Smartfony OPPO – czy warto kupić?

OPPO to stosunkowo nowa marka na polskim rynku. Oficjalny debiut miał miejsce na początku 2019 roku. Wówczas smartfony tej firmy pojawiły się w sklepach oraz w ofercie operatorów telefonii komórkowej. Mimo, że w naszym kraju wiele osób mogło o tej marce nie słyszeć, na światowym rynku ma się całkiem dobrze. Daleko mu wprawdzie do liderów takich jak Samsung i Huawei, ale ma niewiele mniejsze udziały niż Apple i porównywalne z marką Xiaomi. W związku z tym, że Polacy bardzo lubią elektronikę z Chin, oczekiwania były duże, ale czy OPPO może być u nas wiodącym producentem? Trudno powiedzieć jednoznacznie, co przyniesie przyszłość, ale można już ocenić obecnie w tej chwili modele telefonów na tle konkurencji. Najważniejsze informacje o sprzęcie OPPO znajdziesz w tym artykule.

Aby pokazać mocne i słabe strony telefonów OPPO, zaprezentujemy dwa modele dostępne na naszym rynku – A5 i A9.


Smartfon OPPO A9


To model jest dostępny za jedyne 999 zł. Można odnaleźć w nim specyfikację podobną do innych telefonów ze średniej półki, choć jest kilka zaskoczeń. Do flagowców na pewno przybliża go posiadanie stereofonicznych głośników bardzo dobrej jakości. Nie można tego samego powiedzieć o rozdzielczości ekranu – w końcu to tylko HD+, a nie popularne w tej klasie Full HD. OPPO A9 jest dość duży i masywny. Przekątna wyświetlacza to 6,5 cala a waga prawie 200 gramów. Nie będzie to zatem idealne rozwiązanie dla drobnych, dziecięcych dłoni. Jeden z głośników umieszczono na dolnej krawędzi, a drugi tuż nad ekranem. Nie zabrakło też miejsca na porty USB typu C oraz wejście słuchawkowe Jack. Kształt obudowy jest dość standardowy. Z przodu cienkie ramki pozostawiają dużo miejsca na wyświetlacz, a kamerka do selfie znajduje się w niewielkim wcięciu w kształcie kropli.

Specyfikacja jest na tyle dobra, aby telefon działał płynnie i radził sobie ze złożonymi zadaniami w krótkim czasie. Ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 665 w połączeniu z 4GB RAM to dobre parametry. Na plus należy także odnotować 128 GB pamięci wewnętrznej – więcej niż w niejednym flagowcu w podstawowej konfiguracji.  Dzięki wykorzystaniu technologii NFC można wykonywać tym telefonem płatności zbliżeniowe. Bardzo dużą zaletą jest także pojemna bateria – 5000 mAh.Smartfon OPPO A5


To po prostu tańsza wersja opisanego powyżej smartfona. Wygląda identycznie, jednak niewielkie różnice dają o sobie znać przy nieco dłuższym użytkowaniu. Bardziej budżetowy telefon OPPO ma pamięć operacyjną na poziomie 3 GB zamiast 4 GB oraz mniejszą pamięć wewnętrzną. W podstawowej specyfikacji to 64 GB zamiast 128 GB. Poza tym, mamy tu ten sam układ graficzny, ten sam procesor i identyczne funkcje. Jakie zdjęcia zrobi smartfon OPPO?


Fotografowanie to obecnie jedna z najważniejszych funkcji smartfona. Nieprzypadkowo ocena aparatów jest jednym z kluczowych elementów wpływających na ocenę telefonu, a w recenzjach różnych modeli poświęca się wiele miejsca na omówienie kluczowych parametrów decydujących o jakości zdjęć. Czy OPPO ma się czym chwalić?

OPPO A9 wygląda pod tym względem bardzo dobrze. Oprócz przedniego aparatu do selfies, mamy cztery aparaty z tyłu. Główny aparat ma matrycę 48 Mpix. Wspierają go aparat szerokokątny, aparat 2 Mpix do zdjęć makro i dodatkowy aparat 2 Mpix odpowiedzialny za głębię ostrości. W ustawieniach znajdziemy tryb nocny z długim czasem naświetlania z ręki, panoramę i tryb manualny z ręcznymi ustawieniami wszystkich parametrów. Z pomocą smartfona OPPO nagramy film w 4K, film poklatkowy, i film w slow motion.

Smartfon OPPO A5 to podobna konstrukcja, ale ze zdecydowanie słabszym przednim aparatem (8 Mpix zamiast 16 Mpix) oraz mniejszą matrycą w paracie głównym z tyłu (12 Mpix zamiast 48 Mpix). To właśnie możliwości fotograficzne, oprócz pamięci wewnętrznej i pamięci operacyjnej, stanowią główną różnicę między dwoma opisywanymi tutaj modelami. Biorąc pod uwagę, że cena różni się tylko o 200 zł, naprawdę warto pomyśleć o wyższym modelu, bo to się zdecydowanie opłaca.


Kto powinien kupić smartfon OPPO?


  • Miłośnicy dużych telefonów – 6,5 cala to naprawdę niemałe wymiary. Smartfon trudno obsłużyć jedną ręką i zajmuje dużo miejsca w kieszeni. Oczywistą korzyścią jest jednak duży ekran, co na pewno ma znaczenie przy filmach i grach.
  • Uzależnieni od muzyki – tak dobre stereofoniczne głośniki w smartfonie tej klasy to rzadkość. W połączeniu z doskonałą baterią czyni to OPPO dobrym smartfonem muzycznym – dobra jakość utworów da nam wiele radości i nie sprawi, że akumulator szybko się rozładuje. Słuchanie Spotify przez cały dzień jest możliwe!
  • Lubiący eksperymentować – dla osób, które nie przywiązują się do jednej marki, a próbują różnych rozwiązań, OPPO to ciekawa alternatywa dla znanych już marek. Zawsze można dać szansę takiemu smartfonowi, żeby za rok albo 1,5 roku podejmować decyzję, czy zostajemy z tą marką, czy może znów szukamy alternatywy.

Ogromny sukces smartfonów OPPO w Chinach to nie przypadek. Telefony są funkcjonalne, dobrze wykonane i niezawodne. Czy to wystarczy, aby odegrać dużą rolę na konkrecyjnym europejskich rynku? Zobaczymy. Nowy gracz na rynku to zawsze dobra informacja, bo rywalizacji między różnymi producentami najbardziej zyskują… użytkownicy smartfonów.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]