Smart health. Jak dobrze monitorować stan zdrowia?

Urządzenia smart health

Smart health jest stosunkowo młodą grupą urządzeń, która powstała dzięki coraz większej popularności smartfonów i tabletów. Urządzenia smart health komunikują się z nimi, aby wymieniać i analizować dane związane ze zdrowiem użytkownika.


Wśród nich znajdziemy takie produkty jak:
•    wagi – dokonują pomiaru masy ciała oraz jego składu, czyli udziału, mięśni, kości, tłuszczu oraz wody;
•    opaski fitness – monitorują codzienną aktywność użytkownika;
•    smartwatche – podobnie jak opaski fitness, niektóre modele mogą monitorować aktywność;
•    pulsometry – wymagane zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, niezbędne do śledzenia pulsu;
•   ciśnieniomierze – wyposażone w rękaw pozwalają na pomiar tętna.


Jak działają?
Aby mówić o tym, że dane urządzenia są smart health, muszą one spełnić dwa, podstawowe warunki – po pierwsze: być przeznaczone w części lub całości do ochrony zdrowia, po drugie: muszą mieć możliwość współpracy z urządzeniami mobilnymi za pomocą odpowiednich aplikacji. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ możemy w jednym miejscu zebrać dane ze wszystkich urządzeń, tak aby na bieżąco monitorować stan zdrowia, wyznaczać cele do osiągnięcia czy podzielić się danymi nie tylko ze znajomymi na portalu społecznościowym, ale i lekarzem lub trenerem. Funkcje te umożliwiają sprawowanie większej kontroli nad zdrowiem oraz z pewnością zwiększają motywację do dbania o nie.

Sposobów na współpracę urządzeń zdrowotnych z tabletami i smartfonami jest kilka. Z pewnością łączność bezprzewodowa niesie ze sobą największą wygodę. Popularnym rozwiązaniem jest Bluetooth. W wersji 4.0 jego pobór energii został znacznie zredukowany. Dane są przesyłane do znajdującego się obok, np. smartfona. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o kompatybilności. Jeśli np. opaska wykorzystuje Bluetooth 4.0, również smartfon musi być wyposażony w tę wersję standardu. Najczęściej ten typ łączności jest stosowany w opaskach fitness, pulsometrach czy smartwatchach. Urządzenia łączą się ze sobą bezpośrednio.

W wagach łazienkowych popularnym rozwiązaniem obok Bluetootha jest łączność Wi-Fi. Może ona współpracować nawet z zabezpieczonymi sieciami bezprzewodowymi. Zaletą Wi-Fi jest fakt, że nie zawsze trzeba korzystać z urządzenia mobilnego. Dane są przesyłane przez wagę bezpośrednio do portalu internetowego, dlatego mamy do nich dostęp nie tylko na smartfonach i tabletach z aplikacją, ale i na zwykłych komputerach, np. za pośrednictwem przeglądarki.

Kolejnym bezprzewodowym standardem jest ANT+. Rozwiązanie to cieszy się niewielką popularnością, nie każdy smartfon jest w nie wyposażony. Bardzo często ANT+ jest stosowane w pulsometrach, które dane mogą przesyłać bezpośrednio do smartfonów wyposażonych w tę łączność. Standard ten wyróżnia się niewielkim zużyciem energii.
 
Producenci mogą też stosować własne systemy bezprzewodowego przesyłania, wymagające stosowania specjalnych adapterów, które znajdują się w zestawie z urządzeniem smart health. Niektóre urządzenia, np. ciśnieniomierze, mogą być wyposażone w transmisję przewodową. Wymaga ona podłączenia urządzenia mobilnego z ciśnieniomierzem, np. kablem USB albo jack-jack.
Współpraca z aplikacjami
Do wykorzystania pełni możliwości urządzeń smart health niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Można wykorzystać programy uniwersalne czego przykładem jest platforma Health Kit na urządzeniach Apple. Jeśli wybrane urządzenia współpracują z nią, aplikacja ta zbiera z nich wyniki wszystkich pomiarów i pozwala wygodnie w jednym miejscu przeglądać interesujące nas wyniki. Na funkcji obsługi uniwersalnych aplikacji powinno zależeć użytkownikowi, który dysponuje urządzeniami różnych producentów. Część urządzeń współpracuje jedynie z programami opracowanymi przez swoich producentów. Aplikacje w większości są darmowe i umożliwiają podłączenie kilku urządzeń, z których zbierane są wyniki pomiarów. Dużą rolę w programach odgrywa czynnik społecznościowy – oznacza to możliwość podzielenia się osiągnięciami ze swoimi znajomymi, np. przez udostępnienie statusu na Facebooku czy przesłanie wiadomości e-mailem. Rozwiązanie to może być również przydatne w kontaktach z lekarzem lub trenerem.

Z czym trenować na co dzień?
Do podstawowej analizy naszej codziennej aktywności wystarczy opaska fitness. Urządzenie to ma podstawowe funkcje, jak krokomierz z możliwością przeliczenia kroków na pokonany dystans oraz licznik spalonych kalorii i monitor snu. Może być wyposażona w wyświetlacz, który pozwoli na szybkie sprawdzenie danych. W innym wypadku niezbędny będzie smartfon do ich odczytania.

Jeśli oprócz fitness zależy nam jeszcze na innych, bardziej zawansowanych funkcjach, najlepiej zdecydować się na smartwatch. Większość modeli dostępnych na rynku wyposażono w funkcje opasek fitness, a dodatkowo mogą mieć wbudowany np. pulsometr, który przyda się podczas treningu. Oprócz tego pozwolą również na przeprowadzenie rozmowy czy odczytanie otrzymanych wiadomości. Trzeba jednak liczyć się ze znacznie krótszym czasem pracy na baterii.

Do listy niezbędnych akcesoriów z pewnością możemy również doliczyć „inteligentne” wagi. Są one wyposażone w możliwość analizy składu masy ciała. Rozwiązanie to pozwala określić, ile w ciele znajduje się tłuszczu, wody, mięsni oraz kości. Znacznie ułatwia to odchudzanie. Metoda pomiaru polega na przepuszczeniu przez ciało impulsu elektrycznego. W zależności od rodzaju tkanki zmienia się czas jego przepływu. Wraz z danymi zgromadzonymi w aplikacji, takimi jak wiek czy wzrost, pozwala to również na ustalenie wieku metabolicznego czy BMI czyli indeksu masy ciała. Dokonywanie cyklicznych pomiarów nawet mało doświadczonemu użytkownikowi da podgląd, jak tryb życia wpływa na funkcjonowanie jego organizmu.powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]