• Filmy DVD
 • Muzyka
 • Książki
 • Smartfony z systemem Android

  Telefon komórkowy z systemem Android jest wyposażony w system operacyjny Android, który został opracowany do smartfonów i netbooków. Oparte na jądrze Linux 2.6 oprogramowanie zostało opracowanie przez firmę internetową Google wraz z 33 producentami telefonów komórkowych i operatorami sieci komórkowych na całym świecie w ramach sojuszu „Open Handset Alliance”. Telefony komórkowe z systemem Android stanowią alternatywę dla urządzeń iPhone, ponieważ zastosowany system operacyjny sprawia, że w pełni obsługują Internet oraz wiele programów (widżetów), podobnie jak w przypadku aplikacji do urządzeń iPhone. Android jest wolnym oprogramowaniem z ogólnie dostępnym kodem źródłowym.
  System_operacyjny_Android
  Telefony z systemem Android jako wolna alternatywa dla urządzeń iPhone

  Otwarty system operacyjny firmy Google także umożliwia korzystanie z aplikacji.

  Czym jest telefon komórkowy z systemem Android?

  Użytkownicy chcą, aby telefony komórkowe, smartfony i tablety były urządzeniami uniwersalnymi, a więc obsługiwały Internet, multimedia i miały ekran dotykowy – tak samo jak pionierski iPhone. W ramach sojuszu „Open Handset Alliance” firma Google opracowała wraz z 33 producentami telefonów komórkowych i operatorami sieci komórkowych na całym świecie otwarty system operacyjny Android, który stanowi prawdziwą alternatywę dla urządzeń iPhone i tak samo jak te ostatnie obsługuje liczne aplikacje i multimedia. Od czasu, gdy 22 października 2008 r. na rynku amerykańskim pojawił się pod nazwą T-Mobile G1 pierwszy telefon komórkowy z systemem Android HTC Dream, system ten jest nieustannie rozwijany. Obecnie wielu producentów oferuje telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android. 23 czerwca 2010 r. firma Google poinformowała, że codziennie na rynek dostarczanych jest 160 tys. telefonów komórkowych z systemem Android. Aktualne wersje nie są jednak nigdy dostępne jednocześnie do wszystkich modeli, co wynika z różnic w poszczególnych konfiguracjach sprzętowych.

  Główne założenie: telefony komórkowe z pełną obsługą InternetuG1_HTC_Dream

  Głównym założeniem systemu Android firmy Google jest bezproblemowe dostosowanie aplikacji WWW do telefonów komórkowych, aby umożliwić łatwe korzystanie z sieci społecznościowych, jak Facebook lub Twitter. System Android ma obsługiwać wszystkie formaty ekranu oraz mieć jak najmniejsze wymagania dotyczące zasobów systemowych telefonu komórkowego lub innych urządzeń. System Android zawiera zarówno oprogramowanie multimedialne, jak odtwarzacze audio i wideo, sterowniki do wbudowanego aparatu fotograficznego, jak również własne aplikacje. Ponadto system obsługuje interfejsy umożliwiające nawiązanie połączenia z Internetem: GPS, GSM, Bluetooth, Edge, 3G i WLAN.
  W zależności od danego urządzenia, system Android umożliwia również obsługę typową dla smartfonów, na przykład za pomocą technologii wielodotykowej. W ten sposób można powiększyć fragment obrazu poprzez rozsunięcie palców na boki, tak jak się to robi w urządzeniach iPhone.

  Wolne oprogramowanie Open Source
  System operacyjny Android jest oparty na jądrze Linux 2.6 i jest oprogramowaniem Open Source, co oznacza, że kod źródłowy jest swobodnie dostępny dla wszystkich programistów. Ma się to przyczynić do tego, że zainteresowani eksperci na całym świecie będą współpracowali przy optymalizacji systemu z możliwością uwzględnienia życzeń użytkowników. Jest podzielony na dwa moduły czasu wykonywania – „moduł systemu podstawowego” umożliwiający działanie oprogramowania oraz „maszynę wirtualną Dalvik”  odpowiedzialną za właściwy interfejs użytkownika. Aby pisać programy dla systemu Android, oprócz znajomości systemu Linux potrzebna jest również wiedza na temat systemu SQL Lite oraz języków Java i C/C++.

  Duży wybór dodatkowych programów
  Oprócz własnej przeglądarki, standardowy pakiet oprogramowania systemu Android zawiera na przykład menedżera kontaktów, program poczty e-mail, tryb telefonu, organizator, odtwarzacz multimedialny, menedżera aplikacji oraz usługi firmy Google: Maps, Talk i YouTube. System Android jest z założenia wielozadaniowy, co oznacza, że może być uruchomionych jednocześnie wiele programów. Ponadto każdy program jest uruchamiany we własnej „piaskownicy”, aby w razie awarii jednej aplikacji nie wystąpiła awaria wszystkich pozostałych. Dodatkowo z internetowego sklepu Android Market (Sklep Play) można pobrać tysiące dodatkowych aplikacji, które w dużej części są bezpłatne. Mając odpowiednią wiedzę, można nawet samemu programować i instalować własne aplikacje w systemie Android.

  Motorola_AndroidCiągłe aktualizacje i funkcje dodatkowe

  Od czasu pierwszej publikacji system Android był aktualizowany mniej więcej co trzy miesiące. System operacyjny jest stale uzupełniany o dodatkowe funkcje: wyszukiwanie wszystkich aplikacji w systemie jest dostępne dopiero od wersji 1.6 (Donut), animowane tapety zostały wprowadzone w wersji 2.1 (Eclaire), a dopiero od wersji 2.2. (Froyo) można używać smartfonu jako punktu dostępowego do Internetu (hotspot Wi-Fi).

  Telefony komórkowe z systemem Android

  22 października 2008 r. w USA pojawił się pierwszy telefon komórkowy z systemem Android HTC Dream, który w Polsce został wprowadzony na rynek w lutym 2009 r. Został on zoptymalizowany pod względem dostępu do Internetu i zawiera wiele usług firmy Google. Synchronizacja wpisów kalendarza i adresów następuje z całkowitym pominięciem komputera PC poprzez serwer WWW firmy Google. Następcą modelu był model Google Nexus One.
  Jednak oprócz telefonów komórkowych firmy HTC na rynku są obecnie dostępne modele wielu innych producentów, jak Motorola, Samsung, Acer lub LG, które również są smartfonami z ekranem dotykowym obsługującymi multimedia. Obecnie duża część modeli smartfonów dostępna jest z systemem Android.

  powrót

  [script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
  pixel
  [script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
  [script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]