przygotowaliśmy kilka modeli szczególnie godnych uwagi.


SAMSUNG EO-MG920PLANTRONICS M75


Słuchawka, która na jednym ładowaniu wytrzyma do 11 godzin nieprzerwanych rozmów. Dobrą jakość dźwięku zapewni funkcja redukcji szumu i usuwania echa DSP, sprawdzi się także jako urządzenie do odtwarzaniu muzyki z pamięci smartfona. Ergonomiczna konstrukcja umożliwia noszenie słuchawki zarówno na prawym, jak i na lewym uchu.JABRA Boost


To zaawansowane słuchawki dla bardziej wymagających użytkowników. Mamy tutaj najnowszy standard Bluetooth 4.0, funkcję oszczędzania energii, a także możliwość wybierania ostatniego numeru. Proces parowania słuchawki ze smartfonem ułatwiają komunikaty głosowe. Ponadto, otrzymamy dźwiękowe powiadomienia wyczerpującej się baterii i statusie połączenia. Słuchawka umożliwia także strumieniowanie muzyki ze smartfona – nawet w wersji stereo.Słuchawka Bluetooth to niedrogi dodatek do smartfona, który może się przydać w różnych sytuacjach. Jeśli na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania ze słuchawek, na przykład do słuchania muzyki czy ścieżki dźwiękowej z gier, to na pewno szybko docenimy zalety tego rozwiązania. Jeśli natomiast uszy są wolne od różnego rodzaju akcesoriów, warto kupić podstawowy model słuchawki na próbę i zobaczyć, czy rzeczywiście nam to odpowiada. Po kilku tygodniach już będziemy wiedzieć, czy to rozwiązanie dla nas, czy lepiej korzystać z trybu głośnomówiącego.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]