Smartfon czy Nintendo Switch – co będzie lepsze do mobilnego grania?

Świat gier video dynamicznie się rozwija. Coraz częściej nie zajmujemy się graniem we własnych czterech ścianach, a w podróży, w drodze do pracy, czy oczekując w kolejce. Stacjonarny komputer albo konsola podłączona do telewizora nie są niezbędnym warunkiem do tego, aby spróbować sił w zaawansowanych grach. Rozwój technologii mobilnych sprawił, że grać można także na małym ekranie, a urządzenie zapewniające rozrywkę schować do plecaka albo do kieszeni. Pozostaje tylko pytanie, czy bardziej opłaca się kupić mobilną konsolę do gier, czy korzystać ze smartfona. W tym artykule porównujemy ze sobą nowoczesną konsolę Nintendo Switch i możliwości, jakie dają smartfony. 


Dlaczego Nintendo Switch?


  • Bo sterowanie w grach jest zdecydowanie bardziej dopracowane – Joy-Cony dają zdecydowanie lepszą kontrolę nad grą niż dotykowe ekrany i umożliwiają świetną zabawę nie tylko dla jednego gracza. Standardowe możliwości kontrolerów Nintendo możemy jeszcze rozszerzyć za pomocą specjalnych nakładek. Na przykład, dla fanów gier wyścigowych idealnym rozwiązaniem będzie nakładka na kontroler NINTENDO Switch Joy-Con Wheel Pair. Jeśli chcemy zabawić się w świat VR, także do tego znajdziemy dedykowane akcesoria, takie jak Labo VR Kit.
  • Ekskluzywne tytuły – na Nintendo pojawia się wiele kultowych tytułów, które na innych platformach pojawią się z opóźnieniem albo nie pojawią się nigdy. Dla wszystkich fanów Zeldy, Mario i Pokemonów, właśnie konsola Nintendo będzie najlepszym wyborem, bez względu na pozostałe argumenty.   • Bo to sprzęt tylko do gier – dzięki temu, nie trzeba się martwić o to, że bateria szybko się wyczerpie, gdy będziemy przeglądać zdjęcia, szukać drogi za pomocą GPS albo rozmawiać przez telefon. Zbyt szybko wyczerpujący się akumulator to problem telefonów, który konsoli mobilnej nie dotyczy w żadnym stopniu.
  • Bo można też grać na wielkim ekranie – największa siła Switcha polega na tym, że konsola jest uniwersalna, więc sprawdzi się także w domu podłączona do telewizora, stanowiąc konkurencję dla konsoli Sony Playstation albo Xboxa. Zrzucenie ekranu z grą ze smartfona na ekran telewizora jest wprawdzie teoretycznie możliwe, ale bardzo rzadko praktykowane. 


Dlaczego lepiej grać na smartfonie?


  • Jest zdecydowanie taniej – koszt Nintendo Switch w zależności od zestawu to kwota między 1400 a 1700 zł. W przypadku smartfona, możemy mówić o braku dodatkowych kosztów, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup modelu z mocną specyfikacją, uwzględniając też inne potrzeby, jak solidny aparat czy wielkość wbudowanej pamięci

Regularne korzystanie z takiej platformy także pozostaje bardziej atrakcyjna cenowo. Ceny gier na Nintendo Switch wciąż pozostają wysokie. Wiele tytułów w dniu premiery kosztuje 150-200 zł. Tymczasem, na smartfony dostępne są tysiące bezpłatnych tytułów, a hity, takie jak Football Manager czy Grand Theft Auto, można mieć za mniej niż 50 zł. Ostatnio na smartfonach popularne stały się także retro tytuły, takie, jak Final Fantasy czy Icewind Dale.

  • Jest zawsze pod ręką – o smartfonie naprawdę trudno zapomnieć. Praktycznie zawsze mamy go pod ręką i pamiętamy o jego regularnym ładowaniu, nie trzeba więc zaprzątać sobie głowy dbaniem o dodatkowe urządzenie, jakim jest konsola.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel