Smart home – co to jest? Przegląd różnych rozwiązań i urządzeń

Smart home to termin, który coraz bardziej działa na wyobraźnię. Inteligentne urządzenia stają się dostępniejsze, a użytkownicy coraz częściej po nie sięgają, dostrzegając liczne korzyści. Co warto o nich wiedzieć? Zobacz poradnik, który uwzględnia praktyczne rozwiązania smart home!


Co to właściwie jest smart home?


Inteligentny dom to jeszcze do niedawna futurystyczna wizja z książek czy filmów science-fiction, obecnie coraz śmielej realizowana w prawdziwym świecie. Możliwość zdalnego zarządzania domowymi sprzętami, oświetleniem i energią to atrakcyjna alternatywa dla tego, co znaliśmy do tej pory. Dlatego doniesienia o rozwiązaniach smart home spotykają się z dużą ciekawością, ale wciąż jeszcze niektórym wydają się egzotycznym tematem.


Przede wszystkim nie ma spójnej definicji takiego rozwiązania, dlatego terminu smart home używa się zarówno w odniesieniu do skomplikowanych procesów zarządzania całym budynkiem, jak i pojedynczych urządzeń dostępnych dla przeciętnego konsumenta. W artykule opiszemy różne rozwiązania, które pozwalają uczynić dom inteligentnym, czyli mieć kontrolę nad wybranymi urządzeniami, oszczędzając energię elektryczną i pieniądze oraz zapewniając bezpieczeństwo. Jakie urządzenia smart home warto kupić? Pokazujemy najciekawsze przykłady.


Smart home – co to jest?


Inteligentne gniazdko sieciowe


Jak działa tak zwane zasilanie sieciowe, wszyscy wiemy. Podłączamy wtyczkę do kontaktu i urządzenie zasilane prądem może działać zgodnie ze sowim przeznaczeniem. Problem pojawia się w sytuacji, gdy musimy odłączyć urządzenie z kontaktu po zakończonej pracy – na przykład żelazko – by nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo. Poza tym mamy wiele urządzeń, które wyłączone, ale wciąż podłączone do kontaktu zużywają pewną ilość energii w trybie czuwania – na przykład telewizory albo dekodery.


Jak można to usprawnić? Wystarczy zaopatrzyć się w przełącznik, który włącza lub odcina dopływ prądu do podłączonych do niego urządzeń. Zarządzamy nim dzięki wykorzystaniu modułu Wi-Fi. Możliwość zdalnego odłączenia prądu to zresztą dopiero pierwsza jego zaleta. Następną jest możliwość podglądu na zużycie energii, co w przejrzysty sposób pokaże nam dedykowana aplikacja. Istnieje kilka konkurencyjnych rozwiązań, także wzbogaconych o dodatkowe opcje, jak mierzenie kosztów zużycia energii czy temperatury urządzeń podłączonych do gniazdka.


Warto przetestować u siebie w domu takie inteligentne gniazdko, bo może być dobry początek przygody ze światem smart home. Inteligentne gniazdko HAMA Wi-Fi 176562 można mieć już za 50 zł. Mając bezpłatną aplikację do obsługi, będziemy mogli sterować zasilaniem. Po co? Na przykład żeby włączyć albo wyłączyć lampki na choince albo uruchomić podłączony do gniazdka wentylator w upalny dzień.Inteligentne oświetlenie


Kwestia oświetlenia w naszych domach ulega ciągłym zmianom. Stosunkowo niedawno przestawiliśmy się ze zwykłych żarówek na energooszczędne, a chwilę później – na jeszcze nowocześniejsze diody LED. Okazuje się jednak, że można to zagadnienie rozpracować od zupełnie innej strony. Bo tu nie chodzi wyłącznie o to, żeby żarówka zużywała mniej prądu, ale również o to, aby nie świeciła wtedy, gdy nie trzeba. Właśnie dlatego możliwość zdalnego włączania i wyłączania światła oraz regulacji jego koloru i natężenia wydaje się tak ciekawym pomysłem. Światło możemy regulować, korzystając z wcześniej opisanego inteligentnego gniazdka sieciowego, jeśli lampa jest podłączona do prądu. Innym rozwiązaniem jest wybór dedykowanego systemu do zarządzania oświetleniem.


W przypadku świateł Smart LED każde źródło światła jest niezależnie sterowane za pomocą smartfona, z którym komunikuje się za pośrednictwem technologii Bluetooth. W aplikacji na smartfonie można włączać/wyłączać światło, regulować jasność, a w przypadku żarówek Smart LED typu LED RGB – również regulować kolorystykę.


Następna opcja to system Osram Lightify. W tym przypadku, mamy zestaw startowy składający się ze źródła światła (żarówka typu RGB LED ze standardowym gwintem) oraz bramki sieciowej. Za pomocą aplikacji Lightify, można zdalnie włączać/wyłączać światła, sterować jasnością, temperaturą barwową oraz kolorystyką każdego źródła. Możliwe jest również łączenie kilku źródeł w grupy.


Trzeci godny uwagi system to najbardziej zaawansowany Philips Hue. Tu również komunikacja smartfona ze źródłami światła odbywa się za pośrednictwem specjalnej bramki. Oprócz wymienionych wcześniej funkcjonalności technologia Philips potrafi też zsynchronizować światło z ulubioną muzyką albo filmami!


Samo zarządzenie kolorem oświetlenia także jest bardzo pomysłowe i intuicyjne – jeżeli spodoba nam się kolor na jakiejś fotografii, wystarczy wskazać w aplikacji Philips Hue fragment zdjęcia jako źródło koloru i wybrane źródła światła zaświecą właśnie wskazaną barwą! Podstawą działania systemu Philips jest mostek PHILIPS Hue – to prawdziwe centrum dowodzenia! Do mostka można podłączyć do 50 żarówek i zarządzać oświetleniem z poziomu aplikacji na smartfona lub głosowo z wykorzystaniem systemów Alexa, Apple HomeKit albo Google Assistant. Z mostkiem są kompatybilne dodatkowe urządzenia, jak chociażby regulator przyciemniania PHILIPS Hue DIM. To sprzęt, który za pomocą płynnej regulacji umożliwi stworzenie prawdziwie nastrojowego światła w wybranych pomieszczeniach.


Jeśli nie chcemy całego skomplikowane systemu, można też sięgnąć po pojedynczą inteligentną żarówkę. Najlepszym przykładem jest bezprzewodowa żarówka LED Smart TP-LINK LB120 ze zmiennym białym światłem.Monitoring i czujniki


O ile poprzednie rozwiązania skupiają się przede wszystkim na oszczędności energii i komforcie użytkownika, tak wszelkie kwestie związane z monitoringiem i czujnikami to już konkretne pomysły na zabezpieczenie się przed włamaniem i kradzieżą. W tej kategorii możemy wyróżnić wiele sprzętów różniących się ceną oraz swoim przeznaczeniem. Podstawową kamerę można kupić nawet za mniej niż 200 zł.


W takiej cenie warto wybrać kamerę IP XIAOMI MiJia 360° Home Security Camera 1080P. Urządzenie sterowane smartfonem umożliwia transmisje na żywo w rozdzielczości 1280×1024. Dzięki temu na przykład będąc w pracy, możemy zobaczyć, co dzieje się w mieszaniu. Kamera ma szerokie pole widzenia, a także tryb nocny.


Bardziej zaawansowane modele to wyższa rozdzielczość oraz lepsza odporność na czynniki zewnętrzne, jak pył czy wilgoć (certyfikat IP55). Wspomniane inteligentne kamery do monitoringu to jednak nie koniec możliwości. Spójny system, oprócz filmowania, i monitorowania ruchu może także wykry