Smart home – co to jest? Przegląd różnych rozwiązań i urządzeń
Smart home to termin, który coraz bardziej działa na wyobraźnię. Inteligentne urządzenia stają się dostępniejsze, a użytkownicy coraz częściej po nie sięgają, dostrzegając liczne korzyści. Co warto o nich wiedzieć? Zobacz poradnik, który uwzględnia praktyczne rozwiązania smart home!
Co to właściwie jest smart home?
Inteligentny dom to jeszcze do niedawna futurystyczna wizja z książek czy filmów science-fiction, obecnie coraz śmielej realizowana w prawdziwym świecie. Możliwość zdalnego zarządzania domowymi sprzętami, oświetleniem i energią to atrakcyjna alternatywa dla tego, co znaliśmy do tej pory. Dlatego doniesienia o rozwiązaniach smart home spotykają się z dużą ciekawością, ale wciąż jeszcze niektórym wydają się egzotycznym tematem.
Przede wszystkim nie ma spójnej definicji takiego rozwiązania, dlatego terminu smart home używa się zarówno w odniesieniu do skomplikowanych procesów zarządzania całym budynkiem, jak i pojedynczych urządzeń dostępnych dla przeciętnego konsumenta. W artykule opiszemy różne rozwiązania, które pozwalają uczynić dom inteligentnym, czyli mieć kontrolę nad wybranymi urządzeniami, oszczędzając energię elektryczną i pieniądze oraz zapewniając bezpieczeństwo. Jakie urządzenia smart home warto kupić? Pokazujemy najciekawsze przykłady.
Inteligentne gniazdko sieciowe
Jak działa tak zwane zasilanie sieciowe, wszyscy wiemy. Podłączamy wtyczkę do kontaktu i urządzenie zasilane prądem może działać zgodnie ze sowim przeznaczeniem. Problem pojawia się w sytuacji, gdy musimy odłączyć urządzenie z kontaktu po zakończonej pracy – na przykład żelazko – by nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo. Poza tym mamy wiele urządzeń, które wyłączone, ale wciąż podłączone do kontaktu zużywają pewną ilość energii w trybie czuwania – na przykład telewizory albo dekodery.
Jak można to usprawnić? Wystarczy zaopatrzyć się w przełącznik, który włącza lub odcina dopływ prądu do podłączonych do niego urządzeń. Zarządzamy nim dzięki wykorzystaniu modułu Wi-Fi. Możliwość zdalnego odłączenia prądu to zresztą dopiero pierwsza jego zaleta. Następną jest możliwość podglądu na zużycie energii, co w przejrzysty sposób pokaże nam dedykowana aplikacja. Istnieje kilka konkurencyjnych rozwiązań, także wzbogaconych o dodatkowe opcje, jak mierzenie kosztów zużycia energii czy temperatury urządzeń podłączonych do gniazdka.
Warto przetestować u siebie w domu takie inteligentne gniazdko, bo może być dobry początek przygody ze światem smart home. Inteligentne gniazdko HAMA Wi-Fi 176562 można mieć już za 50 zł. Mając bezpłatną aplikację do obsługi, będziemy mogli sterować zasilaniem. Po co? Na przykład żeby włączyć albo wyłączyć lampki na choince albo uruchomić podłączony do gniazdka wentylator w upalny dzień.
Inteligentne oświetlenie
Kwestia oświetlenia w naszych domach ulega ciągłym zmianom. Stosunkowo niedawno przestawiliśmy się ze zwykłych żarówek na energooszczędne, a chwilę później – na jeszcze nowocześniejsze diody LED. Okazuje się jednak, że można to zagadnienie rozpracować od zupełnie innej strony. Bo tu nie chodzi wyłącznie o to, żeby żarówka zużywała mniej prądu, ale również o to, aby nie świeciła wtedy, gdy nie trzeba. Właśnie dlatego możliwość zdalnego włączania i wyłączania światła oraz regulacji jego koloru i natężenia wydaje się tak ciekawym pomysłem. Światło możemy regulować, korzystając z wcześniej opisanego inteligentnego gniazdka sieciowego, jeśli lampa jest podłączona do prądu. Innym rozwiązaniem jest wybór dedykowanego systemu do zarządzania oświetleniem.
W przypadku świateł Smart LED każde źródło światła jest niezależnie sterowane za pomocą smartfona, z którym komunikuje się za pośrednictwem technologii Bluetooth. W aplikacji na smartfonie można włączać/wyłączać światło, regulować jasność, a w przypadku żarówek Smart LED typu LED RGB – również regulować kolorystykę.
Następna opcja to system Osram Lightify. W tym przypadku, mamy zestaw startowy składający się ze źródła światła (żarówka typu RGB LED ze standardowym gwintem) oraz bramki sieciowej. Za pomocą aplikacji Lightify, można zdalnie włączać/wyłączać światła, sterować jasnością, temperaturą barwową oraz kolorystyką każdego źródła. Możliwe jest również łączenie kilku źródeł w grupy.
Trzeci godny uwagi system to najbardziej zaawansowany Philips Hue. Tu również komunikacja smartfona ze źródłami światła odbywa się za pośrednictwem specjalnej bramki. Oprócz wymienionych wcześniej funkcjonalności technologia Philips potrafi też zsynchronizować światło z ulubioną muzyką albo filmami!
Samo zarządzenie kolorem oświetlenia także jest bardzo pomysłowe i intuicyjne – jeżeli spodoba nam się kolor na jakiejś fotografii, wystarczy wskazać w aplikacji Philips Hue fragment zdjęcia jako źródło koloru i wybrane źródła światła zaświecą właśnie wskazaną barwą! Podstawą działania systemu Philips jest mostek PHILIPS Hue – to prawdziwe centrum dowodzenia! Do mostka można podłączyć do 50 żarówek i zarządzać oświetleniem z poziomu aplikacji na smartfona lub głosowo z wykorzystaniem systemów Alexa, Apple HomeKit albo Google Assistant. Z mostkiem są kompatybilne dodatkowe urządzenia, jak chociażby regulator przyciemniania PHILIPS Hue DIM. To sprzęt, który za pomocą płynnej regulacji umożliwi stworzenie prawdziwie nastrojowego światła w wybranych pomieszczeniach.
Jeśli nie chcemy całego skomplikowane systemu, można też sięgnąć po pojedynczą inteligentną żarówkę. Najlepszym przykładem jest bezprzewodowa żarówka LED Smart TP-LINK LB120 ze zmiennym białym światłem.
Monitoring i czujniki
O ile poprzednie rozwiązania skupiają się przede wszystkim na oszczędności energii i komforcie użytkownika, tak wszelkie kwestie związane z monitoringiem i czujnikami to już konkretne pomysły na zabezpieczenie się przed włamaniem i kradzieżą. W tej kategorii możemy wyróżnić wiele sprzętów różniących się ceną oraz swoim przeznaczeniem. Podstawową kamerę można kupić nawet za mniej niż 200 zł.
W takiej cenie warto wybrać kamerę IP XIAOMI MiJia 360° Home Security Camera 1080P. Urządzenie sterowane smartfonem umożliwia transmisje na żywo w rozdzielczości 1280×1024. Dzięki temu na przykład będąc w pracy, możemy zobaczyć, co dzieje się w mieszaniu. Kamera ma szerokie pole widzenia, a także tryb nocny.
Bardziej zaawansowane modele to wyższa rozdzielczość oraz lepsza odporność na czynniki zewnętrzne, jak pył czy wilgoć (certyfikat IP55). Wspomniane inteligentne kamery do monitoringu to jednak nie koniec możliwości. Spójny system, oprócz filmowania, i monitorowania ruchu może także wykrywać inne zagrożenia. Dlatego w inteligentnym domu znajdzie się miejsce także na czujnik zbicia szyby, wody, tlenku węgla, dymu, czujnik otwarcia. Można w ten sposób stopniowo rozbudowywać sieć o kolejne elementy albo zdecydować się na gotowy zestaw zawierający kompatybilne ze sobą czujniki.
Inteligentnym urządzeniem sterowanym za pomocą smartfona albo tabletu może być także termostat. Jeśli zależy nam na zdalnym regulowaniu temperatury w domu, warto wybrać sprawdzone i niedrogie rozwiązania smart home, takie jak termostat grzejnikowy DANFOSS Eco Home.
Kompleksowe systemy
Zamiast osobno zarządzać siecią elektryczną, oświetleniem i czujnikami bezpieczeństwa można zdecydować się na jeden system zapewniający stałą kontrolę nad wszystkimi wymienionym elementami, a także dodatkowe możliwości, jak chociażby zdalne sterowanie żaluzjami czy roletami.
Przegląd dostawców takich kompleksowych rozwiązań do smart home, najlepiej zacząć od polskiej firmy Fibaro, która swoje produkty z powodzeniem sprzedaje w całej Europie. System jest oparty na centralnym kontrolerze oraz szeregu czujników. Komunikacja pomiędzy elementami odbywa się za pomocą protokołu Z-Wave. Jednostka sterująca ma port Ethernet, który pozwala łączyć system z komputerem i urządzeniami przenośnymi. Wśród najważniejszych akcesoriów, należy wymienić panel sterujący Swipe reagujący na gesty, zasilany z sieci lub bateryjnie. Ciekawe jest to, że można go całkowicie ukryć w ścianie. Poza tym mamy czujniki ruchu, dymu, temperatury, a także odpowiednie narzędzia zarządzania urządzeniami elektrycznymi i do monitorowania zużycia energii.
Rozwiązania smart home oferują także technologiczni giganci. Na przykład – rozbudowywany dynamicznie od 2012 roku Samsung SmartThings. W tym systemie, oprócz standardowych opcji, ciekawostką jest Arrival Sensor czyli inteligentny breloczek, który monitoruje wejścia i wyjścia oznaczonych osób oraz pomaga znaleźć zgubione klucze.
Wydaje się, że coraz większy potencjał ma także wykorzystanie asystentów głosowych w systemach smart home. To najlepsza droga do tego, aby sceny z filmów stały się rzeczywistością. A to już wkrótce może nastąpić dzięki dynamicznemu rozwojowi Asystenta Google, wykorzystywanego w Google Home a także Amazon Alexa. Co ciekawe, Alexa współpracuje z urządzeniami od wielu różnych producentów, jak chociażby TP-LINK, Logitech, iHome oraz Wink.
Rozwiązania smart home, poza firmami technologicznymi, oferują także polscy dostawcy energii. W tym miejscu warto wskazać firmę Tauron, która poleca swoim klientom specjalną usługę Tauron Smart Home.
Teraz już na pewno lepiej wiesz, co to jest smart home. Inteligentny dom to już nie tylko ciekawa wizja, ale szereg alternatywnych technologii, które funkcjonują na rynku od pewnego czasu i oferują zautomatyzowanie wielu procesów w mniejszym lub większym zakresie. Pozostaje tylko obserwować, jak ten rynek będzie się rozwijał.
Smart home a 5G
Warto pamiętać o tym, że wielkim wsparciem dla rozpowszechnienia się technologii smart home ma być dostępność technologii 5G. Nowy rodzaj łączności ma zapewnić wiele korzyści. Dlaczego?
- Połączenie będzie stabilniejsze – dzięki temu rzadziej będą występować problemy z brakiem łączności, tak jak w przypadku Wi-Fi.
- Łączność będzie dobra niezależnie od przeszkód i zakłóceń, dla sieci 5G inne lokalne sieci czy naturalne przeszkody, jak ściany czy sufity, nie będą sprawiać żadnych problemów.
- Ogromną zaletą będą też małe opóźnienia. Łączność będzie natychmiastowa, co ma szczególne znaczenie w przypadku używania poleceń głosowych. W końcu będziemy chcieli, żeby urządzenia wykonało komendę od razu, a nie za kilka czy kilkanaście sekund.
- Będzie bezpieczniej. 5G ma wyższy poziom szyfrowania w porównaniu do sieci 4G.
Czy w urządzenia smart home warto zainwestować już dziś, czy lepiej poczekać aż technologia się upowszechni i ceny spadną? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak podkreślić, że już teraz ceny nie są bardzo wygórowane, szczególnie gdy zestawimy je z wysokimi cenami mieszkań.
Zobacz więcej

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. W 2022 roku dobry laptop wciąż jest jednym z najbardziej pożądanych zakupów na rynku elektroniki.

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Może być także częścią domowego monitoringu, koordynując pracę kamer IP. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego serwera do domu lub małego biura?

Kupno konkretnego modelu tabletu albo czytnika wiąże się zazwyczaj z dokupieniem etui. A jak konkretnie model wybrać? Poznaj wszystkie możliwości, zanim rozpoczniesz poszukiwania!

Prezent do 500 zł może sprawić wiele radości. Oczywiście pod warunkiem, że będzie trafiony. Tak naprawdę, często nie chodzi o samą wartość, ale trafność upominku i dopasowane go do konkretnych potrzeb czy zainteresowań. Dysponując taką kwotą, mamy wiele ciekawych możliwości. Dla wszystkich szukających inspiracji, zestawienie w artykule może być ciekawą wskazówką.

Co to jest inteligentne gnizako i jak go używać? Wszystko, co warto wiedzieć przeczytasz w tym artykule!